دود حاصل از قلیان سرطانزا و سمی است

دود حاصل از قلیان سرطانزا و سمی است اعتیاد

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران نسبت به شیوع مصرف قلیان هشدار داد و اعلام کرد دود حاصل از قلیان حاوی مواد سرطانزا و سمی بیشماری است. به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا، مسوول واحد پژوهش جمعیت مبارزه بااستعمال دخانیات ایران افزود : مصرف قلیان موجب بروز سرطان‌های مختلف به ویژه ریه و بیماری‌های قلبی […]

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران نسبت به شیوع مصرف قلیان هشدار داد و اعلام کرد دود حاصل از قلیان حاوی مواد سرطانزا و سمی بیشماری است.
به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا، مسوول واحد پژوهش جمعیت مبارزه بااستعمال دخانیات ایران افزود : مصرف قلیان موجب بروز سرطان‌های مختلف به ویژه ریه و بیماری‌های قلبی و تنفسی می‌شود و باعث اعتیاد به نیکوتین و در مقایسه با دیگر مواد دخانی ، مصرف بیشتر آن باعث اعتیاد بیشتر می‌شود. “علی عبدالهی نیا” گفت : هشت ماه‌ازتصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات می‌گذرد اما آنچه در جامعه مشاهده می‌کنیم افزایش مراکز عرضه وسایل و ابزار استعمال دخانیات است.
وی خاطرنشان کرد : این مراکز در حالی در مقابل چشمان ما خودنمایی می کنند که سستی مراکز تصمیم گیر و مسوول در قبال سلامت جامعه از یک طرف و سکوت نهادهای برخوردکننده از طرف دیگر موجب تاسف همگان به ویژه غیرسیگاری‌های جامعه ما شده است.
عبدالهی‌نیا گفت : در طی یک بار مصرف قلیان، مصرف‌کننده درمعرض دود بیشتری نسبت به سیگار قرار می‌گیرد برای مثال سیگاری‌های با مصرف هشت تا ‪ ۱۲‬سیگار در روز ‪ ۰/۵‬تا ‪ ۰/۶‬لیتر دود استنشاق می‌کنند در حالی که فرد مصرف‌کننده قلیان در هرباراستفاده دودی معادل ‪ ۱۰۰‬سیگار یا بیشتراستنشاق می‌کند.

به گفته عبدالهی‌نیا، مواد سمی ناشی از سوخت ناقصی که در اثر سوختن تنباکو برروی زغال قلیان ایجاد می‌شود بالغ بر بیش از ‪ ۱۰‬هزار ماده سمی است و دود حاصل از مصرف قلیان ، حتی بعد از عبور از میان آب درون جام حاوی مقادیر زیادی ترکیبات سمی همچون مونواکسیدکربن ، فلزات‌سنگین به ویژه کروم و مواد شیمیایی سرطانزا است.

به گفته مسوول واحد پژوهش جمعیت مبارزه بااستعمال دخانیات ، منابع گرمازایی همچون زغال یا چوب نیم سوز که معمولا برای سوزاندن تنباکو به کارمی روند بر خطرات بهداشتی قلیان می‌افزاید زیرا با مصرف این سوخت‌ها بیش از سه برابر سیگار، منوکسید کربن تولید می‌شود.

وی همچنین‌استفاده مشترک ازقسمت دهانی قلیان راموجب انتقال بیماری‌های واگیرداری چون سل و هپاتیت دانست و گفت : باوجود این همه خطرات، تهدیدکنندگان سلامت ، با طعم‌دار کردن توتون قلیان اغلب آن را بسیار مطبوع جلوه می‌دهند و موجب روآوردن برخی مردم به‌ویژه‌جوانان به‌مصرف قلیان می‌شوند.

عبدالهی نیا تاکید کرد که افزایش مغازه‌های مجللی که تنها به عرضه ابزار مصرف دخانیات از جمله قلیان، چپق ، پیپ و غیره مبادرت می‌کنند، اتفاق نامبارکی‌است که تنها و تنها موجب انتشار بیماری‌ها وافزایش سرطان ها در سطح جامعه می‌شود.

تاریخ بروزرسانی : 2007-05-12 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو