دادن پیام بهبودی به معتادان‌باعث …

دادن پیام بهبودی به معتادان‌باعث …

روانپزشک سازمان بهزیستی استان‌اصفهان گفت:دادن پیام بهبودی به شکل گروهی وفردی‌ازسوی خود معتادان باعث کاهش مصرف مواد مخدربین سایر معتادان می‌شود. به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر “علی مظهری” روز پنجشنبه در همایش سراسری سوء مصرف مواد مخدر و داروها که در بیمارستان شهید صدوقی اصفهان گشایش یافت،افزود:شواهد نشان داده است توصیه‌پذیری و حرف شنوی معتادان […]

روانپزشک سازمان بهزیستی استان‌اصفهان گفت:دادن پیام بهبودی به شکل گروهی وفردی‌ازسوی خود معتادان باعث کاهش مصرف مواد مخدربین سایر معتادان می‌شود. به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر “علی مظهری” روز پنجشنبه در همایش سراسری سوء مصرف مواد مخدر و داروها که در بیمارستان شهید صدوقی اصفهان گشایش یافت،افزود:شواهد نشان داده است توصیه‌پذیری و حرف شنوی معتادان از افرادی که ترک اعتیاد کردند ، بیش از سایرین است. به‌گفته وی ، اکنون این روش باعث الگوگیری کشورها از جمله ایران برای ترک معتادان به شکل گروهی شده است.

وی بااشاره‌به‌موفقیت این شیوه در ایران که از سال ‪ ۸۰‬در سراسر کشور اجرا شده است،بیان داشت:دراین روش ‪ ۱۰‬تا ‪ ۵۰‬نفر فرد معتاد که معلول و دارای بیماری‌های روانی حاد نمی‌باشند و در مراکز شبانه‌روزی ترک اعتیاد نگهداری می شوند و از خود آنان برای مدیریت و امور اجرایی استفاده می‌شود.

مظهری گفت: در این مراکز معتادان از برنامه‌های منظم از جمله صبحگاه، نظافت، آشپزی، حفاظت و گروه مدیریتی برخوردارند.

وی افزود: هدف از این برنامه‌ها برگرداندن آنها به فعالیت‌های روزانه و حل و فصل مشکلات و مسوولیت پذیری آنان می‌باشد.

این روانپزشک با بیان اینکه در این مراکز ‪۱۳‬اصل مورد تعهد معتادان قرار می‌گیرد،گفت: پرهیز از سوء مواد مخدر، پرهیز از رفتار خشونت‌آمیز و روابط جنسی در راس این تعهدات می‌باشد که در صورت تخلف در هر کدام از این موارد معتاد اخراج می‌شود.

مظهری، با اشاره به اینکه در این روش نیز موارد برگشتی نیز وجود داشته است ،اضافه کرد: در این شیوه بسیاری از آنان رفتارهای اجتماعی از جمله مسوولیت پذیری وبرخورد مناسب اجتماعی و پرهیز از خشونت‌وروابط جنسی ناسالم را فرا می‌گیرند.

او بیان داشت: نباید این انتظار را داشت که یک معتاد در مدت یک سال اعتیاد خود را ترک کند بلکه یک فرد معتاد بعداز این یک سال هر لحظه امکان لغزش دارد بنابراین باید تا آخر عمر او را تحت درمان و روان درمانی قرار داد.

همچنین در این همایش، دکتر “حمید نیک یار” روان پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف‌آباد گفت: پراکندگی متولیان ترک اعتیاد یکی از بزرگترین معضلات موجود در این زمینه می‌باشد.

وی افزود: در کشور ما هرمتولی در مکان‌های پراکنده با زمانهای طولانی هر مرحله از ترک اعتیاد را انجام می‌دهد اما با توجه به هزینه‌های انجام شده به نتیجه قابل توجهی نمی‌رسد.

وی اظهار داشت: این در حالی است که‌در بسیاری از کشورهامراکز ترک اعتیاد زیر نظر یک متولی و متمرکز با تمامی تخصص‌ها و امکانات از جمله تیم روان- شناسی، سم زدایی، درمان و اشتغال می‌باشد.

نیک یار،در این همایش که از سوی سازمان بسیج پزشکی منطقه اصفهان برگزار شده است، گفت:این شیوه باعث درمان سریع و منظم‌و کاهش زمان باصرف هزینه‌های کمتر برای ترک اعتیاد معتادان می‌شود.

این روان پزشک در ادامه اظهارات خود با بیان این که ‪ ۹۰‬درصد از علت روی- آوردن افراد به مواد مخدر سیگار می‌باشد، گفت: ادامه این روند در بزرگسالی باعث گرایش افراد به مصرف مواد مخدر و نیز بروز اختلالات رفتاری در آنها می‌شود.

وی افزود: شایع‌ترین اختلال رفتاری در معتادان زن، اضطراب و افسردگی و در بین معتادان مرد، اختلال شخصیتی و اجتماعی می‌باشد که در صورت درمان نکردن به موقع آنان، در مراتب خطرناک اعتیاد منجر به خودکشی و یا گرایش به اعتیادهای خطرناک و اختلال از جمله کراک و اسکیزوفرنی می‌شود.

در این همایش دو روزه موضوعاتی از جمله تعاریف و اصطلاحات، نوروبیولوژی اعتیاد، کوموربیلیتی اعتیاد، درمان‌های جامع‌نگر اعتیاد و آشنایی با مواد مخدر جدید در ایران با حضور متخصصان حرف مختلف پزشکی از جمله روان پزشکان مورد بررسی قرار می‌گیرد.ک/‪۲‬

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2008-01-10
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز