دام دشمن برای نابودی نسل جوان

دام دشمن برای نابودی نسل جوان اعتیاد

مهر: دشمن با تولید بیش از یک هزار و ۶۵۰ نوع مواد مخدر و توزیع آن، قصد نابودی نسل جوان را دارد و با اقدامات شوم خود دامی گسترده برای نابودی جوانان گسترده است. به گزارش خبرنگار مهر در شاهرود، به گفته اغلب کارشناسان و روانشناسان، شروع اعتیاد به مواد مخدر از مصرف سیگار آغاز […]

مهر: دشمن با تولید بیش از یک هزار و ۶۵۰ نوع مواد مخدر و توزیع آن، قصد نابودی نسل جوان را دارد و با اقدامات شوم خود دامی گسترده برای نابودی جوانان گسترده است.
به گزارش خبرنگار مهر در شاهرود، به گفته اغلب کارشناسان و روانشناسان، شروع اعتیاد به مواد مخدر از مصرف سیگار آغاز می شود و کم کم به استفاده از مواد مخدر تبدیل می شود.
تولید بیش از یک هزار و ۶۵۰ نوع مواد مخدر جدید، کاهش قیمت مواد روان گردان، داروهای محرک و … همه در کمین هستند تا سرمایه فرد و جامعه را ببلعند، کافی است وارد یکی از مراکز ترک اعتیاد شویم و دست و پا زدن معتادان را برای نجات از دام اعتیاد ببینیم.

نسل جدید مواد مخدر به سرعت مسیر خود را می پیماید. موادی که به گفته کارشناسان عوارضی غیر قابل جبران بر فرد و اجتماع دارد اما تفاوت و خطرات این مواد نسبت به مواد مخدر سنتی چیست؟

آلودگی شهرستان شاهرود تا چه حد است و آیا افرادی که این گونه مواد را مصرف می کرده اند موفق به ترک شده اند یا نه؟

چه اقداماتی برای جلوگیری از شیوع مواد مخدر جدید انجام شده است و چه بکنیم که جوانان به این سمت کشیده نشوند.

محمد جوانی ۲۸ ساله است و می گوید: در شرکتی مشغول به کاربودم ولی کم کم به واسطه آشنا شدن با دو دانشجو سایه شوم اعتیاد بر زندگی ام افتاد و بعد از مدت کوتاهی از محیط کارم اخراج شدم.

وی از زندگی و خاطرات تلخ خود با دوستش که با هم مواد مصرف می کردند در زیر زمین مخروبه منزل مادربزرگش می گوید و این که بتواند با مشاوره واقدامات لازم اعتیاد خود را هر چه سریعتر ترک کند و به آغوش خانواده برگردد.

جوانی می گوید: هنگامی که برای اولین بار مواد مخدر استفاده کردم اعتیاد به آن دور از تصورم بود اما کم کم آن قدر به آن وابسته شدم که تمام ذهنم برای به دست آوردن آن مشغول شد.

وی ادامه می دهد: من دانشجوی رشته پزشکی بودم و اولین تاثیر اعتیاد بر زندگی من ترک تحصیل بود و پس از آن از هم پاشیدن خانواده ام.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، آثار سوء داروهای روان گردان و مواد مخدر جدید شیمیایی، بسیار بالاتر و ترک آن هم تا ۷۰ درصد امکان پذیر نیست.

ابوالفضل باباخانی اظهار داشت: وابستگی به مواد مخدر جدید بیشتر روانی است و مصرف نکرن آن موجب افسردگی، پرخوابی، خستگی و کاهش انرژی می شود و با یک بار مصرف کردن امکان برگشت وجود ندارد.

باباخانی تصریح کرد: علائم بالینی مواد مخدر بسته به نوع ماده متفاوت است و به طور کلی تغییر در رفتار مثل گریه کردن، خنده های طولانی، حرکات ناموزن، آبریزش بینی، اختلال در خواب از جمله علائم مصرف آن است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان شاهرود مصرف هیروئین فشرده تحت عنوان کریستال بیشتر است اظهار می دارد: آثار سوء مصرف مواد مخدر جدید بر جسم و روان بیشتر از مواد مخدر سنتی است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بنیاد سست خانواده، تنوع طلبی، لذت جویی، بیکاری و … را از جمله عواملی ذکر می کند که در کشیدن جوانان به سمت اعتیاد دخیل هستند.

باباخانی افزود: در شاهرود دو مرکز و سه واحد ترک اعتیاد داریم که هر واحد ظرفیت ۵۰ تا ۱۰۰ نفر مریض را دارد.

معاون سیاسی امنیتی فرماندار شاهرود نیز گفت: مصرف مواد مخدر و اعتیاد یکی از تهدیدهای اجتماعی و یک بیماری در سطح جهان است.

حسین امامیون افزود: اعتیاد در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی مشکلات زیادی را به وجود می آورد و بزرگترین لطمه را به خانواده وارد می کند.

وی تصریح کرد: جلوگیری از مصرف مواد مخدر نیازمند عزم جهانی و همگرایی بین المللی است که متاسفانه عدم همکاری کشورها و نبودن تعامل بین مقامات سیاسی امنیتی کشورها در حمایت سازمانهای جهانی شرایطی را بهوجود آورده که با صرف هزینه های فراوان، کنترل مرزها و اهدای صدها شهید به بشریت در نهایت تنوانند از ورود ترانزیت مواد مخدر جلوگیری کنند.

وی نبودن اشتغال برای جوانان و سست بودن بنیاد خانواده را مهمترین عامل برای سقوط در دام اعتیاد برشمرد و افزود: با بردن آگاهی مردم نسبت به مضرات اعتیاد به مواد مخدر در پیشگیری اعتیاد بسیار موثر است با ایجاد اشتغال و آموزش جوانان به عواقب مصرف مواد شاید بتوان تا حدودی از اشاعه آن جلوگیری کرد.

دادستان عمومی وانقلاب شهرستان شاهرود گفت: بیشترین تعداد پرونده‌های تشکیل شده در شهرستان شاهرود را قاچاق مواد مخدر تشکیل می‌دهد.

سید سعید میرحسینی افزود: در سال گذشته تعداد یک هزار و ‪ ۱۶۹کیلوگرم مواد مخدر شامل تریاک، هروئین، کریستال، شیره و گراس از قاچاقچیان مواد مخدر در ایستگاه شهید نوری کشف شده است.

وی افزود: تعداد یک هزار و ‪ ۴۷۰نفر دراین خصوص دستگیر و در محاکم قضایی محاکمه شدند.

میر حسینی عنوان کرد: مواد مخدر سنتی که بیشتر به جسم و مواد روان گردان به روح و روان آسیب می رساند از این رو در ترک اعتیاد به مواد مخدر روان گردان، دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی، تربیت بدنی ودیگر مراکز باید ایفای نقش کنند.

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-29 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
array(1) { [0]=> array(13) { ["title"]=> string(46) "هم اکنون دیگران می خوانند" ["show_type"]=> string(17) "mov_box_mor_views" ["show_date"]=> string(9) "month ago" ["color"]=> string(7) "#892c78" ["number"]=> string(2) "15" ["offset"]=> string(1) "0" ["offset_date"]=> string(2) "56" ["number_ads"]=> string(1) "0" ["offset_ads"]=> string(1) "0" ["link_cat"]=> string(0) "" ["cats_type"]=> string(0) "" ["description"]=> string(0) "" ["cats_box"]=> array(1) { [21]=> string(2) "64" } } }
جایگزین بوتاکس آمد