دریچه‌ای جدید در شناخت و درمان اعتیاد

دریچه‌ای جدید در شناخت و درمان اعتیاد اعتیاد

اطلاعاتی درباره مواد مخدر نوپدید و راهکارهای درمان اعتیاد به عنوان بیماری اجتماعی در کتابی با عنوان «نور سپید» تالیف دکتر محمد‌رضا جمالی از سوی انتشارات مرسل منتشر و روانه بازار نشر شد. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با توجه به این که هرگونه عادت کردن و خوگرفتن به مصرف مواد گوناگونی که ادامه زندگی […]

اطلاعاتی درباره مواد مخدر نوپدید و راهکارهای درمان اعتیاد به عنوان بیماری اجتماعی در کتابی با عنوان «نور سپید» تالیف دکتر محمد‌رضا جمالی از سوی انتشارات مرسل منتشر و روانه بازار نشر شد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با توجه به این که هرگونه عادت کردن و خوگرفتن به مصرف مواد گوناگونی که ادامه زندگی با حذف آن امکان‌پذیر نباشد، اعتیاد نامیده می‌شود، نویسنده این کتاب می‌کوشد راهکارهای درمان انواع اعتیاد را برای مطالعه بیماران و افرادی که در صدد دوری از این مشکل‌اند، با زبانی ساده و به دور از اصطلاحات و واژه‌های پیچیده علمی تبیین کند. امروزه به جرات می‌توان گفت اعتیاد به عنوان بیماری قرن شناخته شده است و بسیاری از جوامع درگیر این بیماری مرموزند. اعتیاد در تعریف سازمان بهداشت جهانی «بیماری ناشناخته، مزمن و عود کننده» نامیده می‌شود.

بر اساس مطالب این کتاب، به سختی می‌توان تعریف ثابتی برای بیماری اعتیاد پیدا کرد. با وجود اهمیت این موضوع در جوامع و تحقیقات گسترده در این زمینه، هنوز برای اعتیاد به تعریفی ثابت و مشخص نرسیده‌اند.

بیماری اعتیاد به نظر بسیاری از درمانگران و روان‌شناسان، مزمن و قدیمی است. ریشه‌های ابتدایی و جوانه‌های آغازین این بیماری را باید در دوران کودکی و سنین خردسالی جست‌وجو کرد. در شروع این بیماری علاوه بر مشکلات شخصیتی و بیماری‌های روانی می‌توان به عوامل محیطی، تربیتی، اقلیمی و حتی مسایل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی یک منطقه اشاره کرد. اگر به دوران کودکی بیمار برگردیم، مشاهده می‌شود، در آن دوران دچار نوسانات خلقی متفاوت با همسن و سالان خود بوده است.

اگر خود را به عنوان یک فرد درگیر با این بیماری فرض کنیم، عده‌ای از ما جسور، نترس و افراطی و عده‌ای بسیار ترسو و خجالتی بوده‌ایم. حد تعادل از همان ابتدا در ما کمتر دیده می‌شد و افراط و تفریط، حتی در روحیات دوران کودکی ما وجود داشت. اعتیاد همچون درختی تنومند است که ریشه‌های آن از همان سنین آغازین تکامل فکری رشد کرده است.

از مواردی که در زمینه‌سازی اعتیاد می‌توان به آنها اشاره کرد، خانواده(مسایل تربیتی)، فرهنگ، باورهای غلط، شرایط اقلیمی، شرایط اقتصادی، ژنتیک، زندگی‌های دسته‌جمعی، تحصیلات، بیماری‌های روانی، اختلالات شخصیتی و ترس‌ هستند.

با توجه به افزایش آمار اعتیاد در میان جوانان کشور، روند رو به رشد توزیع مواد مخدر صناعی در بین قشر هدف(جوانان) و همچنین تکثیر قارچ‌گونه‌ کارگاه‌ها و لابراتورهای زیرزمینی برای تهیه و توزیع موادمخدر جدید، به یک برنامه‌ریزی دقیق و مدرن نیازمند است تا ضربات مهلک و تباه‌کننده‌ این افراد سودجو خنثی شود. در این برهه زمانی حساس، اگر تصمیم و سیاست‌‌گذاری نادرستی صورت گیرد، نه تنها عرصه را به آنها تنگ نکرده‌ایم، بلکه موقعیت مناسبی برای عرضه‌کنندگان موادمخدر ایجاد می‌شود.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «با کمی دقت به بیماران معتاد جامعه، شاهد تغییرات محسوس و کاملا حساب شده‌ای خواهید بود، که نشان‌گر برنامه‌ای دقیق و مافیایی است.
ما، برای وارد شدن به مقوله‌ اصلی بحث ابتدا کمی به این تغییرات می‌پردازیم. با بررسی‌های انجام شده در این زمینه می‌توان به راحتی دریافت که مواد مخدر شایع، امروزه بسیار راحت به دست مصرف کننده می‌رسد و برای مصرف آن احتیاج به تدارکات و زمینه‌چینی‌هایی که در مورد مواد مخدر قدیمی‌تر می‌دیدیدم، نیست؛ به‌طوری که مصرف مواد مخدر جدید بسیار آسان و با وسایل ابتدایی، در همه مکان‌ها مقدور است و به علت عدم وجود بو و دود زیاد قابل تشخیص توسط اطرافیان نیست و همچنین با یک مقدار بسیار کم از آنها می‌توان نیروی کاذب یا به اصطلاح نشئگی فراوانی به دست آورد؛ در صورتی که در مورد مواد مخدر قدیمی، با مصرف زیاد می‌توانستند به این آستانه سرخوشی(نشئگی) برسند.
همچنین سن مصرف نیز تغییر پیدا کرده و با کاهش میانگین سنی در آمار افراد مصرف کننده مواد مخدر روبه‌رو هستیم. به‌طور خلاصه، در بازار سیاه مصرف مواد مخدر متغیرهای زیادی وجود دارد که با گذر زمان تغییر پیدا کرده و جای خود را به موارد جدیدتر می‌دهند؛ سن مصرف، طریقه مصرف، فرهنگ مصرف، نوع مواد مخدر مصرفی، جنس مصرف کننده، شرایط اقتصادی، فرهنگی و حتی اقلیمی نمونه‌هایی از این متغیرها هستند که همواره در حال نوسان‌اند و افرادی که در تهیه و پخش مواد مخدر فعالیت و سیاست‌گذاری می‌کنند، به این موارد و موارد عمده دیگر بسیار توجه دارند.
حال برای مقابله یا درمان افراد تحت سیطره چنین مافیایی قوی و هوشمند، باید بسیار محتاط و حساب شده عمل کرد… .»
http://www.ibna.ir

بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
تاریخ بروزرسانی : 2009-08-12 / گردآوری :
/
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامتور کیشکفش پاشنه مخفی
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد