داروهای خطرناک - اعتیاد

داروهای خطرناک

داروهای خطرناک اعتیاد

ابتدا قابل ذکر است که تولید این قرص در تمام کشورها غیر قانونی است و مخفیانه صورت می گیرد در حقیقت در لیست مواد قاچاق قرار دارد این دارو اگر چه مخدر نیست و مصرف آن وابستگی جسمانی به بار نمی آورد ولی چون از دسته داروهای روان گردان است موجب تحمل در فرد می […]

ابتدا قابل ذکر است که تولید این قرص در تمام کشورها غیر قانونی است و مخفیانه صورت می گیرد در حقیقت در لیست مواد قاچاق قرار دارد این دارو اگر چه مخدر نیست و مصرف آن وابستگی جسمانی به بار نمی آورد ولی چون از دسته داروهای روان گردان است موجب تحمل در فرد می گردد.و فرد مجبور است مقدار آن را برای رسیدن به حالت سرخوشی اولیه مرتب افزایش دهد.مصرف مواد مخدر از راههای متداول نظیر کشیدن تریاک و مصرف هروئین در سالهای گذشته اکنون به مصرف قرص های وارداتی یا دست ساز خطرناکتری به نام اکستیسی تبدیل شده است. قرص هایی که مصرف آنها با نام قرص شادی بخش – قرص X -قرص اکسی – قرص E پارتی و …در بین جوانان متداول شده است که رنگی شبیه اسمارتیز وطرح و نشانهای مختلف از جمله صلیب – لنگر – طرح پرندگان – دولفین و…دارد که فرد پس از مصرف آنها دچار حالتی می شود که به آن سفر می گویند سفری که زاییده توهمات ذهنی است.

اکستیستی چیست؟
اکستیستی یکی از مشتقات آمفتامین است در ابتدا در آلمان به عنوان ضد اشتها وسپس تنظیم کننده خلق و خوی معرفی گردید ولی تا کنون هیچ گونه کاربردی برای آن به عنوان دارو مورد پذیرش مجامع علمی قرار نگرفته است اکستیسی اغلب به شکل قرص کپسول پودر و گاهی تزریقی مورداستفاده قرار میگیرد پزشکان معتقدند که یکی از علل اشتیاق به مصرف این قرص تاثیر آن بر حافظه حسی است. واقعیت این است که با تقویت حافظه یک حس ارتباط برقرار میشود وبدون وجود عوامل بیرونی تحریک میگردد . از قرار معلوم مصرف آن توسط جوانان موجب تخلیه انرژی فراوان میشود و مصرف کنندگان مدعی بدست آوردن احساسات مثبت از قبیل احساس داشتن انرژی فراوان همدلی و همدردی با دیگران کاهش اضطراب ودر عوض کسب آرامش و عالی به نظر رسیدن همه چیز هایی که در اطراف می گذرد هستند.نیاز به خوردن و خوابیدن نیز کاهش پیدا می کند . اثر آن ۲۰ دقیقه تا یک ساعت پس از مصرف آغاز می شودو۴ تا ۶ ساعت طول می کشد.

اثیر عمده اکستیسی افزایش آزادسازی سروتونین از پایانه عصبی پیش سیناپسی و ممانعت از بازجذب آن -تخلیه سروتونین مغز -مهار آنزیم مونو آمین اکسیداز و در نتیجه ممانعت از کاتابولیسم سروتونین و در نهایت کاهش غیر مستقیم اثر دوپامین است.

اکستیسی در اولین بار مصرف عوارض ماندگار و دراز مدت بر جای می گذارد . ابتدا حالت سرخوشی موقت به مصرف کننده دست می دهد و شخص راغب می شود برای حفظ این حالت مقدار مصرف را افزایش دهد.

عوارض جانبی

عوارض جانبی که ممکن است بسرعت ایجاد شود عبارتند از :گیجی و اختلال حواس- اختلال در خواب -اضطراب وتشویش -قفل شدن دندانها – تاری دید- آکنه شبیه بثوران پوستی-عطش- بالا رفتن دمای بدن- آسیب مغزی – افسردگی – اعتیاد – بدگمانی- توهم- لرز و تعریق- آسیب کبدی و رفتار تهاجمی که با ادامه مصرف تشدید می شود.مصرف نکردن آب همراه قرص میتواند بدن را با خطر کم آبی وتشنج روبه رو کند. علایم بد گمانی در طول مدت مصرف آن دارو و حتی گاهی هفته ها پس از مصرف آن وجود دارد. حرکات سریع چشم – غش و تلاش برای به دست آوردن دارو – گوشه گیری فرد از خانواده و دوستان -مشکلات عاطفی-ترس -ضعف و سستی نیز غالبا دیده می شود.

سمیت

مسمومیت ناشی از اکستیسی به صورت کوتا مدت و بلند مدت و عمدتا در ارتباط با اختلالات روانی ظاهر می شود.حقیقت این است که اثرات سمی این دارو بسیار پیچیده است .

علایم مشخص مسمومیت عبارتند از:گشاد شدن مردمک چشم -آشفتگی – بیقراری -تهییج-توهم- بی اختیاری- تپش قلب – پرفشاری خون -افسردگی و مرگ در اثر نارساریی قلبی یا گرمازدگی شدید و ناراحتی های بنفسی .

اکستیسی سبب از بین رفتن سلولهای تولید کننده سروتونین که در تنظیم خواب و قعالیت جنسی وحساسیت به درد نقش مستقیمی ایفا می کنند در مغز می شود.گاهی آسیب سلول های تولید کننده دوپامین نیز دیده شده است.

افرادی که به صورت تنفنی از آن مصرف می کنند نیز همانند مصرف کنندگان دایمی در معرض آسیب های پایدار مغزی قرار دارند و گفته می شود عوارض آن در زنان بیشتر است.

نکته دیگر مصرف قرص های اکستیسی اعتیاد ویران کننده به آن است زیرا به تدریج باعث وابستگی روانی به آن می شود بطوری که معتاد به راحتی نمی تواند آن را ترک کند و این در حالی است که جوانان و خانواده های از عوارض این ماده شیمیایی تازه وارد اطلاع دقیقی ندارند.

منبع:womenbellog.com

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
ترفندهای فوق العاده برای تزئین سبزیجات
تاریخ بروزرسانی : 2009-05-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :