دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان

دستگاه‌های خودپرداز سرنگ به معتادان اعتیاد

ایسنا-جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از راه‌اندازی دستگاه‌های اتوماتیک سکه‌ای خودپرداز سرنگ، کاندوم و بسته‌های آموزشی به معتادان به صورت پایلوت در چند منطقه آسیب‌خیز خبر داد. دکتر محمدرضا جهانی صبح روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایسنا در مورد تیم‌های سیار دو نفره اعزامی به سراسر کشور برای توزیع سرنگ […]

ایسنا-جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از راه‌اندازی دستگاه‌های اتوماتیک سکه‌ای خودپرداز سرنگ، کاندوم و بسته‌های آموزشی به معتادان به صورت پایلوت در چند منطقه آسیب‌خیز خبر داد.
دکتر محمدرضا جهانی صبح روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایسنا در مورد تیم‌های سیار دو نفره اعزامی به سراسر کشور برای توزیع سرنگ و کاندوم رایگان به معتادان و یا آموزش آن‌ها در زمینه پیشگیری از تزریقی شدن یا پیشگیری از انجام روابط جنسی پرخطر، گفت: در ابتدای امسال تعداد این تیم‌های سیار ۱۵۰ تیم بود که خوشبختانه تاکنون این تعداد تا حدود سه برابر افزایش داشته است. ویبا اشاره به راه‌اندازی دستگاه‌های اتوماتیک خودپرداز سرنگ، کاندوم و بسته‌های آموزشی به صورت پایلوت در چند منطقه، افزود: این الگویی است که در کشور سوییس اجرا می‌شود و تا کنون نتایج مثبتی در پیشگیری از شیوع بیماری‌های عفونی از طریق تزریق مشترک معتادان داشته است.

تحت درمان قرار دادن ۴۸۰ هزار معتاد تا پایان سال

توزیع شربت تریاک برای بیش از ۸۰۰ هزار معتاد تریاکی تا پایان سال

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به تصویب ورود شربت تریاک به فارماکوپه (لیست داروهای ایران) و توزیع آن از سال آینده در جلسه اخیر ستاد با حضور رییس جمهور گفت: خط تولید شربت تریاک از سال آینده راه‌اندازی می‌شود و این شربت به صورت رایگان در اختیار مراکز درمانی و DIC ها (مراکز گذری درمان اعتیاد) قرار خواهد گرفت.

وی با اعلام این که بیش از ۸۰۰ هزار معتاد تریاکی تحت پوشش توزیع این شربت قرار خواهند، گرفت افزود: حدود ۲۰۰ هزار معتاد تریاکی که در چرخه توزیع شربت تریاک وارد نمی‌شوند، همچنان تحت درمان باقی خواهند ماند.

جهانی همچنین با بیان این که تاکنون ۳۲۰ هزار معتاد تحت پوشش اقدامات درمانی در کشور قرار گرفته‌اند، اعلام کرد: جمعیت معتادان تحت درمان تا پایان سال به ۴۸۰ هزار نفر خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به احتمال شیوع مصرف شربت تریاک در جمعیت سالم کشور تاکید کرد: این شربت با کنترل شدید ستاد مبارزه با مواد مخدر در بازار توزیع خواهد شد و پیش از آغاز توزیع آن، معتادان تریاکی که تحت پوشش درمان با این شربت قرار می‌گیرند، به طور دقیق شناسایی می‌شوند و برای آن‌ها در مراکز درمانی پرونده تشکیل می‌شود.

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین در پاسخ به احتمال ورود این شربت به بازار سیاه اذعان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر تلاش می‌کند که با در نظر گرفتن پیش‌بینی‌های لازم، توزیع شربت تریاک را در مراکز درمانی آغاز شود و اگرچه ایجاد بازار سیاه در این موارد تا حدی غیر قابل کنترل است، اما در هر حال با هرگونه تخلف در این زمینه به طور جدی برخورد خواهد شد.

وی افزود: الگوی توزیع شربت تریاک در برخی از کشورهای دنیا تاکنون تجربه شده است، اما الگوی توزیع این شربت در ایران از بعد کمیت و نوع کار بسیار وسیع و جدید است.

جهانی همچنین اعلام کرد: طبق پیش‌بینی‌هایی که تاکنون صورت گرفته، شربت تریاک تنها در مراکز درمان اعتیاد توزیع خواهد شد و فعلا در زمینه توزیع آن در کمپ‌های ترک اعتیاد سازمان‌های مردم نهاد تصمیمی گرفته نشده است.

به گزارش ایسنا، جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین در مورد قاچاق متادون تاکید کرد: تلاش می‌کنیم که با قاچاق این دارو به طور جدی برخورد کنیم، اما به طور دقیق نمی‌توان گفت که این موضوع در آینده نزدیک قابل حل باشد.

وی همچنین تصریح کرد: کنترل داروهایی چون متادون در مراکز درمان اعتیاد، نیازمند پروسه‌های پیش بینی شده و دقیق است که در این زمینه تا حد امکان سعی می‌کنیم از ورود این داروها به بازار سیاه جلوگیری شود.

بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
تاریخ بروزرسانی : 2007-10-31 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد