دوبرابرشدن مصرف‌‌٢۶درصدی قلیان

دوبرابرشدن مصرف‌‌٢۶درصدی قلیان اعتیاد

مصرف دخانیات از مخرب‌ترین رفتارهای غیربهداشتی است که سلامت جوانان و نوجوانان را با خطر جدی مواجه می کند. علیرغم تلاش‌هایی که در سالهای اخیر صورت گرفته، مصرف مواد دخانی هر ساله رو به افزایش است که این امر ضرورت برخورد اصولی‌تر و هماهنگ وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف ذی‌ربط را به منظور مقابله با این […]

مصرف دخانیات از مخرب‌ترین رفتارهای غیربهداشتی است که سلامت جوانان و نوجوانان را با خطر جدی مواجه می کند. علیرغم تلاش‌هایی که در سالهای اخیر صورت گرفته، مصرف مواد دخانی هر ساله رو به افزایش است که این امر ضرورت برخورد اصولی‌تر و هماهنگ وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف ذی‌ربط را به منظور مقابله با این اعتیاد نزدیک به خطر مواد مخدر نشان می دهد. به گزارش خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تحقیقات جدید نشان می‌دهد، استعمال دخانیات، خطر ناباروری در زوج‌ها را به دنبال دارد. همچنین درصد بالایی از ناتوانایی‌های جنسی مردان ریشه در مصرف دخانیات دارد. عفونت‌های تنفسی، برونشیت مزمن، بیماری قلبی عروقی،‌ ناهنجاری‌های دهان و دندان و مهمتر از همه سرطان ریه از دیگر عوارض مهم استعمال دخانیات است.
کشیدن سیگار در نوجوانان، احتمال مصرف مواد مخدر و الکل را در آنها به دنبال دارد. براساس تحقیقات انجام شده، اغلب نوجوانان سیگاری از یک یا چند دوست سیگاری برخوردارند. همچنین مصرف سیگار در والدین یا گروه‌هایی که نوجوانان از آنها تاثیر می‌پذیرند مانند معلمان، در شروع سیگار کشیدن و تداوم آن موثر است.

شیوع سه درصدی استعمال سیگار و ۲۶ درصدی قلیان در نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال

تبلیغات ضعیف نسبت به عوارض مصرف مواد دخانی

مصرف مواد دخانی در نوجوانان و جوانان به حدی رسیده که امسال و در هفته‌ مبارزه با دخانیات شعار«جوانان بدون دخانیات» توسط سازمان بهداشت جهانی در نظر گرفته شده است.

دکتر علی عبدالهی نیا، مسوول واحد پژوهش جمعیت مبارزه با استعمال دخانیان در این باره به خبرنگار«بهداشت و درمان» ایسنا، گفت: طبق آمار موجود از سال گذشته، میزان استعمال سیگار در بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال حدود ۳ درصد است که این رقم در مقایسه با سال ۸۲ یک درصد افزایش داشته است. اضافه کردن مصرف قلیان به سیگار در سال ۸۲ آمار ۱۲ درصدی را نشان می‌داد. این در حالی است که این رقم در سال گذشته به ۲۶ درصد رسید.

به گفته وی، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، پس از لبنان و امارات متحده‌ عربی، ایران رتبه‌ سوم را از نظر استعمال دخانیات در میان کشورهای منطقه خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

سازمان بهداشت جهانی به منظور کنترل مصرف دخانیات در میان جوانان، سیاست‌های خاصی را اعلام کرده است. هشدار نسبت به خطرات و زیان‌های استعمال دخانیات، اجرای ممنوعیت تبلیغ، ترویج و حمایت مالی از دخانیات، حفاظت افراد از دود ناشی از استعمال دخانیات، افزایش مالیات برمحصولات دخانی و کمک به افراد سیگاری جهت ترک سیگار از جمله سیاست‌های سازمان بهداشت جهانی برای کاهش و کنترل مصرف مواد دخانی است. این در حالی است که در کشور ما، بیلبوردهای تبلیغاتی، دستگاه‌های ارتباط جمعی و رسانه‌ها با نگاهی گذرا به مواد دخانی و آثار سوء آن، هفته‌ مبارزه با مواد دخانیات را به پایان رساندند.

دکترعبدالهی‌نیا با نارضایتی نسبت به تبلیغات ضعیف عوارض مصرف مواد دخانی در ادامه به قانون جامع کنترل دخانیات در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه قوانین موجود در این زمینه یا اجرا نمی‌شود و یا به صورت ناقص به مرحله‌ اجرا می‌رسد. به عنوان مثال طرح جمع‌آوری قلیان‌ها در سال گذشته ادامه نیافت. با ادامه این روند، آمار ۲۶ درصدی استعمال قلیان طی سه سال آینده دو برابر می‌شود.

کسب درآمد سالانه هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان از محل فروش سیگار

با توجه به جمعیت جوان کشور ما و همچنین با درنظرداشتن افزایش آمار استعمال سیگار در جوانان و نوجوانان ضروری است تا بخشی از درآمد فروش سیگار برای آموزش در زمینه کاهش و کنترل مصرف دخانیات و کنترل‌ بیماری‌های ناشی از آن هزینه شود.

مسوول پژوهش جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به ایسنا گفت: طبق آمار وزارت بهداشت سالانه هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان از محل فروش سیگار نصیب کشور می‌شود. طبق قانون، ۱۰ درصد از مالیات برسیگار، به منظور کاهش مصرف دخانیات و کنترل بیماری‌های مرتبط با دخانیات باید به وزارت بهداشت و سازمان تربیت بدنی اختصاص یابد. این در حالی است که تا به حال این میزان به طور کامل به وزارت بهداشت پرداخت نشده است.

به گفته‌ عبدالهی نیا، علاوه بردخانیات تولید داخل کشور، مقداری از دخانیات نیز وارداتی و مقداری هم تولید مشارکتی است که متولی دریافت هزینه‌های هر کدام از این موارد سازمان‌های مختلفی هستند.

وی گفت: شرکت دخانیات اعلام کرده که تنها توان پرداخت مالیات تولیدات خود را دارد؛ بنابراین در بخش مربوط به دخانیات وارداتی، گمرک باید پولی که دریافت می‌کند را اعلام و مالیات آن را بپردازد. اما متاسفانه وجود مافیا در این قضیه باعث شده که رقم‌ها برای مسوولان و مردم روشن نباشد.

تولید ۲۳ میلیارد نخ سیگار در سال ۸۷

۱۱میلیارد نخ سیگارتولید داخل کشوردر سال ۸۶

پنج میلیارد نخ قاچاق سیگاردرسال گذشته

مسوول واحد پژوهش جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به اظهارات معاون تولید شرکت دخانیات مبنی برتولید ۲۳ میلیارد نخ سیگار در سال جاری، گفت: این در حالی است که در سال ۸۶، ۱۱ میلیارد نخ سیگارتولید داخل، ۱۸ میلیارد نخ تولید مشارکتی و ۱۲ میلیارد نخ سیگار واردات بوده است. همچنین طبق اعلام شرکت دخانیات؛ میزان قاچاق سیگار ده درصد میزان تولید یعنی حدود پنج میلیارد نخ سیگاراست.

شرکت دخانیات اعلام کرده است که به منظور کاهش واردات، چنین تصمیمی را گرفته، این در حالی است که مردم هیچ گاه برندهای خارجی را جایگزین برندهای داخلی نمی‌کنند؛ بنابراین این افزایش تولید به میزان‌های وارداتی اضافه و باعث اشباع آن در جامعه می شود. در نهایت شرکت‌ تولید کننده به منظور فروش محصولات خود و جلوگیری از ضرر و زیان، راه‌ها و راهکارهایی را جست‌وجو می‌کند.

تسهیل بستر فعالیت شرکت‌های دخانیاتی به دنبال عدم اجرای قانون

به نظر می رسد، ایران با جمعیت جوان خود بازار مستعدی را برای عرضه محصولات دخانی شرکت‌های خارجی بوجود آورده است.

دکتر عبداللهی‌نیا در این باره به ایسنا گفت: طبق قانون، فروش دخانیات و یا فروش نخی سیگار به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است؛ اما متاسفانه عدم اجرای قانون بستر فعالیت شرکت‌های دخانیاتی را در کشور تسهیل کرده است.همچنین عرضه دخانیات در تمام‌ اماکن عمومی (که در آیین نامه اجرایی قانون حتی لفظ قهوه‌خانه هم ذکر شده) در کشور ما به دلیل برخی مسایل اجرا نمی‌شود. همه‌ این عوامل دست به دست یکدیگر داده تا شرکت‌های دخانیات احساس کنند که ایران می‌تواند بازار مناسبی برای فعالیت و عرضه محصولات آنها باشد.

به گفته وی، در بند ۷ آیین نامه اجرایی کنترل یا کاهش مصرف محصولات دخانی که مهرماه سال گذشته توسط رییس جمهور به کلیه‌ ارگان‌ها ابلاغ شد به صراحت ذکر شده که عرضه و استعمال دخانیات در قهوه‌خانه‌ها ممنوع است، اما این قضیه جدی گرفته نمی‌شود.

مصرف سیگار در چهارده درصد از جمعیت هفتاد میلیونی ایران

مرگ سالانه ۷۰ هزار نفر در اثراستعمال دخانیات

بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات امری است انکارناپذیر که نه تنها افراد سیگاری بلکه اطرافیان آنها را تحت تاثیر قرار داده و سالانه جمعیت زیادی از مرگ و میر را به خود اختصاص می‌دهد.

مسوول واحد پژوهش جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: طبق آمار اعلام شده، ۱۴ درصد از جمعیت هفتاد میلیونی کشور یعنی حدود بیش از ده میلیون نفر سیگار مصرف می‌کنند. در کشور ما سالانه حدود ۷۰ هزار نفر در اثر بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

یادآوری مکرر عوارض مصرف دخانیات و فراهم آوردن زمینه‌های سرگرمی نوجوانان و جوانان در اوقات بیکاری و فراغت از جمله راه‌های مبارزه با استعمال دخانیات است و کاهش و کنترل مصرف مواد دخانی نیازمند عزم ملی و همکاری کلیه‌ سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها است.

دکتر عبداللهی در این باره به ایسنا گفت: بستر مناسب برای اجرای قانون در زمینه کنترل و کاهش استعمال دخانیات آماده است؛ اما تنها به دلیل نفوذ برخی گروه‌ها اجرای این قانون با مشکل مواجه شده است.

عدم رعایت قانونی که با سلامت در ارتباط است می‌تواند از حیثیت فرهنگ جامعه در دید مجامع بین‌المللی بکاهد. ایران به عنوان یک عضو کنوانسیون بین‌المللی کنترل دخانیات را امضا کرده و متعهد به انجام آن شده است، بنابراین باید قوانین در این زمینه اجرایی شود.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد