دخانیات عامل اتلاف ۸۴ هزار سال…

دخانیات عامل اتلاف ۸۴ هزار سال… اعتیاد

معاون جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، با اشاره به وجود موافقت چند وزیر آموزش و پرورش، تشکیل ستاد اجرایی و کارگروه‌ها و بالاخره تکمیل پکیج آموزشی طرح پاد گفت: موضوع این طرح پیشگیری از استعمال دخانیات است. دکتر محمدرضا معدنی، در هفته بدون دخانیات و درگفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با […]

معاون جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، با اشاره به وجود موافقت چند وزیر آموزش و پرورش، تشکیل ستاد اجرایی و کارگروه‌ها و بالاخره تکمیل پکیج آموزشی طرح پاد گفت: موضوع این طرح پیشگیری از استعمال دخانیات است. دکتر محمدرضا معدنی، در هفته بدون دخانیات و درگفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این که طرح پاد قابلیت اجرا در مهدهای کودک، مراکز پیش دبستانی، مدارس مقاطع ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و حتی دانشگاه را دارد در ادامه تاکید کرد: از ابتدا بایستی نه گفتن را آموخت. وی، با بیان این که با یک چهارم سیگار هم امکان سیگاری شدن فرد وجود دارد، افزود: بررسی‌ها نشان داده است که اغلب افراد با نخستین تعارف سیگاری می شوند، این در حالیست که نتایج تحقیقات دیگری هم حاکی از آن است که سیگار ۱۰ برابر هروئین اعتیاد آور است.

معاون جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، با تاکید بر ضرورت انجام کار بنیادین و عملیاتی در ادامه خواستار صرف ۲ درصد از مالیات اخذ شده از سیگار برای ارایه رایگان خدمات ورزشی در مناطق محروم شهر شد و گفت: از علل عدم گرایش جوانان به فعالیت های ورزشی هزینه بالای آن است.

وی، افزود: در حالی که سلامت افراد جامعه سرمایه هر مملکتی به شمار می رود، برای فرد بیمار ناگزیر به صرف هزینه های هنگفت درمانی هستیم.

وی، فرهنگ ‌سازی از طریق آموزش غیرمستقیم و تبلیغات را الزامی دانست و یادآور شد: پخش انیمیشن، تیزر و پیام های ضد سیگار از شیوه های موثر در آگاه سازی و اطلاع رسانی است.

معاون جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، با بیان این که سیگار عامل ۸۵ بیماری و عارضه شناخته شده است به ایسنا گفت: از این میان ۵۵ سرطان بر اثر استعمال دخانیات حادث می‌شود.

دکتر معدنی، با این توضیح که یک نخ سیگار به طول ۵ سانتی‌متر با ۱۲ پک به پایان می رسد، گفت: از سوختن توتون و کاغذ اطراف آن دودی حاصل می‌شود که حاوی ۴ هزار نوع ماده سمی است.

وی، با اشاره به عواض دود ورودی به ریه‌ها گفت: مجاری ریوی متشکل از مژه‌های ریز و حساسی است که مسئولیت حفظ طراوت، شادابی و تخلیه اجسام خارجی را برعهده دارد.

معاون جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، افزود: با ورود مواد سمی دود سیگار مژه ریه‌ها از بین می‌رود و مخاط غلیظی در نای، نایژه و آلوئولها (اجزای سیستم تنفسی تحتانی) تشکیل و به کاهش فعالیت ریه منجر می شود.

دکترمعدنی، با بیان این که co موجود در دود سیگار تمایل بیشتری برای ترکیب با گلبول قرمز را دارد، گفت: از این رو افراد سیگاری دائما خسته، کبود و عصبی هستند.

وی، یادآور شد: براساس نتایج کارهای صورت گرفته بر روی محصولات دخانی سیگار عامل ۸۵ نوع بیماری است که ۵۵ نوع آن سرطان است.

معاون جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، با اشاره به تاثیر سیگار بر روی شبکیه، قرنیه، لوزالمعده، لب، لثه، سیستم قلب و عروق، سیستم ریوی، دستگاه تناسلی و حتی صورت وعضلات آن گفت: درمان این عوارض و بیماری‌ها هزینه‌های هنگفتی را بردوش خانواده‌ها تحمیل می کند.

دکتر معدنی، هزینه هر دوره شیمی درمانی بیماران سرطانی را پنج میلیون تومان برشمرد و افزود: این در حالیست که اطرافیان فرد سیگاری هم از مضرات دود سیگار بی نصیب نیستند.

وی، با بیان این که از هر۱۰ فرد سیگاری دست کم دو نفر معتاد می شوند، گفت: بررسی‌ها در یکی از زندان‌های تهران نشان داد که ۹۹ درصد افراد معتاد به حشیش، تریاک و آلوده به ویروس ایدز و هپاتیت ۲۰ تا ۳۰ سال پیش با استعمال یک نخ سیگار آغاز کرده‌اند.

معاون جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، افزود: ایران همه ساله بیش از دو زلزله بم به علت بیماری‌ها و ناهنجاری‌های ناشی از مصرف مواد دخانی به طور نامحسوس کشته می دهد.

به گزارش ایسنا، در حالی که برآورد می شود ۱۰ میلیون سیگاری با بیش از ۱۰ سال سابقه مصرف در کشور وجود دارد و روزانه پنج میلیارد تومان صرف دود سیگار و ۱۵ میلیارد تومان صرف درمان عوارض ناشی از سیگار نظیر سرطان، بیماری‌های قلب و عروق، ریوی این دسته از افراد می‌شود؛ نتایج مطالعه بار بیماری‌ها در تمام سنین در دو جنس در طبقات ۱۷ گانه بیماریها و آسیب ها برحسب سال‌های به هدر رفته عمر(دالی) در سال ۸۲ هم نشان می دهد که بیماری‌های قلب و عروق با یک میلیون و ۵۰۰ هزار سال عمر هدر رفته و سرطان‌ها با نزدیک به ۵۰۰ هزار سال عمر تلف شده جزو نخستین علل مرگ در ایرانیان است. همچنین بار منتسب به عوامل خطر و بیماری‌هایی که به عنوان عامل خطر عمل می کنند هم به طور مستقیم دخانیات را علت هدر رفتن ۸۴ هزار و ۶۵۳ سال عمر نشان می دهد.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو