درمان موفقیت آمیز معتادان تزریقی

درمان موفقیت آمیز معتادان تزریقی

ایسکانیوز: رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت گفت: ۷۳ درصد معتادان تزریقی که حداقل یکسال بر درمان با متادون وفادار مانده‌اند، پس از این مدت به جز متادون به هیچ ماده دیگری اعتیاد ندارند. محمد مهدی گویا،‌ شب گذشته در جلسه دیدار اعضای کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با مسئولان و کارشناسان درمان […]

ایسکانیوز: رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت گفت: ۷۳ درصد معتادان تزریقی که حداقل یکسال بر درمان با متادون وفادار مانده‌اند، پس از این مدت به جز متادون به هیچ ماده دیگری اعتیاد ندارند. محمد مهدی گویا،‌ شب گذشته در جلسه دیدار اعضای کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با مسئولان و کارشناسان درمان اعتیاد از کشورهای اردن، مصر و لبنان، در واکنش به سخنان پدر هادی از کشور لبنان که درمان از روش ۱۲گانه اصول ایمانی را موثرتر از درمان دارویی اعتیاد اعلام کرد، گفت: این یک بحث فلسفی است و من متاسفم که بگویم با شما هم عقیده نیستم.
وی گفت: اعتیاد یک بیماری روانی است که در پی اضطراب، افسردگی یا هر دوی آ‌نها در افرادی که آستانه تحمل پایین دارند بروز می کند، ساده ترین واکنش چنین افرادی در مقابل این ناراحتی های روانی، رو آوردن به مواد مخدر است.
وی ادامه داد: ما فکر می‌کنیم معتادان، آسیب دیدگان اجتماعی هستند و باید مانند یک فرد تصادفی با آنها رفتار کرد، ما وظیفه داریم صرف نظر از اینکه فرد معتاد چه عقایدی دارد آنها را درمان کنیم.
گویا، گفت: ما در ایران به متادون به عنوان یک ماده مخدر نگاه نمی‌کنیم،‌ بلکه یک روش جایگزین برای کاهش آسیب معتادان تزریقی است، تجربه چند ساله اخیر نیز نشان داده است،‌ افرادی که حداقل یک سال بر درمان جایگزین با متادون مانده‌اند، پس از این مدت هیچ ماده دیگری مصرف نمی‌کنند در حالی که میزان موفقیت روش اصول ۱۲گانه ایمانی که در موسسه معتادان گمنام پیگیری می‌شود این میزان موفقیت را ندارد.
صحبت های گویا در پی سخنان «پدرهادی»، روحانی لبنانی ابراز شد که پیش از وی گفت: ما امروز چیزهای زیادی از متخصصان ایرانی یاد گرفتیم، افرادی را دیدیم که نسبت به درد و رنج انسانهای ضعیف احساس مسئولیت می‌کنند و فقط خود را ملزم به انجام وظایف اداری خود نمی‌دانند.
وی افزود: اما یک مسئله مهم وجود دارد و آن این است که هیچ کس معتاد به دنیا نمی‌آید، این تصمیمی است که هر فرد به علت عقایدی که دارد آزادانه انتخاب می‌کند، بنابراین درمان آنها نیز یک موضوع اعتقادی است که باید دید آیا با سختگیری در اعتقادات حل می شود یا آزادی مطلق.
وی گفت: توجه به یک موضوع دیگر نیز مهم است و آن اینکه متادون خود یک ماده مخدر است و استفاده از این ماده اجازه نمی‌دهد که فرد خود را رها کند، آزادانه تصمیم بگیرد و متحول شود، داروهای جایگزین شاید اثر بخش باشند اما استفاده از گامهای ۱۲گانه درمانی ایمانی با تقویت اراده افراد موثرتر است.
آذرخش مکری، روانپزشک و معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد در پی این گفت و گو، اظهار داشت: در کشور ما همه انواع درمان اعتیاد وجود دارد و به موازات درمان گسترده معتادان تزریقی با متادون، درمان از روش گامهای ۱۲گانه ایمانی در موسسه معتادان گمنام نیز انجام می‌شود.
وی گفت: تجربه نشان داده است که هیچکدام از این روشهای درمانی موجب تضعیف دیگری نمی‌شود و ما باید حداکثر روشهای درمانی را عرضه کنیم تا هر معتاد به روشی که مورد قبول اوست جواب دهد و هنوز علم نمی‌تواند بگوید که کدام درمان بهتر است.
گویا در این مراسم همچنین گفت: من به عنوان یک مشاور بهداشتی توصیه می‌کنم که اگر برنامه‌ای برای درمان و کاهش آسیب در هر کشور می‌خواهد اجرا شود باید از همان ابتدا همه جنبه‌های مختلف آن دیده شود و یک برنامه جامع و با همکاری سازمانهای مختلف تنظیم شود تا در عمل با مشکلات اجرایی مواجه نشود.
وی گفت:‌ مهمترین نیازی که در یک برنامه درمانی معتادان لازم است، داشتن اطلاعات مربوط به تعداد مصرف کنندگان مواد یا حداقل تخمین مصرف کنندگان، گروههای مختلف آنها و بعد آگاهی یافتن از تعداد افرادی است که از همین طریق دچار عفونتهای بعدی مانند ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C شده‌اند، است.
گویا افزود: در مرحله بعد باید هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم که اعتیاد به خانواده‌ها و جامعه تحمیل می‌کند نیز برآورد شود، باید برای همه گروههای آسیب دیده، افراد دارای رفتارهای پر خطر و افراد عادی جامعه برنامه داشته باشیم و البته مسئولیت ما در قبال افرادی که رفتار پر خطر دارند چه برای خودشان و چه برای حفظ سلامت جامعه بیشتر است.
وی همچنین در مورد برنامه کنترل سل در زندانها توضیح داد: برنامه مبارزه با سل در جامعه یک برنامه غیر فعال(passive) است یکی فقط کسی که به پزشک مراجعه کند معاینه و درمان می‌شود اما بر اساس توافقنامه وزارت بهداشت با سازمان زندانها که ۶ سال پیش منعقد شد در زندانها این برنامه کاملاً فعالانه انجام می‌شود.
وی گفت:در زندانها تمام زندانیان معاینه می‌شوند و تحت درمان قرار می‌گیرند، مشابه این برنامه در مورد هپاتیت نیز در زندانها انجام می‌شود و هر دو این برنامه‌ها در ایران موفقیت آمیز بوده است که می‌تواند الگوی منطقه باشد.
مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران نیز در این جلسه گفت: یکی از مهمترین اقدامات لازم برای کاهش آسیب معتادان در کنار استفاده از متادون به عنوان درمان جایگزین که نوعی پیشگیری از بیماریهای ثانوی مانند ایدز و هپاتیت است، جزم زدایی و زندان زدایی از اعتیاد است که خوشبختانه اخیراً این اقدام بزرگ در کشور ما نیز شروع شده است./۱۱۰

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-11-30
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز