«درمان‌های تضمینی»اعتیاد،گمراه کننده است

«درمان‌های تضمینی»اعتیاد،گمراه کننده است

رییس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت با انتقاد از برخی تبلیغات در زمینه ترک اعتیاد با عناوین « درمان‌های تضمینی » و« بدون درد»، این قبیل تبلیغات را گمراه کننده خواند. به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد باقر صابری زفرقندی در حاشیه برپایی همایش درمان‌های […]

رییس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت با انتقاد از برخی تبلیغات در زمینه ترک اعتیاد با عناوین « درمان‌های تضمینی » و« بدون درد»، این قبیل تبلیغات را گمراه کننده خواند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد باقر صابری زفرقندی در حاشیه برپایی همایش درمان‌های سوء مصرف مواد مخدر با اعلام این خبر گفت: ‌در حال حاضر ۱۳۲ مرکز درمان با متادون از سوی وزارت بهداشت راه اندازی شده‌اند که نسبت به ارایه خدمات درمانی با هزینه بسیار پایین و در مواردی رایگان اقدام می‌کنند. وی با اشاره به این که کلینیک‌های فوق به دلیل حساسیت فعالیت، زیر نظیر وزارت بهداشت قرار دارند، تصریح کرد: طی ابلاغی به کلیه مراکز درمانی که در حیطه اعتیاد فعال هستند – اعم از بخش خصوصی و دولتی – صورت گرفته، تخلف از قوانین تعیین شده به نوعی همکاری در توزیع مواد مخدر و غیرقانونی محسوب می‌شود.

دکتر صابری در مورد مفهوم کنترل و نظارت بر مراکز فوق گفت: داروی متادون در این مراکز توسط پزشکان صاحب صلاحیت و دوره دیده و نیز تحت قوانین و مقررات و پروتکل ابلاغی و صرفا برای افراد نیازمند تجویز می‌شود.

وی با یادآوری این که هم اکنون متادون یکی از بهترین الگوهای مصرف درمان نگهدارنده تلقی می‌شود، شایعه ممانعت وزارت بهداشت از توزیع متادون در مراکز درمانی را تکذیب کرد.

سرپرست دفتر سلامت روانی اجتماعی وزارت بهداشت، اظهار داشت: داروی بوپرنورفین نیز یکی از داروهای مورد استفاده در درمان ترک و به ویژه «سم زدایی» محسوب می‌شود که قابل استفاده در مراکز درمانی بوده و احتمال سوء مصرف آن در مقایسه با متادون کمتر بوده ولی تشخیص نوع تجویز بر عهده پزشک معالج است.

دکتر صابری زفرقندی افزود: متادون بیشتر برای معتادان پر خطر، سخت دسترس و عموما تزریقی که در معرض ابتلا و انتشار عفونت‌های خطرناک به طور مثال HIV ‌/ ایدز هستند مورد مصرف قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به این که متادون جزو گروه دارویی عرضه می‌شود، خطر سوء مصرف آن به ویژه بین افراد سالم دور از ذهن نیست و انگ مصرف مواد شامل آن نمی‌شود.

رییس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت گفت: هدف وزارت بهداشت از توزیع متادون، کاهش آسیب ناشی از اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ مشترک بوده و هر اقدامی که این سیاست را تحت الشعاع قرار دهد، مغایر با سیاست‌های کلان کشور به شمار می‌رود که به طور قطع نیازمند برخورد است.

وی تاکید کرد: سم زدایی با دارویی مثل متادون یا بوپرنورفین بخش کوچکی از پروسه طولانی مدت درمان اعتیاد بوده و درمان همه جانبه معتادان، شامل حمایت‌های روانی – اجتماعی از شخص معتاد و خانواده آنان است.

گفتنی است، این همایش که از سوی مرکز ملی مطالعات اعتیاد و با همکاری معاونت سلامت و معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، سازمان زندان‌ها، ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات ایدز و شرکت دارو درمان پارس از روز سه شنبه ۸ آبان در بیمارستان میلاد تهران آغاز به کار کرد، روز گذشته (۱۰ آبان) به کار خود پایان داد.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-11-02
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز