خطرات شیوع مصرف مواد روانگردان

خطرات شیوع مصرف مواد روانگردان

ایسنا-سوء مصرف مواد مخدر در ایران از هر نوع وجود دارد. سوء مصرفی که به ویژه از آغاز دهه ۸۰ با تغییر الگوی مصرف اغلب بر روی مواد روانگردان متمرکز شده است موادی که از معروف‌ترین گروه آن می‌توان مواد انرژی‌زا یعنی گروه آمفتامین‌ها و به ویژه اکستازی را نام برد، قرصی که از علل […]

ایسنا-سوء مصرف مواد مخدر در ایران از هر نوع وجود دارد. سوء مصرفی که به ویژه از آغاز دهه ۸۰ با تغییر الگوی مصرف اغلب بر روی مواد روانگردان متمرکز شده است موادی که از معروف‌ترین گروه آن می‌توان مواد انرژی‌زا یعنی گروه آمفتامین‌ها و به ویژه اکستازی را نام برد، قرصی که از علل اصلی مصرف آن عمدتا نیاز به انرژی و شادی، بی‌هویتی، نیاز روحی و افسردگی است، اما اگر انرژی جوانان به کانال صحیح هدایت و در راه مناسب کنترل شود، تمایل به ایجاد فراغ کاذب از طریق مصرف قرص اکستازی کاهش می‌یابد. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، دکتر شعله بارونی ـ استادیار گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح «بررسی مصرف اکستازی بین جوانان ۱۵ تا ۲۵ ساله مراجعه‌کننده به کافی‌شاپ‌های پنج منطقه شمال تهران در سال ۱۳۸۳» با بیان مطلب فوق گفت: سوء مصرف مواد مخدر یا اعتیاد بلایی است که همیشه با آن مواجه‌ایم، لذا نباید سر در لاک خود فرو برویم و خطرات موجود را بپذریم، چرا که متاسفانه اعتیاد اکثر قشر پویای جامعه ما را درگیر کرده است و تجارت مواد مخدر که در کنار تجارت اسلحه سودمندترین تجارت دنیا است، اکنون بیشتر بر تجارت مواد روانگردان تمرکز شده است که احتمال بیشتری برای به دام کشیدن جوانان دارد.

وی افزود: مواد روانگردان در شش گروه اصلی از جمله مخدرها (هروئین و تریاک)، مواد توهم‌زا (حشیش ، ال اس دی، و کوکائین)، مواد انرژی زا (آمفتامین‌ها اعم از اکستازی و داروهای دوپینگ)، حلال‌ها (چسب ، متان و بنزن)، آرامبخش‌ها (داروهای اعصاب) و الکل اتیلیک را در بر می‌گیرد.

دکتر بارونی درباره تحقیق انجام شده در سال ۱۳۸۳ در زمینه آمار مصرف اکستازی بین جوانان ۱۵ تا ۲۵ ساله اعلام کرد: این تحقیق یک نمونه از شیوع مصرف مواد روانگردان در بین جوانان است و قابل تعمیم به کل جامعه نیست. با توزیع دو پرسشنامه از جمله آزمون استاندارد جهانی «بک» و آزمون مصرف اکستازی بین دو هزار جوان آغاز شد و نتایج این مطالعات نشان داد تقریبا ۵۰ درصد از این گروه برای انجام فعالیت‌های روزانه و ایجاد انرژی نیاز به دارو دارند.

وی ادامه داد: ۷/۵۸ درصد حداقل یک بار ماده روانگردان استفاده کرده‌اند که این آمار البته با احتساب مصرف الکل بسیار بیشتر از آمار به دست آمده از تحقیق مشابه در آمریکاست.

استادیار گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح بررسی مصرف اکستازی بین جوانان با تاکید بر این که این امر مصداقی برای شیوع مصرف الکل در بین جوانان است، تصریح کرد: ما نباید اجازه دهیم که علاوه بر هروئین، الکل نیز در ایران شیوع پیدا کند.

وی اضافه کرد: طبق آمار به دست آمده از این تحقیق ۷/۳ درصد از جوانان مورد آزمایش، هروئین را به صورت مزمن مصرف می‌کردند، ۶/۴۴ درصد برای رسیدن بر اثر مثبت و انرژی مصرف قرص اکستازی را آغاز کرده‌اند که این امر نشان می‌دهد اکثر جوانان برای جبران خستگی و کسلی خود به مصرف دارو روی می‌آورند، ۵/۳ درصد افسردگی بیش از حد داشتند و ۵/۱۸ درصد حداقل یکبار اکس مصرف کرده‌اند.

دکتر بارونی با اذعان به این که این تحقیق نشان داد مقطع تحصیلی زیردیپلم، وضعیت بالای رفاهی خانواده، مصرف داروهای مخدر دیگر و افسردگی با مصرف اکس در جوانان ارتباط مستقیم دارد، اظهار کرد: برخی از این جوانان اعلام کردند که نه به دلیل نیاز روحی یا اصرار دوستان بلکه بدون دلیل خاص به مصرف اکس روی آورده‌اند که این امر نشان دهنده بروز احساس پوچی و بی‌هویتی در جوانان و قابل توجه ارگان‌های تربیتی جامعه است.

وی با اشاره به این که میانگین سنی مصرف اکستازی تحقیق نمونه مذکور ۵/۱۹ سالگی و میانگین مصرف این قرص برای اولین بار ۱۸ سالگی به دست آمد، گفت: ۷۴ درصد از این جوانان اعلام کردند که اگر اکس در دسترس آنان باشد، باز هم مصرف خواهند کرد و این امر نشانه قابل توجهی برای سیستم‌های کنترل‌کننده ورود مواد مخدر به بازارهای ایران است.

استادیار گروه پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح بررسی مصرف اکستازی بین جوانان با اعلام این که بی‌خوابی، بی‌قراری، افزایش فشار خون و افزایش ضربان قلب از عوارض شایع مصرف اکستازی است در پایان بیان کرد: طبق آمارهای به دست آمده مبارزه صحیح با قاچاق مواد مخدر برای جلوگیری از توزیع داروهای روانگردان در بین جوانان، ایجاد محیط امن از لحاظ ذهنی تا ذهن جوانان به دور از افسردگی در پی ایجاد فراغ کاذب بنا شده، افزایش سطح آگاهی و آموزش در سطوح خانواده و مدرسه و ایجاد فعالیت‌های شادی‌آور و سالم و فرح‌بخش از عمده راهکارهایی است که باید برای جلوگیری از شیوع مصرف اکستازی در بین جوانان به کار گرفته شود.

به گزارش ایسنا، در این مراسم همچنین دکتر جهانی ـ جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ـ با بیان این که تحقیق مذکور تنها در حیطه و مقطع زمانی خود یعنی در سال ۱۳۸۳ انجام شده و قطعا بسیاری از نتایج آن تغییر کرده است، اظهار کرد: ما نباید انتظار داشته باشیم که هر تحقیقی در زمینه مواد مخدر انجام می‌شود، به تمامی سوالاتمان پاسخ گویند.

وی بیان کرد: اما هر یک از راهکارهای پیشنهادی خود مستلزم انجام یک تحقیق است و برای مثال برای ایجاد فعالیت‌های شادی‌آور در بین جوانان یا افزایش سطح آگاهی خانواده و مدرسه درباره مواد مخدر جدید یعنی روانگردان‌ها باید پژوهش‌های جدی صورت گیرد.

وی با اعلام این که بحث گسترش تحقیقات و پژوهش در زمینه مواد مخدر جدید با وزارتخانه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به طور جدی مطرح شده است،‌ افزود: در بحث پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر مدیریت جدید این ستاد به طور جدی وارد عمل شده است و در این راستا در تلاش است تا زمینه افزایش اعتبارات پیشگیری از مصرف مواد مخدر را نیز فراهم کند.

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین تصریح کرد: لذا هر کس در دو راهکار پیشنهادی مذکور یعنی چگونگی ایجاد فعالیت‌های شادی‌آور سالم برای جوانان یا افزایش سطح آگاهی خانواده و مدرسه درباره مواد مخدر طرح مستندی برای اجرا داشته باشد، ستاد مبارزه با مواد مخدر با استقبال جدی از طرح اعتبارات طرح را فراهم خواهد کرد.

انتهای پیام

کد خبر: ۸۶۰۴

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-07-05
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز