دستگاه‌های خودپرداز سرنگ معتادان

دستگاه‌های خودپرداز سرنگ معتادان

مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اعلام خبر تایید رسمی نصب دستگاه‌هاى خودپرداز سرنگ به معتادان در کمیته کشوری مبارزه با ایدز، گفت: نظر مثبت رسمی وزارت بهداشت در مورد اجرای پایلوت برنامه نصب این دستگاه‌ها، از سوی شخص وزیر بهداشت اعلام شد. ‌ به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، چندی پیش، […]

مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اعلام خبر تایید رسمی نصب دستگاه‌هاى خودپرداز سرنگ به معتادان در کمیته کشوری مبارزه با ایدز، گفت: نظر مثبت رسمی وزارت بهداشت در مورد اجرای پایلوت برنامه نصب این دستگاه‌ها، از سوی شخص وزیر بهداشت اعلام شد. ‌
به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، چندی پیش، رییس اداره پیشگیرى و درمان سوءمصرف مواد مخدر وزارت بهداشت، با اشاره به ‌این که وزارت بهداشت مسوولیت اجرایی نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان را نپذیرفته. و آن را به سازمان بهزیستی واگذار کرده است، در مورد علت این واگذاری، مدعی شد که از قبل، در این باره تصمیم‌گیری شده بود.

‌وی با تاکید بر این که همکاری وزارت بهداشت با ستاد مبارزه با مواد مخدر برای به حداقل رساندن عوارض اجتماعى و بهداشتی طرح نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان، به معناى تایید طرح نیست، طرح مذکور را غیرعلمی و فاقد مصوبات کمیته فنی و کمیته درمان دانسته و دلایل تایید نشدن طرح از سوی وزارت بهداشت را نیز این گونه توضیح داده بود: «ما افراد را به بهانه ترک اعتیاد، به سمت مراکز آموزشى سوق می‌دهیم، تا آن‌ها را نسبت به پیشگیری از رفتارهای پرخطر مجاب کنیم، اما قطعا با نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان، چنین برنامه‌هایی محقق نخواهد شد و علاوه بر این، چهره کشور نیز از وجود اعتیاد، خیلی سیاه‌تر نشان داده خواهد شد؛ لذا فعلا نصب چنین دستگاه‌هایی ضرورت ندارد.»

تایید رسمی نصب آزمایشی دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان در کمیته کشوری مبارزه با ایدز

وزیر بهداشت شخصا با اجرای پایلوت برنامه موافقت کرد

اما دکتر سعید صفاتیان ـ مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر ـ از تایید رسمی نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ و برخی لوازم استریل بهداشتی از قبیل باند، چسب زخم و کاندوم به معتادان به صورت پایلوت از سوی وزارت بهداشت به خبرنگار ایسنا خبر داد.

وی اعلام کرد: در آخرین جلسه کمیته کشوری مبارزه با ایدز که در یکشنبه هفته گذشته با حضور وزیر بهداشت به عنوان رییس کمیته، معاون سلامت وی به عنوان دبیر کمیته و نمایندگان سایر دستگاه‌های مرتبط تشکیل و برنامه‌های کاهش آسیب اعتیاد در کشور به بحث گذاشته شد، نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان در DICها و مناطق پرخطر به صورت آزمایشی به عنوان جزیی از برنامه کاهش آسیب معتادان از سوی عالی‌ترین مقام وزارت بهداشت مورد تایید قرار گرفت.

اعلام نتایج اجرای آزمایشی طرح نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ پس از ۳ تا ۴ ماه

راه‌اندازی آزمایشی مراکز سیار کاهش آسیب اعتیاد نیز در کمیته کشوری مبارزه با ایدز تایید شد

به گفته مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر، در جلسه کمیته کشوری مبارزه با ایدز که رییس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد مخدر وزارت بهداشت نیز در آن حضور داشت، مقرر شد که طرح نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان سه تا چهار ماه به صورت پایلوت به اجرا درآید و نتایج آن، مورد ارزیابی قرار گیرد و اعلام موافقت وزیر بهداشت با این پیشنهاد، نظر رسمی وزارت بهداشت در زمینه نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان را نشان می‌دهد.

وی همچنین اعلام کرد: علاوه بر موافقت با نصب آزمایشی دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان، اجرای آزمایشی طرح راه‌اندازی مراکز سیار کاهش آسیب اعتیاد که توسط هلال احمر اجرا می‌شود نیز، مورد تایید رسمی وزارت بهداشت قرار گرفت.

تنها با یک سکه ۵۰ تومانی، نه بیماری عفونی گسترش می‌یابد، نه دایره معتادانی که از سرنگ مشترک استفاده می‌کنند

استقبال معتادان از نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ قابل توجه بوده است

امکان سوءاستفاده از دستگاه‌ها بسیار کم است

صفاتیان در مورد تاثیرات مثبت راه‌اندازی دستگاه‌های خودپرداز سرنگ نیز، خاطرنشان کرد: معتادان در هر زمان از شبانه‌روز می‌توانند، تنها با پرداخت یک سکه ۵۰ تومانی به لوازم بهداشتی دسترسی پیدا کنند و علاوه بر این که از ابتلای شخصی به بیماری‌هایی عفونی در امان بمانند، دایره معتادان تزریقی که از سرنگ مشترگ استفاده می‌کنند، را نیز گسترش ندهند.

وی با تاکید بر این که به دلیل نصب این دستگاه‌ها در شلترهاى سازمان بهزیستی، امکان سوءاستفاده و همچنین خطر استفاده از آن‌ها توسط غیرمعتادان کم است، تصریح کرد: استقبال معتادان از نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ که حتی یک ماه نیز از آغاز اجرای طرح نمی‌گذرد، بسیار قابل توجه بوده است.

وی این موضوع را نیز یادآور شد که خوشبختانه هر برنامه‌ای که ستاد مبارزه با مواد مخدر در طول سه یا چهار سال قبل در زمینه درمان و کاهش آسیب اعتیاد برای اجرای پایلوت ارائه کرده، به نتیجه مثبت رسیده است.

به گزارش ایسنا، طرح نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان که به گفته مسوولان ستاد مبارزه با مواد مخدر، الگوی موفق آن از کشور سوییس اقتباس شده، برای نخستین بار در کشور، مطرح شد و بدین ترتیب، پنج دستگاه‌ خودپرداز سرنگ و لوازم بهداشتی برای کاهش آسیب اعتیاد از طریق کاهش خطر انتقال بیماری‌های عفونی در معتادان تزریقی تهرانی در پنج پناهگاه خواب معتادان (شلتر) سازمان بهزیستى واقع در مناطق پرخطر پایتخت، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

هر دستگاه خودپرداز سرنگ به معتادان می‌تواند با برخورداری از ظرفیتی گسترده روزانه، نیازهاى ۱۰۰معتاد را برآورده کند و از این طریق، درصد استفاده از سرنگ مشترک در جمعیت معتادان تزریقی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

‌گفتنی است، ‌دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان هم اکنون در شلترهای میدان شوش، کوچه شهید جمشیدی، میدان شهرری، خیابان ۲۴ مترى زکریا، اسلامشهر، نرسیده به خیابان نوری، جنب موسسه مالى مهر، پامنار، خیابان ۱۵‌خرداد، بعد از پاساژ، کوچه خلیلى فر، میدان شوش، خیابان شوش شرقی، خیابان محمد بروجردی، شلتر زنان در چهار راه مولوی، خیابان برادران حاتمی وDIC ‌ ‌قلعه حسن‌خان شهریار درخیابان امامزاده نصب شده‌ است.

انتهای پیام

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
تاریخ بروزرسانی : 2008-05-17 / گردآوری :
/
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاسامسونگکفش پاشنه مخفیدکتر تاجبخش
دکتر بتول طاهری
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
یونیک ویزاسامسونگکفش پاشنه مخفیدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری