خروج۴۰هزار معتاد از زندان تا یک‌ماه دیگر

خروج۴۰هزار معتاد از زندان تا یک‌ماه دیگر

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام این که جرم ۳۰ درصد زندانیان کشور یعنی حدود ۴۰ هزار نفر تنها استعمال مواد مخدر است، از خروج تدریجی این زندانیان از زندان تا یک‌ماه آینده خبر داد و گفت: دیگر هیچ فردی به جرم اعتیاد به زندان نمی‌رود. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، دکتر اسماعیل […]

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام این که جرم ۳۰ درصد زندانیان کشور یعنی حدود ۴۰ هزار نفر تنها استعمال مواد مخدر است، از خروج تدریجی این زندانیان از زندان تا یک‌ماه آینده خبر داد و گفت: دیگر هیچ فردی به جرم اعتیاد به زندان نمی‌رود. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، دکتر اسماعیل احمدی مقدم در نشست مسوولان شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور کشور با اذعان به این که پذیرش نشدن معتادان در زندان به معنای تخلیه ناگهانی زندان‌ها از آنان نیست. افزود: علت به زندان رفتن حداکثر یک ماهه اغلب افراد به جرم اعتیاد، توانایی نداشتن در پرداخت جریمه نقدی ۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان است که البته این افراد با پایان دوره محکومیتشان دیگر به زندان برنمی‌گردند، لذا تا یک‌ماه آینده ۴۰ هزار نفر از شمار زندانیان کشور کاسته می‌شود.

وی با اشاره به این که به زندان نرفتن معتادان، خود به خود به خالی شدن زندان‌ها از معتادان می‌انجامد،‌ خاطرنشان کرد: زندان نه تنها کارکرد اصلاحی و تربیتی ندارد و مانع دسترسی معتادان به مواد مخدر نیز نمی‌شود، بلکه نگهداری هر یک از زندانیان بار مالی حدود ۲۰۰ هزار تومانی در ماه برای دولت دارد، بنابراین نگهداری معتادان در زندان جز ضرر، حاصلی ندارد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کاهش بار زندان‌ها با خروج معتادان را از عوامل ارتقای کیفیت زندان‌ها برشمرد.

تنها آماری که از سوی ستاد در زمینه مواد مخدر اعلام می‌شود، معتبر است

استانداران باید سالی دو بار جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها را تشکیل دهند

احمدی مقدم در مورد اعلام آمارهای مربوط به حوزه مواد مخدر و اعتیاد نیز گفت: تنها مرجع اعلام این آمارها، ستاد مبارزه با مواد مخدر است و اعلام هر آماری غیر از آمارهای تایید شده ستاد، صرفا نظر شخصی افراد است و نباید مانند گذشته که برای مثال آمار معتادان را پنج تا شش میلیون اعلام می‌کردند و یا برخی می‌گفتند که حدود ۷۰ درصد مواد مخدر افغانستان از ایران می گذرد، بهانه به دست دشمنان بدهیم.

وی همچنین با افزایش مستمر تولید مواد مخدر در افغانستان و بی توجهی اشغال‌گران این کشور به این موضوع به بهانه اولویت داشتن مبارزه با تروریسم، تاکید کرد: مسوولان شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها باید نظارت بر دستگاه‌های عضو ستاد را با جدیت بیشتری پیگیری، گزارش آن‌ها را به ستاد اعلام و از هر گونه کم کاری در این زمینه خودداری کنند.

احمدی مقدم با تاکید بر این که مسائل بومی هر استان باید به صورت مجزا مطرح و آمارهای هر منطقه به صورت دقیق مشخص شود، گفت: استانداران باید حداقل در سال دو بار جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها را تشکیل دهند، زیرا در حالی که رییس جمهور در سال چهار بار جلسه ستاد را تشکیل می‌دهد و در حالی که تصمیمات ستاد حتی با حضور استانداران نیز در استان‌ها اجرا نمی‌شود، استانداران بهانه‌ای برای بی‌توجهی به این موضوع و تشکیل جلسه ندادن، ندارند.

درمان و کاهش آسیب حدود ۹۰۰ هزار معتاد در سال آینده

توزیع آزمایشی شربت تریاک در زندان‌ها و برخی مناطق آسیب‌خیز

به گزارش ایسنا، احمدی مقدم در مورد توزیع شربت جایگزین تریاک با نام رودانول گفت: این شربت اکنون به صورت پایلوت در زندان‌ها و برخی مناطق آسیب‌خیز کشور توزیع می‌شود و در حال حاضر منتظر بررسی نتایج پایلوت توزیع این شربت و تدوین پروتکل درمانی آن از سوی وزارت بهداشت هستیم تا از سال آینده توزیع سراسری آن آغاز شود و وزارت بهداشت نیز باید اقدامات لازم را تا پایان امسال انجام دهد.

وی با اعلام این که تا پایان امسال از طریق درمان جایگزین با متادون و روش‌های دیگر ۴۸۰ هزار معتاد غیرتریاکی کشور تحت درمان قرار می‌گیرند، افزود: سال آینده با ورود و توزیع شربت تریاک ۸۴۰ هزار نفر تحت پوشش برنامه‌های درمان، کاهش آسیب و کنترل اعتیاد قرار می گیرند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اذعان کرد: برخی می‌گویند، توزیع شربت تریاک همان اقدام رژیم گذشته است که کوپن تریاک توزیع می‌کرد، اما در جواب این افراد باید گفت، هر کاری که در گذشته انجام می‌شده الزاما،‌ غلط نیست و تنها تفاوت کنونی این است که تریاک بین معتادان با اصلاحاتی به صورت شربت توزیع می‌شود.

وی در ادامه گفت: هدف از اجرای طرح توزیع شربت جایگزین تریاک، ترک اعتیاد معتادان و درمان قطعی آنان نیست، بلکه هدف اول قطع رابطه معتاد با قاچاقچی است، چرا که اعتیاد اکنون حواشی زیادی مثل خرید و فروش و قاچاق مواد مخدر در کشور دارد که همه جرم هستند و ما می‌خواهیم با اجرای این طرح علاوه بر از بین بردن حواشی اعتیاد، به طور مستقل برای کنترل اعتیاد در کشور برنامه‌ریزی کنیم و البته این اقدام جلوی از بسیاری آسیب‌های دیگر مانند شیوع ایدز و هپاتیت هم جلوگیری می‌کند.

احمدی مقدم همچنین با بیان این که‌ برای کنترل اعتیاد باید معتادان را با جلب اعتماد آن‌ها قانع و سپس با کاهش آسیب به درمان و بازگشت آن‌ها به زندگی سالم اقدام کرد، ادامه داد: هدف ما ریشه‌کنی اعتیاد و درمان کامل معتادان نیست، چرا که چنین هدفی دست نیافتنی است و لذا هدف اصلی ما کنترل اعتیاد در کشور، جلوگیری از ورود افراد جدید به چرخه اعتیاد و خروج برخی از آن‌ها از این چرخه است.

پیشگیری از اعتیاد و آگاهی بخشی اولویت سال آینده ستاد است

بسیاری از افراد سالم جامعه به علت روان‌پریشی در معرض خطر اعتیاد هستند

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین با اشاره به این که اکنون ایران در حوزه مقابله با عرضه و کشف مواد مخدر و همچنین درعرصه درمان و کاهش آسیب معتادان جزو سرآمدهای جهان است، گفت:‌ سال آینده پیشگیری از اعتیاد و آگاهی بخشی به افراد سالم جامعه که بسیاری از آن‌ها به علت روان‌پریشی در معرض خطر اعتیاد هستند، اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر است و البته این امر به معنای افول برنامه‌های مقابله‌ای و درمانی نیست.

به گزارش ایسنا، وی با تاکید بر این که اجرای برنامه‌های پیشگیرانه نیازمند اعتبار است، تصریح کرد: البته برنامه‌ها تنها با اعتبار زیاد به نتیجه نمی‌رسد، زیرا برنامه‌های پیشگیرانه در زمانی که بودجه آن چهار برابر بودجه فعلی بود، بهتر از امروز نبود و علاوه بر این بسیاری از برنامه های پیشگیرانه و آگاهی بخشی مانند مصاحبه با مطبوعات و رسانه ها اصلا نیاز به بودجه ندارد.

احمدی مقدم یادآور شد: بهبود شرایط و کنترل بهتر اعتیاد در کشور انتظارات را نیز همزمان افزایش می‌دهد، اما این شکاف بین انتظارات و واقعیت همیشه وجود دارد که باید برای حل آن برنامه‌ریزی کنیم.

در گذشته شرایط برای دستگیری مواد فروشان فراهم نبود

ماموران پلیس به همدستی با مواد فروشان متهم می‌شدند

همه مخالفان از دلایل انتصاب من به سمت دبیر کلی ستاد قانع شده‌اند و دیگر مخالفی نداریم

مشاور رییس جمهور در مورد طرح جمع آوری مواد فروشان خرد نیز گفت: همواره ماموران پلیس به این امر متهم می‌شدند که چون با مواد فروشان برخورد نمی کنند، با آن‌ها همدست هستند، اما واقعیت این است که قبلا شرایط برای مقابله با این افراد به دلیل آماده نبودن لوازم و مقدمات کار از جمله ظرفیت نداشتن زندان‌ها برای پذیرش این افراد فراهم نبود ولی در تمام این مدت پلیس مشغول جمع‌آوری مدارک از این افراد بود و تصاویر همه این مواد فروشان را نیز جمع‌آوری کرد، به همین دلیل آن‌ها اکنون نمی‌توانند جرایم خود را انکار کنند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: هفت ماه پیش با ورود بنده به ستاد مبارزه با مواد مخدر بسیاری از افراد تصور می‌کردند که نگاه پلیسی در ستاد حاکم و توجه ستاد تنها معطوف مقابله با عرضه خواهد شد و درمان و پیشگیری مغفول خواهد ماند، اما در آن زمان من ضروری نمی‌دیدم که دفاع کنم ولی اکنون با فعالیت‌هایی که در این مدت صورت گرفته است، همه مخالفان قانع شده‌اند.

وی همچنین با بیان این که با تشکیل اتاق فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر، از توان علمی برجسته‌ترین دانشنمدان جامعه شناسی، روانشناسی، ارتباطات و حوزه درمان بهره‌گیری می‌شود، در پایان افزود: نظرات نخبگانی که خارج از گود بودند و گاهی حرف‌های ایده آلیستی می‌زدند، هم اکنون به نظر مجریان نزدیک شده است و اکنون دیگر مخالفی نداریم.

انتهای پیام

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-11-20
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز