جمع‌آوری قلیان‌ها به تنهایی تاثیر…

جمع‌آوری قلیان‌ها به تنهایی تاثیر…

ایسنا-دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با ابراز این عقیده که جمع آوری قلیان‌ها به تنهایی تاثیری در کنترل مصرف دخانیات ندارد، اظهار کرد: شرکت‌های دخانی قسم خورده ترویج فرهنگ مصرف مواد دخانی در بین مردم هستند و تولیدات خود مانند سیگار و قلیان را با رنگ و لعاب و تدابیر تازه در بین […]

ایسنا-دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با ابراز این عقیده که جمع آوری قلیان‌ها به تنهایی تاثیری در کنترل مصرف دخانیات ندارد، اظهار کرد: شرکت‌های دخانی قسم خورده ترویج فرهنگ مصرف مواد دخانی در بین مردم هستند و تولیدات خود مانند سیگار و قلیان را با رنگ و لعاب و تدابیر تازه در بین مردم عرضه می‌کنند. دکتر محمدرضا معدنی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان این که اجرای قانون جامع کنترل دخانیات نیاز به عزم ملی و پشتوانه‌ای قوی سازمان‌ها، ارگانها و تمامی نهادهای ذیربط دارد، گفت: چنانچه سازمان‌ها و در راس آنها دولت سبب‌ساز اجرای قانون شوند، مردم در راستای سلامت تلاش خواهند کرد.

وی با بیان این که متولی اجرایی شدن قانون کنترل دخانیات درجامعه دولت و در راس آن وزارت بهداشت است، اظهار کرد: آیین نامه اجرایی این قانون به حمایت مجلس شورای اسلامی و دولت ابلاغ شده است که دارای ۲۰ ماده بوده و به هیچ عنوان نباید تنها یک ماده از آن مورد توجه قرار گیرد بلکه فعالیت در تمامی ماده ها باید جامع و با برنامه ریزی دقیق صورت گیرد.

دکتر معدنی تصریح کرد: در راستای قانون جامع کنترل دخانیات باید با فرهنگ سازی،‌اطلاع رسانی، ‌تولید تیزر، انیمیشن، کلیپ از طریق صدا و سیما در سایت‌ها، روزنامه‌های کثیر الانتشار و مجلات، مضرات و پیامدهای سیگار و مواد دخانی ترویج شوند. زیرا مصرف آنها موجب ضرر و زیان به مصرف کنندگان،‌خانواده، جامعه و کشور می‌شود.

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات با بیان این که مضرات و اثرات سوء قلیان از لحاظ سلامتی بیشتر از سیگار است، افزود: این در حالی است که بدترین شکل عامل بیماریها و ناهنجاریها از طریق قلیان با کشیدن مدت کوتاه اتفاق می‌افتد و بیماران بسیاری نیز در بیمارستان مسیح دانشوری از مشکلات مختلف به ویژه مشکل ریوی رنج می‌برند.

وی تصریح کرد: فرهنگ نادرستی در جامعه به وسیله کشیدن قلیان اشاعه پیدا کرده که این فرهنگ نادرست با تدابیر و برنامه ریزی‌های پشت پرده شرکت‌های تولید کننده مواد دخانی ترویج یافته است؛ زیرا این شرکت‌های دخانی به عناوین گوناگون باید محصولات خود را به فروش برسانند.

دکترمعدنی با بیان این که اشاعه باور غلط و باطل بودن مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان باید با برنامه‌ریزی از طریق دولت و به ویژه وزارت بهداشت صورت گیرد، خاطرنشان کرد: این فرهنگ سازی باید از طریق ایجاد تفریحگاه و مراکز ورزشی و ارایه خدمات به صورت رایگان انجام شود؛ به طوری که مراکز تفریحی و ورزشی باید با بودجه‌هایی که از مالیات بر سیگار به تربیت بدنی داده می‌شود، خدمات رایگان ورزشی و تفریحی را به مردم ارایه کنند.

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات تصریح کرد: از سوی دیگر، اطلاع رسانی باید از طریق تولید برنامه‌های تلویزیونی و سایر راه‌ها صورت گرفته تا با عزم ملی در تغییراین فرهنگ باطل گام برداشت.

وی با بیان این که جمع آوری قلیان‌ها به تنهایی تاثیری در کنترل مصرف دخانیات ندارد، اظهار کرد: وزارت بهداشت باید با تشکیل کارگروه قوی تعریف شده، بر روی جمع آوری قلیان کارهای کارشناسی متعددی صورت دهد تا تبعات جمع‌آوری قلیان مانند رفتن قلیان به خانه‌ها را کنترل کند.

معدنی خاطرنشان کرد: تصمیمات این ستاد باید طوری باشد که مشکل افرادی که به واسطه نبود اوقات فراغت اقدام به کشیدن قلیان می‌کنند، به واسطه اقدامات فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب حل شود.

انتهای

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2008-01-16
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز