درجه‌بندی مراکز درمان اعتیاد

درجه‌بندی مراکز درمان اعتیاد

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: تمامی سازمانهای غیردولتی، خانه‌های بهبودی و کمپ‌هایی که در زمینه درمان‌ اعتیاد فعالیت می‌کنند، ۳ ماه فرصت دارند مجوز فعالیت خود را از سازمان بهزیستی دریافت کنند و کمپ و خانه بهبودی خود را با شرایط آیین‌نامه مربوطه تطبیق دهند. به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسنا، فرید […]

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: تمامی سازمانهای غیردولتی، خانه‌های بهبودی و کمپ‌هایی که در زمینه درمان‌ اعتیاد فعالیت می‌کنند، ۳ ماه فرصت دارند مجوز فعالیت خود را از سازمان بهزیستی دریافت کنند و کمپ و خانه بهبودی خود را با شرایط آیین‌نامه مربوطه تطبیق دهند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسنا، فرید براتی در نشست خبری که امروز برگزار شد، با بیان این که وظیفه شناسنامه‌دار کردن کمپ‌ها و خانه‌های بهبودی به سازمان بهزیستی کشور محول شده است. افزود: گمان می‌رود با اجرای این آیین‌نامه یک سوم کمپ‌ها تعطیل شوند و پس از گذشت این مدت نیروی انتظامی و مراجع قضایی با کمپ‌های بدون مجوز برخورد می‌کند.

وی با اشاره به این که آیین‌نامه مربوط به گذراندن دوره‌های آموزشی برای کارکنان کمپ‌ها و استانداردسازی محیط و … است، تصریح کرد: آیین نامه در ۳۰ تیر ماه به استانها ابلاغ شده است.

براتی تصریح کرد: در دوره‌های آموزشی، کارکنان (اعم از پزشکان، مددکاران، مشاوران و …) آموزشهای لازم در زمینه پروتکل‌های درمانی کسب می‌کنند؛ چراکه استفاده از مواد هر نوع دارویی در کمپ‌ها ممنوع است.

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: خانه‌های بهبودی و کمپ‌ها حق ارائه هیچ گونه دارویی به معتادان را ندارند و برای این منظور مراکز رابط در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که کمپ‌ها باید با یکی از مراکز رابط قرارداد بسته و معتادان باید هر نوع دارویی را از این مراکز تحویل گیرند، عنوان کرد: در برخی از این خانه‌ها، قرصهای دست‌ساز مرکب از مواد مخدر بین معتادان توزیع می‌شود که باید جلوی این کار گرفته شود.

وی با اشاره به وجود بیش از ۸۰۰ خانه بهبودی و کمپ گفت: از بین این مراکز ۵۰۰ مرکز به صورت NGO‌مرکزی در زمینه درمان اعتیاد فعال هستند.

وی در رابطه با نحوه نظارت و بازرسی بر کمپ‌ها و خانه‌ها اذعان کرد: سازمان بهزیستی از سال گذشته نظارت بر مراکز دولتی و غیر دولتی خانه‌های بهبودی را به ۱۰ ناظر سپرده است. بدین صورت که یک ناظر با عقد قرارداد با سازمان بهزیستی به عنوان مثال موظف به سرکشی و نظارت بر خانه‌ها و کمپ‌های ۵ استان می‌شود.

براتی افزود: با توجه به تعدد این خانه‌ها به نظر می‌رسد نظارت باید به بخش غیردولتی واگذار شود که موافقت کلی این امر را از ستاد مبارزه با مواد مخدر گرفته‌ایم.

براتی بودجه پیشگیری از اعتیاد بهزیستی در ستاد مبارزه با مواد مخدر را ۵/۱ میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: این تا کنون تخصیص نیافته است.

مدیر کل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: چنانچه این اعتبار در اختیار سازمان بهزیستی قرار گیرد ، نیمی از آن را به عنوان یارانه در اختیار کمپ‌ها و خانه‌های بهبودی قرار می‌دهیم.

وی افزود: سازمان بهزیستی امسال به ازای هر فرد ۲۵ هزار تومان به کمپ‌ها کمک می‌کند.

براتی در ادامه این بحث گفت: حمایت سازمان بهزیستی از خانه‌های بهبودی بستگی به میزان اعتباراتی دارد که دستگاه‌های مسؤول به بهزیستی می‌دهند و این سازمان نسبت به مازاد اعتباراتی که به آن اختصاص می‌یابد تعهدی برای حمایت مالی از خانه‌های بهبودی و کمپ ها ندارد.

به گزارش ایسنا، براتی با بیان اینکه بر خلاف ادعاهای موجود متادونی که در بازار آزاد به فروش می‌رسد، از مراکز بهزیستی وارد بازار نمی‌شود گفت: مراکز بهزیستی موظفند ورقهای متادونی را که دریافت می‌کنند به دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت تحویل دهند. بنابراین این پروسه نشان می‌دهد متادون از مراکز بهزیستی به بازار آزاد نمی‌رود بلکه از راه‌های دیگر وارد بازار آزاد می‌شود.

براتی از ارائه مجوز تاسیس مراکز سرپایی به دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس در رشته‌های مرتبط با سلامت خبر داد و گفت:‌ در گذشته، مجوز تاسیس مراکز سرپایی درمان اعتیاد تنها به پزشکان و متخصصان ارائه می‌شد، اما اکنون که سازمان موظف به افزایش مراکز سرپایی درمان اعتیاد است و به نظر می‌رسد باید تسهیلاتی فراهم شود تا کسانی که دارای مدرک تحصیلی لیسانس در رشته‌های مرتبط با سلامت روان هستند نیز، مجوز این امر را دریافت کنند؛ چرا که اشخاصی همچون پرستاران و مددکاران اجتماعی در درمان اعتیاد دیدگاه‌های غیردارویی‌تر دارند. بدین ترتیب درمان اعتیاد از انحصار، خارج می‌شود.

براتی در این نشست خبری از اختصاص نیم میلیارد تومان جهت یارانه درمانهای غیردارویی معتادان از طریق مددکاری، مشاوره، روان‌شناسی خبر داد و گفت: یکی از نگرانیها کمرنگ شدن نقش درمانهای غیر دارویی معتادان در کشور است.

به گفته وی یکی دیگر از برنامه‌های سازمان بهزیستی اجرای دوره‌های آموزشی برای مددکاران و مشاوران مراکز دولتی و سپس مراکز غیر دولتی است که این دوره‌ها پس از ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قرار است امسال مراکز درمان اعتیاد درجه‌بندی و یارانه درمان غیردارویی بر اساس درجه بندی به مراکز درجه یک و ۲ اختصاص یابد.

انتهای پیام

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-07-30
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز