دود قلیان از دود سیگار هم مضرتر است.

دود قلیان از دود سیگار هم مضرتر است. اعتیاد

idna.ir :تحقیقات جدید نشان می‌‏دهد دود قلیان هم مانند دود سیگار دارای ماده مضر “توکسین” است که موجب ابتلا به بیماری‌‏های دهان و دندان, بیماری‌‏های قلبی و فشار خون می‌‏شود. به گزارش ایلنا, تحقیقات صورت گرفته بر روی ۲۶۲ نفر بزرگسال در عربستان صعودی نشان می‌‏دهد, ۸ درصد افراد غیرسیگاری ۳۰ درصد افراد قلیان‌‏کش و […]

idna.ir :تحقیقات جدید نشان می‌‏دهد دود قلیان هم مانند دود سیگار دارای ماده مضر “توکسین” است که موجب ابتلا به بیماری‌‏های دهان و دندان, بیماری‌‏های قلبی و فشار خون می‌‏شود. به گزارش ایلنا, تحقیقات صورت گرفته بر روی ۲۶۲ نفر بزرگسال در عربستان صعودی نشان می‌‏دهد, ۸ درصد افراد غیرسیگاری ۳۰ درصد افراد قلیان‌‏کش و ۲۴ درصد افراد سیگاری به بیماری‌‏های دهان و دندان مبتلا می‌‏شوند و احتمال ابتلا به این گونه بیماری‌‏ها در افراد سیگاری ۴ برابر و در افراد قلیان‌‏کش ۵ برابر افراد غیردودی است.

دود قلیان از دود سیگار هم مضرتر است از آنجا که دود قلیان از آب می‌‏گذرد، پیش از این تصور می‌‏شد کشیدن قلیان مثل سیگار برای بدن مضر نیست؛ اما تحقیقات جدید نشان می‌‏دهد دود قلیان هم مانند دود سیگار دارای ماده مضر “توکسین” است که موجب ابتلا به بیماری‌‏های دهان و دندان, بیماری‌‏های قلبی و فشار خون می‌‏شود. به گزارش ایلنا, تحقیقات صورت گرفته بر روی ۲۶۲ نفر بزرگسال در عربستان صعودی نشان می‌‏دهد, ۸ درصد افراد غیرسیگاری ۳۰ درصد افراد قلیان‌‏کش و ۲۴ درصد افراد سیگاری به بیماری‌‏های دهان و دندان مبتلا می‌‏شوند و احتمال ابتلا به این گونه بیماری‌‏ها در افراد سیگاری ۴ برابر و در افراد قلیان‌‏کش ۵ برابر افراد غیردودی است. گفتنی است؛ تاکنون کشیدن قلیان در کشورهای خاورمیانه, آفریقای شمالی و بخش‌‏هایی از آسیای شرقی رواج داشت، اما اکنون این معضل اجتماعی در حال پیشروی به کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز است.

منبع خبر: تهران- خبرگزاری کار ایران۲۹-۸-۸۴

تاریخ بروزرسانی : 2005-11-22 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو