دود سیگار قابلیت ترمیم سلول‌ها را از بین می‌برد

دود سیگار قابلیت ترمیم سلول‌ها را از بین می‌برد اعتیاد

جام‌جم آنلاین: دود سیگار با توقف توانایی طبیعی سلول‌ها برای ترمیم خودشان ، سلول‌های نرمال سینه را سرطانی به انواع سرطانی تبدیل می‌کند.ه گزارش مدلاین پلاس ، پزشکان دانشگاه فلوریدا می گویند با گذشت زمان این مساله منجر به ایجاد سرطان پستان می‌شود. سیگار کشیدن اساسا خطر ابتلا به بیماری قلبی ، سرطان دهان ، […]

جام‌جم آنلاین: دود سیگار با توقف توانایی طبیعی سلول‌ها برای ترمیم خودشان ، سلول‌های نرمال سینه را سرطانی به انواع سرطانی تبدیل می‌کند.ه گزارش مدلاین پلاس ، پزشکان دانشگاه فلوریدا می گویند با گذشت زمان این مساله منجر به ایجاد سرطان پستان می‌شود.
سیگار کشیدن اساسا خطر ابتلا به بیماری قلبی ، سرطان دهان ، ‌حلق ، حنجرهف مری ، پانکراس ، کلیه ، مثانه و دهانه رحم را افزایش می‌دهد. تاثیر سیگار در افزایش احتمال سرطان سینه مورد بحث است.اکثر مطالعات در این زمینه بر یکی از اجزای شیمیایی توتون انجام شده است.
در این تحقیق دود متراکم سیگار که حاوی همه اجزای شیمیایی موجود درآن است و ۸۱ مورد آن جزو عوامل سرطان‌زا محسوب می‌شوند ، مورد بررسی قرار گرفته است.
محققان دریافتند سلول‌های اپی تلیال طبیعی بافت پستان پس از قرار گرفتن در معرض این دود متراکم در محیط کشت دچار جهش‌هایی شدند که ویژه بدخیمی‌هاست.
غلظت دود به کار رفته خیلی کمتر از میزانی بود که در یک سیگار موجود است.
مکانیسمی که طی آن دود سیگار سلول‌های طبیعی بافت سینه را به حالت سرطانی درمی‌آورد این است که این دود به DNA سلول آسیب می‌رساند و همزمان قابلیت ترمیم DNA را از سلول می‌گیرد که این امر موجب جهش و سرطانی شدن سلول‌های اپل تلیال سینه می‌شود.
نقص ترمیم DNA در سلول پیش از تقسیم شدن آن می‌تواند منجر به ایجاد تومور شود.
وقتی افراد سیگار می‌کشند ۴۰۰۰ ماده شیمیایی مختلف را استنشاق می‌کنند که این مواد اثرات مضری بر بدن می‌گذارند.
از آنجا که ایجاد سرطان پدیده پیچیده‌ای بوده و نیازمند جهش‌های ژنی متعدد است، سلول ناتوان از ترمیم خود ، سال‌ها قبل از آن که فعالیت تومورزایی کسب کرده باشد ، موجود است بنابراین بهترین راه دورماندن از محیطی است که دود سیگار در آن وجود دارد.
این کار ما را از تاثیرات شناخته شده و مجهول مواد شیمیایی دود سیگار حفظ می‌کند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-09-16 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو