جوانان‌قربانیان‌سوءمصرف‌مواد

جوانان‌قربانیان‌سوءمصرف‌مواد اعتیاد

در دومین روزهفته پیشگیری از مسمومیت‌ها با عنوان پیشگیری از سوء مصرف مواد در جوانان اعلام شد که اوپیوئیدها و محرکها شایعترین ترکیبات مسمومیت‌زا به علت سوء مصرف مواد در جامعه ایرانی هستند. دکترشاهین شادنیا در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جوانان را قربانیان اصلی سوء مصرف مواد برشمرد و […]

در دومین روزهفته پیشگیری از مسمومیت‌ها با عنوان پیشگیری از سوء مصرف مواد در جوانان اعلام شد که اوپیوئیدها و محرکها شایعترین ترکیبات مسمومیت‌زا به علت سوء مصرف مواد در جامعه ایرانی هستند. دکترشاهین شادنیا در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جوانان را قربانیان اصلی سوء مصرف مواد برشمرد و اظهار داشت: بر خلاف ادعای فروشندگان، این دسته از مواد اعتیاد آور هستند و مصرف آنها به وابستگی جسمانی و روانی منجر می‌شود.

وی با بیان این که عوارض حاد و کوتاه مدت این مواد بر حسب ساختار شیمیایی آنان متفاوت است، در ادامه افزود: چنانچه فرد در یک نوبت مقادیری را بیش از حد و خارج از حد تحمل بدن به ‌مصرف برساند به بروز مسمومیت حاد منجر می‌شود، حال آن که مصرف مزمن آن نیز با پدیده اعتیاد همراه است.
رییس بخش ICU مسمومین بیمارستان لقمان، الگوی سوء مصرف مواد را در هر جامعه‌ وابسته به عوامل متعددی چون اعتقادات مذهبی، فرهنگ و میزان دسترسی به آن و سن برشمرد و افزود: جوانان به علت انرژی جوانی به دنبال سوء مصرف ترکیبات محرک و میانسالان به دنبال ترکیباتی با آثار آرام بخشی هستند.
این عضو هیات علمی دانشگاه در تعریف سوء مصرف مواد، گفت: چنانچه یک ماده‌ای اعم از دارو و یا ترکیب شیمیایی خارج از مقاصد درمانی و یا عرف اجتماعی به مصرف برسد سوء مصرف مواد گفته می‌شود. به عنوان مثال؛ مصرف استامینوفن کدئین در صورتی که با خاصیت تسکینی و یا ترامادول با اثرتسکین درد توسط فرد معتاد به مصرف برسد.
وی در ادامه توضیح داد: غالبا ترکیباتی با مقاصد سوء مصرف استفاده می‌شوند که برای فرد حالات روحی و علائم جسمانی ایجاد کند ؛ چنانچه الکل اتیلیک (اتانول ) که برای تزریقات به مصرف می‌رسد مورد شرب قرار گیرد باعث ایجاد حالات سرخوشی می شود، همچنین استنشاق محلول لکه بر که به عنوان پاک کننده و یا رنگ بر استفاده می‌شوند نیز باعث ایجاد یوفوریا (سرخوشی) در افراد می‌شود.

دکتر شادنیا در ادامه در خصوص تقسیم ترکیبات، گفت: ترکیبات آرام بخش که سر دسته آنان الکل اتیلیک (اتانول) و داروهای اعصاب که برای درمان بیماریهای اعصاب و روان به مصرف می‌رسند، دسته دوم ترکیبات مخدر از دسته خانواده تریاک که شناخته شده ترین ترکیبات هستند با کاربردهای درمانی و پزشکی، گروه سوم ترکیبات محرک نظیر آمفتامین ها و مشتقات آن نظیر مت آمفتامین نظیراکستازی (میتلن دی اکسی مت آمفتامین) ، ترکیبات کوکائین و مشتقات آن،‌ ترکیبات کافئین‌دار و نیکوتینی که در چای و قهوه و یا سیگار موجود هستند و دسته آخر ترکیبات توهم زا که سبب بروز علائم شنیداری و یا بینایی در فرد می‌شود نظیر، حشیش و ترکیبات LST و کتامین‌ها که مورد سوء مصرف قرار می‌گیرند.

وی عوارض هر کدام از این مواد را متناسب با ساختار شیمیایی آن متفاوت بر شمرد و یادآور شد: اما آنچه که در همه این مواد مشترک است بروز پدیده اعتیاد و وابستگی جسمانی و روانی است.

دبیرانجمن سم شناسی و مسمومیت های ایران در پایان بر ضرورت اطلاع رسانی در خصوص عوارض سوء مصرف مواد از طریق رسانه‌ها و جراید عمومی تاکید کرد و یادآورشد: فرد باید نسبت به سوء مصرف مواد احساس خطر کند و تنها راه آن ایجاد آگاهی از طریق آموزش و ورود آن به متون درسی و ارایه آن با زبانی ساده و گویاست.

تاریخ بروزرسانی : 2007-02-22 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو