حذف مجرمیت قانونی ازمعتادان

حذف مجرمیت قانونی ازمعتادان اعتیاد

ایسنا-فرمانده نیروی انتظامی با اعلام آغاز طرح جمع‌آوری معتادان تزریقی از اول خرداد ماه در تهران و از اول تیر ماه در شهرستانها، طرح افزایش امنیت اخلاقی را تنها مبارزه با بدحجابی ندانست و گفت: علی‌رغم تلاش رسانه‌ها برای جلوه‌دادن این طرح تنها در قالب «مبارزه با بدحجابی» مردم خود را با آن هماهنگ کرده‌اند. […]

ایسنا-فرمانده نیروی انتظامی با اعلام آغاز طرح جمع‌آوری معتادان تزریقی از اول خرداد ماه در تهران و از اول تیر ماه در شهرستانها، طرح افزایش امنیت اخلاقی را تنها مبارزه با بدحجابی ندانست و گفت: علی‌رغم تلاش رسانه‌ها برای جلوه‌دادن این طرح تنها در قالب «مبارزه با بدحجابی» مردم خود را با آن هماهنگ کرده‌اند. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا دکتر احمدی‌مقدم در جمع خبرنگاران با بیان این که افزایش میزان محبوبیت و اقتدار نیروی انتظامی در جامعه، جذابیت استفاده از پوشش مناسب را نیز افزایش می‌دهد، در پاسخ به این که عکس‌العمل مردم به طرح مبارزه با بدحجابی تاکنون چگونه بوده است؟، اظهار کرد: من نمی‌دانم چرا صدا و سیما و برخی خبرنگاران اصرار دارند اسم طرح افزایش امنیت اخلاقی را، مبارزه با بدحجابی بگذارند.

وی ادامه داد: البته ما نگران نیستیم، چون بارها گفته‌ایم که چنین اسمی در کار نیست، چرا که طرح، طرح امنیت اخلاقی است؛ اگر چه بدحجابها نیز جزء گروههای هدف هستند و با آنها برخورد می‌شود.

مشاور رییس‌جمهوری در پاسخ به چگونگی آمار به دست آمده از نحوه اجرای طرح افزایش امنیت اخلاقی گفت: نیازی به آمار و ارقام نیست، اگر چه این آمار نشان می‌دهد که هر چه از روزهای اول اجرای طرح می‌گذرد از میزان برخوردها و دستگیریها کاسته می‌شود و ارجاع به مرجع قضایی نیز بسیار محدود و ناچیز شده است، لذا فکر می‌کنیم مردم با این طرح خود را هماهنگ کرده‌اند و این چیزی است که دوربین صدا و سیما هم می‌تواند آن را به تصویر بکشد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به این که «چرا اجرای مرحله دوم طرح جمع‌آوری معتادان تزریقی به تعویق افتاد؟»، بیان کرد: عدم آمادگی مراکز درمانی موجب این تأخیر بود و در آخرین جلسه‌ در این زمینه نیز مقرر شد طرح اول خرداد ماه در تهران و اول تیر در شهرستانها اجرا شود.

وی ادامه داد: هدف از اجرای این طرح تنها جمع‌آوری معتادان تزریقی نیست، زیرا بالاخره این افراد باید تحت درمان قرار بگیرند، لذا مسأله تأمین داروهای نگهدارنده و مراکز درمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مشاور رییس‌جمهوری افزود: متأسفانه تعداد مراکز درمانی که نسبت به سال گذشته هم چند برابر شده است، هنوز برای اجرای طرح کفایت نمی‌کرد، لذا در جلسه روز گذشته با رییس‌جمهوری مقرر شد از بخش خصوصی و بهداشت و درمان در این زمینه با ارائه تسهیلات کمک گرفته شود تا هر مرکز درمانی بتواند برای پذیرش بیشتر معتادان جهت درمان، مجوز دریافت کند و دارو با قیمت ارزان در اختیار این مراکز قرار گیرد تا خانواده‌ها و معتادان انگیزه خوبی برای ترک داشته باشند.

به گفته وی قرار است از سوی نیروی انتظامی نیز کارتهایی به معتادان داده شود که این افراد در صورت مراجعه به مراکز درمانی، به عنوان مجرم تحت تعقیب قرار نگیرند، و همچنین تجهیز بیشتر مراکز درمانی نیز علاوه بر جمع‌آوری، از عوامل کاهش بیماریهای عفونی مانند ایدز و هپاتیت است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر این که اجرای طرح جمع‌آوری معتادان تزریقی با اندکی تأخیر ولی با مجهز بودن به امکانات بیشتر مؤثرتر است، گفت: هم اکنون تعداد معتادان تزریقی به ۲۵۰ هزار نفر می‌رسد که این افراد عمدتاً با داشتن رفتارهای پر خطر موجب شیوع امراض عفونی می‌شوند.

وی در پاسخ به این که «ارزیابی شما از اجرای طرح افزایش امنیت اجتماعی چیست؟»، اظهار کرد: طرح جمع‌آوری معتادان تزریقی خود از راهکارهای افزایش امنیت اجتماعی است، لذا در این طرح، فاز و گروههای هدف متفاوت است. در مرحله اول، طرح افزایش امنیت اخلاقی، برخورد با مزاحمین، اراذل و اوباش و افرادی که از لحاظ رفتار و پوشش ناهنجاری داشتند را شامل شد.

احمدی‌مقدم با بیان این که فاز دوم طرح افزایش امنیت اجتماعی، خروج اتباع غیرمجاز است، افزود: این طرح در حال حاضر با سرعت خوبی در حال اجراست و مرزهای شرقی که در اولویت بودند، برای مثال زابل، تقریباً از این اتباع تخلیه شده‌اند که آثار بسیار خوبی در اجتماع داشته است.

وی، جمع‌آوری معتادان تزریقی از اول خرداد ماه سال جاری را فاز سوم طرح افزایش امنیت اجتماعی خواند و اضافه کرد: اجرای کامل این طرح مهمترین مطالبه مردم، رسانه‌ها و افکار عمومی است.

به گزارش ایسنا دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه در پاسخ به این که آیا بر خلاف آیین‌نامه بودن انتصاب فرماندهان نیروی انتظامی به عنوان دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، صحت دارد؟ گفت: چنین چیزی صحت ندارد و این امر با هماهنگی رییس‌جمهوری و وزیر کشور، از اختیارات بنده است؛ اگر چه وزیر کشور مسؤولیت هماهنگی با استانداران را بر عهده داشت و از آنجا که استانداران باید پیشنهاد می‌دادند تا ما حکم را صادر می‌کردیم، لذا به طور کلی با ریاست جمهوری و وزارت کشور هماهنگ شد و کسی هم اعتراض خاصی نداشت.

وی در پاسخ به این که «طرح اصلی مبارزه با اراذل و اوباش که زمان آغاز آن از این هفته اعلام شده است، چیست؟»، بیان کرد: ما در تعریف اراذل و اوباش مشکل داریم، زیرا در قانون اصلاً لکه‌ای به نام اراذل و اوباش وجود ندارد، در واقع اشرار سردسته‌ باندهایی هستند که در جامعه وحشت و ارعاب ایجاد می‌کنند و به عنوان گروه اصلی هدف تحت تعقیب هستند، البته از آغاز طرح افزایش امنیت اجتماعی اغلب این افراد متواری شده‌اند و کمتر در منظر عمومی دیده می‌شوند، اما با ردگیریهایی که از آنها صورت گرفته است، مأموران به سرعت پیگیر تعقیب و دستگیری این افراد هستند.

مأمور قلابی که با بدحجابی مبارزه کند نداشته‌ایم

ورود افراد خودسر در امر مبارزه با بدحجابی صحت ندارد

به گزارش ایسنا، احمدی‌مقدم همچنین در پاسخ به این که با مأموران قلابی در طرح افزایش امنیت اخلاقی چه برخوردی صورت می‌گیرد؟ گفت: مأمور قلابی که با بدحجابی مبارزه کند نداشته‌ایم، البته افرادی که قصد اخاذی دارند تحت این عنوان عمل می‌کنند، وگرنه ورود افراد خودسر در امر مبارزه با بدحجابی صحت ندارد، البته به هر میزان که محبوبیت و اقتدار نیروی انتظامی در جامعه بیشتر شود، جذابیت برای استفاده از پوشش مناسب جامعه نیز بیشتر می‌شود و مردم نیز باید از مأموران مدارک لازم را بخواهند و اگر رفتار خلاف و مشکوکی دیدند، بلافاصله به پلیس ۱۱۰ و ۱۹۷ اطلاع دهند.

وی در پاسخ به این که با گذشت دو ماه از انتصاب خود به سمت دبیر کل مبارزه با مواد مخدر، تا چه میزان به وعده خود به مردم در خصوص مبارزه ویژه با مواد مخدر عمل کرده‌اید؟ بیان کرد: اولاً از آغاز به کار من هنوز یک ماه هم نمی‌گذرد، ما هم وعده داده بودیم که برای معتادان تزریقی و اعزام آنها به اردوگاهها و مراکز درمانی تلاش می‌کنیم موفقیت این طرح را به جمع‌آوری بیش از ۲۰۰ هزار معتاد تزریقی تا پایان تابستان برسانیم و اگر چنین هدفی محقق شود، یعنی ما دیگر معتاد تزریقی، ولگرد و رها نخواهیم داشت.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه در پاسخ به این که چرا طرح مبارزه با مواد مخدر در منظر مردم ملموس نیست؟ گفت: این امر به عنوان یک چرخه و دور باطل تصور می‌شود، مادامی که مصرف کننده مواد وجود دارد، تامین کننده نیز هست، لذا مردم هم انتظار دارند که هیچ معتادی در جامعه نباشد و نیروی انتظامی همه معتادان را دستگیر و دستگاه قضایی همه آنها را زندانی کند که این امر زندانی می‌خواهد به وسعت ۳۰۰ هزار هروئینی و در مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار معتاد و این امر امکانپذیر نیست.

وی افزود: رویکرد مبارزه عمدتاً با تامین کنندگان مواد مخدر است، اما رویکرد جدید نظام در امر مبارزه با مواد مخدر به سمت مصرف کنندگان بازگشته است، با این نگاه که اگر مصرف کننده‌ای نباشد، تأمین کننده و توزیع‌کننده مواد مخدر نیز نقش خود را از دست خواهند داد.

احمدی‌مقدم با اظهار امیدواری نسبت به این که با تمرکز بر درمانهای نگهدارنده رفتارهای پرخطر معتادان و آسیبهایی مانند امراض عفونی که منشاء عمده آن در کشور مواد مخدر است، کاهش پیدا کند، در ادامه در زمینه میزان اموال مصادره شده قاچاقچیان در سال گذشته، اظهار کرد: در حال حاضر آمار دقیقی ندارم، اما معمولاً قاچاقچیان با استفاده از خلاهای قوانین از بارکشهایی مانند اتوبوسها و کامیونهای مدل پایین به اهداف خود می‌رسند و چون قانون می‌گوید اگر این افراد جاسازی نداشته باشند یا باربر آن ماشینها باشند، مالک ماشین می‌تواند اعلام عدم مسؤولیت کند، ماشین مورد نظر مصادره نمی‌شود و علاوه بر این راههای فرار بسیاری از مصادره اموال دارند.

وی افزود: اموال مصادره شده تأمین کنندگان بازار مواد مخدر شاید در املاک هیچ است و فقط خودروها یا موتورسیکلتهایی که به عنوان باربر از آنها استفاده شده، ضبط شده‌اند که تعداد آنها نیز چندان زیاد نیست.

مشاور رییس‌جمهوری همچنین چگونگی برنامه‌های خاص نیروی انتظامی برای تخلیه زندانها از معتادان را این گونه پاسخ داد: پس از اصلاح قوانین هر کس که به جرم اعتیاد در زندان و داوطلب ترک باشد، تحت درمان قرار می‌گیرد و از جنبه مجرمیت آن فرد چشم پوشی می‌شود، لذا با اصلاح قوانینی که در حال حاضر در مرحله رسیدگی در مجمع تشخیص مصلحت نظام به استناد سیاستهای کلی نظام در امر مبارزه با مواد مخدر قرار دارد این امر تحقق خواهد یافت.

تاریخ بروزرسانی : 2007-05-11 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو