حشیش انسان را کم حافظه و فاقد درک می کند - اعتیاد

حشیش انسان را کم حافظه و فاقد درک می کند

حشیش انسان را کم حافظه و فاقد درک می کند اعتیاد

حشیش و ماری جوانا که از گیاه شاهدانه هندی تولید می شوند به دلیل تاثیرات مخربی که بر مصرف کننده می گذارد در کوتاه مدت قدرت درک را از انسان سلب کرده و در بلند مدت موجب کم حافظگی و ناباروری می شوند. استادیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام […]

حشیش و ماری جوانا که از گیاه شاهدانه هندی تولید می شوند به دلیل تاثیرات مخربی که بر مصرف کننده می گذارد در کوتاه مدت قدرت درک را از انسان سلب کرده و در بلند مدت موجب کم حافظگی و ناباروری می شوند. استادیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این مطلب گفت: شاهدانه هندی گیاهی است که دانه های آن به صورت خوراکی در بازار موجود است اما برگ آن با نامهایی مانند ماری جوانا، علف، گراس و همینطور صمغ آن تحت عنوان حشیش، بنگ یا سیگاری از جمله مواد مخدر پر مصرف و خطرناکی هستند که معتادان فراوانی دارند.دکتر فرهاد طارمیان افزود: استعمال برگ سبز این گیاه که آن را خشک کرده و در کاغذ سیگار پیچانده و شبیه سیگار دود می کنند اگرچه در ایران معمول است اما بیشتر در کشورهای خارجی رواج دارد، از صمغ شاهدانه هندی در طی فرآیندها و گاهی با افزودن موادی دیگر حشیش یا همان بنگ ساخته می شود که به میزان قابل توجهی از ماری جوانا خطرناکتر است.

قدرت تاثیر گذاری و تخریب حشیش بر روی فرد مصرف کننده بیش از ۸ تا ۱۰ برابر ماری جوانا و تاثیرات شناخته شده آن بر بدن انسان کم شدن حافظه، بالا رفتن فشار خون، ازدیاد اشتها به دلیل تحریک ناحیه گرسنگی در مغز، پرخون شدن کره چشم، از بین رفتن قدرت درک و از بین رفتن قدرت باروری است
دکتر فرهاد طارمیان
عضو اتاق فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به قدمت بالای مصرف حشیش تصریح کرد: حشیش یا بنگ همپای تریاک مدت زمان زیادی است که در ایران مصرف می شود، این ماده مخدر قهوه ای رنگ به صورت تکه های بزرگ و یا به اصطلاح لواشکی فروخته می شود.

بنابه گفته های دکتر طارمیان نام علمی گیاه شاهدانه کانابیس (CANNABIS) است و به طور معمول در هر آب و هوایی نیز کاشته شود به عمل خواهد آمد که مواد مخدر ساخته شده از آن بعد از سیگار، قلیان، مشروبات الکلی و تریاک پر مصرفترین ماده اعتیادآور است.

این پژوهشگر مبحث اعتیاد قدرت تاثیر گذاری و تخریب حشیش بر روی فرد مصرف کننده را بیش از هشت تا ۱۰ برابر ماری جوانا و تاثیرات شناخته شده آن بر بدن انسان را کم شدن حافظه، بالا رفتن فشار خون، ازدیاد اشتها به دلیل تحریک ناحیه گرسنگی در مغز، پرخون شدن کره چشم، از بین رفتن قدرت درک و از بین رفتن قدرت باروری اعلام کرد.

آنگونه که این استاد دانشگاه بیان کرد تاثیرات مخرب حشیش تنها مربوط به جسم و فیزیک انسان نیست بلکه آثار ناشی از مصرف آن با وجود اینکه در دسته مواد مخدر توهم زا نیست به روح و روان فرد مصرف کننده نیز آسیب جدی خواهد رساند چرا که موجب توهم، پارانوئید و سوءظن شدید و حتی در پاره ای مواقع جنون نیز خواهد شد.

دکتر طارمیان در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از دیدگاه غلطی که مصرف حشیش و ماری جوانا را غیرخطرناک می دانند گفت: متاسفانه در میان عده ای از جوانان این مواد، غیر اعتیاد آور و تحت عنوان تقویت کننده حافظه جا افتاده است در حالی که این مسائل به هیچ وجه صحیح نیست و حشیش و به نسبت کمتری ماری جوانا نه تنها اعتیادآور بوده بلکه برای قدرت حافظه ویرانگر نیز هستند.

با مصرف حشیش ترشح هورمون تستسترون در مردها کاهش و در زنها افزایش می یابد که این تغییر سطح هورمون موجب کاهش مقدار اسپرم در مردها و افزایش ناباروری در زنها خواهد شد
استادیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان
عضو اتاق فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر با تشریح چگونگی آسیب محصولات خطرناک گیاه شاهدانه هندی بر قدرت درک انسان تاکید کرد: با شروع استعمال این مواد به دلیل تاثیرات مستقیمی که برمغز می گذارند بلافاصله قدرت درک زمان و مکان، رنگها و صداها و ابعاد و فواصل از فرد مصرف کننده سلب می شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان ضمن اشاره به اهمیت زمینه های ژنتیکی، تربیتی، جسمی و روحی فرد مصرف کننده گفت: در صورتی که هر کدام از این موارد در فرد مصرف کننده ای دچار مشکل باشد با استعمال درازمدت تاثیرات پایداری همانند اسکیزوفرنی برای او به بار می آورد.

ناباروری و نازایی نیز یکی دیگر از تاثیرات خطرناک و مخربی است که دکتر طارمیان برای مصرف طولانی مدت حشیش اعلام کرد و عامل آن را اینگونه توضیح داد: با مصرف حشیش ترشح هورمون تستسترون در مردها کاهش و در زنها افزایش می یابد که این تغییر سطح هورمون موجب کاهش مقدار اسپرم در مردها و افزایش ناباروری در زنها خواهد شد.

این پژوهشگر اعتیاد و مواد مخدر تاکید کرد: بعد از هر بار مصرف حشیش و ماری جوانا آثار آن تا چهار هفته در بدن فرد باقی می ماند و این یعنی اینکه مغز بعد از این همه زمان هنوز تحت تاثیر این ماده مخدر است.

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تاریخ بروزرسانی : 2009-09-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :