دود سیگار باعث کاهش وزن نوزاد

دود سیگار باعث کاهش وزن نوزاد اعتیاد

هموطن-قرار گرفتن زنان غیرسیگاری در معرض دود دخانیات و به ویژه دود سیگار در دوران حاملگی باعث کاهش وزن نوزاد و زایمان زودرس می‌شود. همچنین مواجهه با دود دخانیات در دوران حاملگی می‌تواند باعث سندروم مرگ ناگهانی نوزاد شود و از اثرات دیگر دود دخانیات بر سلامت قبل از تولد تاخیر در رشد درون‌رحمی و […]

هموطن-قرار گرفتن زنان غیرسیگاری در معرض دود دخانیات و به ویژه دود سیگار در دوران حاملگی باعث کاهش وزن نوزاد و زایمان زودرس می‌شود.
همچنین مواجهه با دود دخانیات در دوران حاملگی می‌تواند باعث سندروم مرگ ناگهانی نوزاد شود و از اثرات دیگر دود دخانیات بر سلامت قبل از تولد تاخیر در رشد درون‌رحمی و سقط ناگهانی است.
بنا بر گزارش جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، آژانس حفاظت محیطی کالیفرنیا تخمین می‌زند که دود دخانیات در ایالات متحده سالانه مسبب ۳۴۰۰مرگ ناشی از سرطان ریه و بین ۲۳هزار تا ۷۰هزار مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی است.
در مورد کودکان تخمین زده می‌شود که دود دخانیات مسئول سالانه ۴۳۰مورد سندروم مرگ ناگهانی نوزادان، تولد ۲۴هزار و ۵۰۰نوزاد با وزن کم، ۷۱هزار و ۹۰۰زایمان زودرس، ۲۰۰هزار مورد وقوع آسم و ۷۹۰هزار مورد مراجعه به‌علت عفونت مجرای گوش میانی باشد.
همچنین داده‌های گزارش جهانی دخانیات جوانان نشان می‌دهد که مواجهه با دود دخانیات در میان جوانان رو به گسترش است.
تحقیقاتی که روی کودکان مدرسه‌ای ۱۳تا ۱۵ ساله در بین سال‌های ۱۹۹۹تا ۲۰۰۶ در ۱۳۲کشور اجرا شد نشان داد که ۴۴درصد کودکان در خانه و ۵۶درصد آنها در مکان‌های عمومی در معرض دود دخانیات بوده‌اند.
مطالعه دیگری در مؤسسه ملی سلامت مکزیک نشان داد که ۹۱درصد کودکان مدرسه‌ای در این کشور تا حدی در معرض دود دخانیات بوده‌اند.
مطالعه‌ای در مورد دانشجویان سال سوم در دانشکده‌های بهداشت در ۱۰کشور حاکی از آن است که مواجهه با دود دخانیات در خانه از ۳۰درصد در اوگاندا تا ۸۷درصد در آلبانی و در مکان‌های عمومی، از ۵۳درصد در اوگاندا تا ۹۸درصد در صربستان متغیر است.
در حالی‌که مواجهه با دود دخانیات در ایالات متحده در مدت چند سال گذشته به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است. مطالعه‌ای که توسط جامعه جراحان ایالات متحده در سال ۲۰۰۶بر روی کوتینین (محصول فرعی نیکوتین) اجرا شد نشان می‌دهد که بیش از ۴۰درصد بزرگسالان غیرسیگاری و حدود ۶۰درصد کودکان ۳تا ۱۱ساله هنوز در معرض دود دخانیات قرار دارند.
مواجهه گسترده با دود دخانیات دارای پیامدهای مهمی در سطح جمعیتی است که مطالعات نشان می‌دهد دود غیرمستقیم دخانیات نقش مهمی در ایجاد بیماری‌های مزمن تنفسی و ایجاد اختلال قابل توجه در عملکرد ریه‌ها دارد.
مواجهه با دود دخانیات موجب افزایش هزینه‌های اقتصادی برای افراد، نهادها و جامعه است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های پزشکی مستقیم و غیرمستقیم و هزینه کاهش کارایی افراد می‌شود. همچنین محیط‌هایی که در آنها سیگار کشیدن مجاز است نیاز به هزینه‌های بازسازی و نظافت بالاتری دارند و خطر آتش سوزی در آنها بیشتر است. مطالعه‌ای جدید به وسیله جامعه آمار‌گیران ایالات متحده تخمین می‌زند که مواجهه با دود دخانیات سالانه منجر به بیش از ۵ میلیارد دلار هزینه‌های پزشکی مستقیم و بیش از ۵میلیارد دلار هزینه‌های پزشکی غیرمستقیم (مانند از کارافتادگی، کسر حقوق و مزایای مربوط) در ایالات متحده می‌شود.
اداره سلامت و امنیت شغلی ایالات متحده تخمین زده است ؛ پاکی هوا، تولید را تا ۳درصد افزایش می‌دهد. در عین حال بانک جهانی می‌گوید مزیت‌های محیط‌های عاری از دود، بسیار فراتر از هزینه هایش است.

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-07 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد