حرف اول :سیگار نکشید

حرف اول :سیگار نکشید اعتیاد

حرف اول :سیگار نکشیدReviewed by Afshari on Nov 9Rating: جام جم آنلاین: با گذشت زمان افراد سیگاری با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. مشکلاتی که قابل پیشگیری هستند اما به یک بیماری جدی تبدیل می شوند. سیگار کشیدن خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد. باعث بالا رفتن سطوح کلسترول بد (ال.دی.ال) می شود […]

حرف اول :سیگار نکشیدReviewed by Afshari on Nov 9Rating:

جام جم آنلاین: با گذشت زمان افراد سیگاری با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. مشکلاتی که قابل پیشگیری هستند اما به یک بیماری جدی تبدیل می شوند. سیگار کشیدن خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد. باعث بالا رفتن سطوح کلسترول بد (ال.دی.ال) می شود و در صدمه به دیواره عروق نیز نقش دارد.همچنین موجب سفت شدن عروقی که به واسطه پلاک مسدود شده اند می شود.

سیگاری ها پنج برابر دیگران در معرض بیماری آنوریسم آئورت قرار دارند. نیکوتین موجود در سیگار ضربان قلب را افزایش می دهد.
قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم باعث افزایش احتمال تصلب شرایین شده و آسیب وارده ممکن است دائمی باشد.
در زمستان خطر بیماری قلبی در اثر افزایش فشار خون و ضربان قلب در سیگاری ها افزایش می یابد.
گرچه سطوح فشار خون اکثر افراد در فصل زمستان افزایش می یابد ، در افراد سیگاری افزایش فشار سیستولیک دو برابر غیر سیگاری هاست.
یک نخ سیگار با انقباض مویرگ های خونی کوچک جریان خون را به مدت ۴۵ دقیقه دچار نقص می کند. رگ های باریک شده عملا آسیب پذیر تر ند.
در مورد قلب تاثیر سیگار به این صورت است که استنشاق دود آن باعث پاسخ های فوری در داخل قلب و عروق خونی می شود. در عرض یک دقیقه اول ، ضربان قلب بالا می رود و گاهی تا ۱۰ دقیقه اول ۳۰ درصد افزایش می یابد.
فشار حاصل از انقباض عروق خونی باعث می شود قلب سخت تر کار کند.
به علاوه مونوکسید کربن موجود در دود سیگار با کاهش توانایی خون در حمل اکسیژن بر قلب اثر منفی می گذارد.
از سوی دیگر میزان فیبرینوژن و پلاکت در خون افراد سیگاری بیشتر است که این خون را چسبنده تر می سازد.
مونوکسید کربن خیلی سریع تر از اکسیژن به هموگلوبین متصل می شود. همه این عوامل فرد سیگاری را بیشتر در معرض اشکال مختلف بیماری های آترواسکلروتیک قرار می دهد.
عروق باریک شده به ایجاد ترومبوز کمک می کنند. این انسداد ناگهانی یک سرخرگ می تواند منجر به حمله قلبی ، سکته مغزی یا قانقاریای پا شود.
آنوریسم ، بیماری عروق محیطی ، و سکته مغزی همگی می توانند پیامدهای ناخوشایند کشیدن سیگار باشند.
حرف آخر : سیگار نکشید !

تاریخ بروزرسانی : 2006-11-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو