دسترسی به متادون برای معتاد پرخطر…

دسترسی به متادون برای معتاد پرخطر… اعتیاد

ایسنا-معاون سلامت وزارت بهداشت با اعلام این که با صدور بخشنامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور امکان مشارکت بخش غیردولتی در ارایه خدمات سلامت فراهم شد، گفت: بر اساس شاخص‌های مرتبط با سلامت (بدون در نظر گرفتن سطح بندی) موافقت اصولی طی ۶ تا ۸ هفته برای مراکز بخش غیردولتی صادر خواهد شد. دکتر […]

ایسنا-معاون سلامت وزارت بهداشت با اعلام این که با صدور بخشنامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور امکان مشارکت بخش غیردولتی در ارایه خدمات سلامت فراهم شد، گفت: بر اساس شاخص‌های مرتبط با سلامت (بدون در نظر گرفتن سطح بندی) موافقت اصولی طی ۶ تا ۸ هفته برای مراکز بخش غیردولتی صادر خواهد شد. دکتر سید موید علویان امروز در یک نشست خبری و در تبیین سیاست‌های جدید این وزارتخانه در حوزه سلامت با اعلام این خبر توضیح داد: بدین ترتیب کلیه پزشکان سراسر کشور و حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند با سرمایه گذاری و مشارکت در ارایه خدمات در مقوله سلامت مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به تدوین و صدور آیین نامه‌ها و قوانین و مقررات مربوطه گفت: ایجاد رقابت در بخش غیردولتی عاملی برای ارتقای نظام سلامت کشور محسوب می‌شود که با این اعتقاد طی ۱۸ ماه گذشته تعداد موافقت اصولی با بخش غیردولتی صادر شده، معادل ۵ سال قبل از استقرار دولت نهم بوده است.

وی با این توضیح که مشارکت بدون هرگونه محدودیت و در تمام ابعاد نظیر مراکز درمانی، تشخیصی و تصویر برداری خدمات پرستاری و آمبولانس خصوصی است، گفت: پنج سال گذشته تعداد تخت‌های بخش خصوصی شهرستان کرج ۳۰۰ تخت برآورد شده که هم اکنون مجوز راه اندازی هزار و۲۸۰ تخت صادر شده است.

معاون سلامت با بیان اینکه در راستای سیاست‌های اصل ۴۴ از کلیه توان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ایرانیان استفاده می‌شود، افزود: مجوزها صرفا بر اساس نیازهای کشور صادر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در قانون بودجه ۸۶ نیز مقرر شده که بیمارستانهایی با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی قابل واگذاری به بخش خصوصی هستند، گفت: دومین سیاست وزارت بهداشت پایش و ارزیابی دانشگاه‌ها و عملکرد آنها در کلیه سطوح از ابتدای سال بوده که به طور جد در حال پیگیری است.

وی به تکمیل فرم‌های ارزشیابی و استقرار تیم اشاره کرد و یادآور شد: این پایش و ارزیابی شامل مدیران در تمام سطوح از خانه بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی، بیمارستانها، مدیران برنامه،‌معاونت بهداشتی و درمانی می‌شود.

وی سومین برنامه وزارت بهداشت را ویژه پرستاران کشورعنوان کرد و افزود: نگاه به مشکلات پرستاری نگاهی علاج جویانه است و به علت نقش پررنگ پرستاری در نظام سلامت به آن توجه ویژه‌ای شده است.

وی با اعلام این که در سال ۸۵ هیچ رد درخواست مجوزی مبنی بر دریافت راه اندازی مراکز ارایه خدمات پرستاری در منزل وجود نداشته است، گفت: فعالیت‌هایی در خصوص شرح وظایف و خدمات پرستاری مشخص شده است.

علویان در ادامه از بازنگری و تدوین یونیفرمی واحد و استاندارد برای کادر پرستاری خبر داد و گفت: هم اکنون این طرح در مرحله کار کارشناسی با در نظر گرفتن جمیع جهات است.

معاون سلامت وزارت بهداشت با اعتقاد به اینکه مطالبات پرستاری از مطالبات حوزه سلامت است، در ادامه در خصوص بحث اعتیاد گفت: اعتبارات مقوله اعتیاد رشد چشمگیری داشته است و در این راستا دانشگاه‌های سراسر کشور مکلف به توسعه مراکز درمان با متادون MMT و DIC هستند.

وی با بیان اینکه با ظرفیت موجود قادر به درمان ۳۰ تا ۴۰ هزار معتاد هستیم،‌ گفت: با تاکیدات رییس جمهور باید این ظرفیت به۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار معتاد افزایش یابد.

علویان با تاکید بر اصلاحات صورت پذیرفته در آیین نامه مراکز ترک اعتیاد و سهل الوصول کردن درمان معتادان با متادون گفت: این تسهیلات در سال ۸۶ افزایش می‌یابد.

به گفته وی، باید مراکز بهزیستی و وزارت بهداشت که تحت MMT هستند از ۳۰ به ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

معاون سلامت وزارت بهداشت با اعتقاد به این سیاست که دسترسی به متادون برای معتاد پرخطر باید از دسترسی به مواد مخدر سهلتر باشد، گفت: با اعتبارات موجود فضای لازم برای راه اندازی MMT، DIC و اردوگاه‌ها فراهم شده است و معتادانی که پیگیر درمان اعتیاد نیستند دستگیر و به علت عدم تعقیب درمان محکوم به درمان می‌شوند.

وی در خصوص پسماندهای بیمارستانی نیز با اشاره به وجود موانع قانونی، توان محدود و وجود برنامه‌ها در ادامه توضیح داد: اعتبار تخصیصی برای پسماندهای بیمارستانی در سال ۸۴، ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان بوده است حال آن که بودجه مصوب ۸۵ در این مقوله ۲ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: با تعامل صورت پذیرفته با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ۵۰ درصد اعتبار از طریق مشارکت بیمارستانهای کشور تامین شد.

به گزارش ایسنا، علویان با اشاره به تخصیص بودجه ۹ میلیارد تومانی برای پسماندهای بیمارستانی در سال ۸۶ گفت: در سال جاری نیز با مشارکت ۹ میلیارد تومانی مراکز درمانی در مرحله نخست تفکیک زباله‌های عفونی بیمارستانی و سپس ضد عفونی صورت می‌گیرد.

معاون سلامت اعتبار مورد نیاز برای ساماندهی پسماندهای بیمارستانی را ۷۰ میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: ۸ شهر کشور از آلوده ترین شهرهاست بنابراین راه اندازی زباله سوز مرکزی کار صحیحی نیست، حال آن که شهرداری با صرف هزینه کلان و نصب زباله سوز مرکزی در نظر دارد با اخذ ۴هزار و۲۰۰ تومان در قبال هر کیلو زباله جهت حمل زباله سوز مرکزی نسبت به ساماندهی پسماندهای بیمارستان اقدام کند که کار عاقلانه‌ای نیست.

تاریخ بروزرسانی : 2007-05-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو