درمان اعتیاد به سیگار با جراحی مغز!

درمان اعتیاد به سیگار با جراحی مغز! اعتیاد

دانشمندان آمریکایی می گویند یافتن افرادی با آسیب مغزی که آسان تر سیگار کشیدن را ترک می کنند، می تواند راهی به «درمان» سیگار کشیدن از طریق جراحی بگشاید. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، یک گروه از پژوهشگران به مجله ساینس گفته اند که به نظر می رسد منطقه خاصی از ناحیه آسیب […]

دانشمندان آمریکایی می گویند یافتن افرادی با آسیب مغزی که آسان تر سیگار کشیدن را ترک می کنند، می تواند راهی به «درمان» سیگار کشیدن از طریق جراحی بگشاید.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، یک گروه از پژوهشگران به مجله ساینس گفته اند که به نظر می رسد منطقه خاصی از ناحیه آسیب دیده که «اینسولا» خوانده می شود، مرکز تمایل به سیگار کشیدن است.مردی که روزانه ۴۰ سیگار می کشید، بلافاصله پس از آنکه ناحیه اینسولا در مغزش در اثر سکته مغزی آسیب دید، این عادت را ترک کرد.
به این ترتیب آنها پیشنهاد می کنند که جراحی در این منطقه از مغز ممکن است بتواند این اعتیاد را از بین ببرد.
آنتوان بچارا، از دانشگاه های کالیفرنیای جنوبی و ایوآ که نویسنده اصلی این گزارش تحقیقی است هشدار می دهد که اینسولا همچنین در برگیرنده کارکردهای معمول بسیاری در زندگی روزمره نیز هست، به همین دلیل ما می خواهیم مطمئن شویم که تنها در کارکردهایی مربوط به توقف عادات بد مانند سیگار کشیدن مداخله کنیم .
در سالهای اخیر، پزشکان از جراحی اعصاب کارکردی برای ایجاد آسیب های عمدی در مناطق کاملا مشخص شده‌ای از مغز استفاده کرده اند تا بیمار را از درد و یا تومورهای اختلال پارکینسونز برهانند و یا همچنین افسردگی بالینی را درمان کنند.

به گزارش ایسنا، اینسولا، اطلاعاتی از سایر نقاط بدن دریافت می کند و تصور می شود که به تببین این علائم به چیزی که احساس می شود، مانند گرسنگی، درد و یا تمایل، کمک می کند.

گروه دکتر بچارا، ۶۹سیگاری را که دارای آسیب مغزی بودند مورد بررسی قرار دادند که ۱۹ نفر از آنها از آسیب در ناحیه اینسولا رنج می بردند.

۱۳ نفر از آنها سیگار را ترک کرده بودند و دیگرهیچ تمایل دیگری به آن ندارند.

پژوهشگران نمی دانند که چرا شش نفر دیگر نتوانسته اند سیگار را ترک کنند.

بی‌بی‌ُی در گزارشی در این زمینه به نقل از پرفسور پال ماتئوس، یک متخصص در عصب شناسی از دانشگاه آکسفورد و کالج سلطنتی لندن می‌افزاید: مشکل مردم برای ترک سیگار، تمایل و اشتیاق به سیگار و سیگار کشیدن است.

وی اضافه می کند که مهمترین یافته مشخص این مطالعه آن بوده است که آسیب در یک منطقه مشخصی از مغز می‌تواند این تمایل را از میان ببرد.

این متخصص عصب شناسی می گوید اکنون ما با این پرسش روبرو هستیم که آیا می توان سیگار کشیدن را با جراحی درمان کرد؟

تاریخ بروزرسانی : 2007-01-31 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو