خط ملی مشاور اعتیاد راه‌اندازی می‌شود

خط ملی مشاور اعتیاد راه‌اندازی می‌شود

فارس: مدیر کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: خط ملی چهار رقمی مشاور اعتیاد برای آموزش و آگاهی بخشی به مخاطبان گوناگون و افراد در معرض خطر اعتیاد راه‌اندازی می‌شود. هومان نارنجی ها در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس،‌افزود: برنامه ما برای پیشگیری از اعتیاد در کشور ، استفاده […]

فارس: مدیر کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: خط ملی چهار رقمی مشاور اعتیاد برای آموزش و آگاهی بخشی به مخاطبان گوناگون و افراد در معرض خطر اعتیاد راه‌اندازی می‌شود.
هومان نارنجی ها در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس،‌افزود: برنامه ما برای پیشگیری از اعتیاد در کشور ، استفاده از تمام پتانسیل و ظرفیت دستگاههای مختلف دولتی، غیر دولتی، آموزش و پرورش، تربیت بدنی. دانشگاهها، سازمانهای مردمی، وزارت بهداشت، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انجمنهای اولیا و مربیان، رسانه ها به خصوص صدا و سیما، روحانیون،‌ بسیج، مهد کودک‌ها، محیط‌های کارگری و اداری، پادگانها و هر فضایی است که از طریق آن بتوان به مردم پیامهای آموزشی در مورد اعتیاد داد.
وی ادامه داد: برای این کار با استفاده از تجربیات کشورهای موفق و با توجه به مدلهای اعتیاد و فرهنگ هر منطقه از کشور و به خصوص برای هر گروه سنی، پیامهای آموزشی خاصی طراحی می‌شود و در تمام این برنامه ها ارزیابی اثربخشی و کارآمدی برنامه در طی زمان اجرای آن گنجانده می‌شود.
وی گفت: برای اجرای این برنامه‌ها قبل از هر کاری باید متون آموزشی طراحی شود و به خصوص لزوم تدوین یک کتاب مرجع پیشگیری از اعتیاد به شدت احساس می‌شود که به همین منظور از تمام ظرفیت کارشناسی و توان خبرگان آموزش پیشگیری از اعتیاد کشور استفاده می‌کنیم.
نارنجی ها افزود: اعتقاد ما این است که اگر برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد کارشناسی شده طراحی شود حتما موفق خواهد بود و در این صورت قطعاً همه دستگاههای اجرایی و نهادهای مردمی، خانواده‌ها و خود جوانان و افراد در معرض خطر در اجرای این برنامه‌ها مشارکت می‌کنند و به طور حتم مسئولان بودجه ریزی کشور نیز در تامین بودجه لازم این برنامه‌ها همکاری می‌کنند.
مدیر کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر، افزود: در صورتی که اجرای برنامه های پیشگیری بدون برنامه و هدف باشد و قابل ارزیابی نباشد میلیارد تومان هم اگر در این زمینه هزنیه کنیم بی نتیجه خواهد بود اما آموزش علمی و کارشناسی شده مردم با پیامهای واقعی و آگاهی بخش و نه پیامهای بدیهی و ترساننده قطعا موثر است و هر ریال هزینه کردن در این بخش معادل ۷ ریال هزینه کردن برای درمان معتادان در سلامت جامعه موثر است یعنی اثربخشی بیشتر با هزینه کمتر.
وی گفت: متاسفانه بسیاری از پیامهایی که به منظور پیشگیری از اعتیاد به مردم داده می‌شود بدیهی است و بیشتر جنبه ترساننده دارد مانند نشان دادن جمجمه یا اسکلت به معنای اینکه این عاقبت اعتیاد است، همه مردم و حتی کسانی که معتاد می‌شوند می‌دانند که اعتیاد ضرر دارد و اکثریت آنها زمانی که شروع به مصرف مواد می‌کنند نمی‌خواهند معتاد شوند بنابراین باید پیامی به مردم و خانواده ها بدهیم که به آنها مهارت کنترل خشم و حل مشکلات زندگی را بدهد و در عین حال بتواند اعتماد به نفس و ابراز وجود را در آنها تقویت کند.
وی افزود: نمونه یک تبلیغ موفق که در کشور آمریکا برای پیشگیری از اعتیاد انجام شد، پوستری بود که نوجوانی را نشان می‌داد که پلاکاردی به دست داشت و روی آن نوشته بود، «بابا، مامان من معتادم و زیر آن نوشته بود هیچ وقت اعتیاد فرزند شما به این واضحی نیست هوشیار باشید»، یا نمونه دیگر آن این پیام بود که می‌گفت،« والدین و همه خانواده در خانه هستند اما کودک ما تنهاست.»
وی گفت: مهارت فرزند پروری یکی از کلیدی‌ترین فعالیتهایی است که برای پیشگیری از اعتیاد باید در جامعه انجام شود و انجمن اولیا و مربیان و والدین جامعه محل این آموزش هستند، والدی که برای بیماری تشنج فرزندش در دوسالگی این قدر دلسوزی می‌کند و او را به دکتر می‌برد چطور فرزندش را در سن ۱۴ تا ۲۶ سالگی به حال خود رها می‌کنند که اگر معتاد شد یک عمر خود و خانواده را گرفتار می کند.
وی اضافه کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر برای همه این مسائل مشغول تدوین برنامه است و آیین نامه‌ها و برنامه‌های اجرایی آنها با همکاری همه صاحبنظران و برای استفاده از تمام ظرفیتهای کشور تدوین می‌شود.
انتهای پیام/ز

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-08-31
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز