تنها۲۰درصد سیگاری‌ها اراده ترک دارند

تنها۲۰درصد سیگاری‌ها اراده ترک دارند اعتیاد

تنها۲۰درصد سیگاری‌ها اراده ترک دارند Reviewed by Afshari on Jun 21Rating: دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات با ابراز نارضایتی از آنچه که دست‌اندازهایی در مسیر مبارزه با دخانیات به دلیل کمبود بودجه مطرح کرد، جامعه‌ دانش‌آموزی را از جمله گروه‌های هدف در مبارزه با استعمال دخانیات دانست و گفت: تنها راه فرار از مواد […]

تنها20درصد سيگاري‌ها اراده ترك دارند Reviewed by Afshari on Jun 21Rating:

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات با ابراز نارضایتی از آنچه که دست‌اندازهایی در مسیر مبارزه با دخانیات به دلیل کمبود بودجه مطرح کرد، جامعه‌ دانش‌آموزی را از جمله گروه‌های هدف در مبارزه با استعمال دخانیات دانست و گفت: تنها راه فرار از مواد دخانی ورزش است. دکتر محمدرضا معدنی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به فعالیت بیش از ۲۴ سال جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: جمعیت مبارزه با دخانیات در راستای مبارزه با استعمال مواد دخانی جامعه دانش‌آموزی را گروه هدف قرار داده. به طوری که از پنج سال گذشته و با هماهنگی‌های وزارت آموزش و پرورش، کارگروهی از طرف وزارت آموزش و پرورش شامل انجمن اولیا دانش‌آموزی، مربیان، معلمان و جمعیت مبارزه با دخانیات تشکیل شد. تهیه بسته آموزشی به منظور پیشگیری از استعمال دخانیات از جمله اقدامات انجام شده توسط این کارگروه است.

کمبود بودجه، علت عدم اجرای طرح‌های آموزشی در دانش‌آموزان

وی با اشاره به شهر دماوند به عنوان شهری که در آن به علت وجود مراکز تفریحی احتمال استعمال برخی مواد دخانی مانند قلیان وجود دارد، تصریح کرد: با هماهنگی فرماندار شهر دماوند، امام جماعات، رییس دانشگاه آزاد و رییس آموزش پرورش این شهر قرار شد این بسته آموزشی به صورت پایلوت و به مدت شش ماه تا یک سال در شهر دماوند اجرا و سپس به کل دانش‌آموزان کشور تعمیم یابد. اما متاسفانه به علت کمبود بودجه تاکنون اقدام عملیاتی در این زمینه انجام نشده است.

دکتر معدنی تجربه خوب همکاری دانش‌آموزان در اجرای طرح‌هایی مانند طرح ترافیک و همیار پلیس را از عوامل انتخاب این گروه به عنوان گروه هدف دانست و ادامه داد: برنامه آموزشی مبارزه با دخانیات به صورت تکمیل شده آماده اجرا در گروه هدف است و در صورت تخصیص بودجه، اجرایی می‌شود.

وی ایران را در گروه چهار کشوری دانست که دارای قانون جامع کنترل دخانیات است و افزود: به دلیل کمبود بودجه، دست‌اندازهایی در مسیر اجرای طرح‌های مبارزه با دخانیات وجود دارد. در صورتی که این اقدامات آموزشی و پژوهشی در سطح دانش آموزان عملی شود، این امر می‌تواند الگویی برای جهانیان باشد.

اراده قوی اولین گام در ترک سیگار

تنها ۲۰ درصد افراد سیگاری اراده ترک دارند

ضرورت افزایش کلینیک‌های ترک سیگار

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات روند ترک سیگار را شش مرحله دانست و با اشاره به بسترهای موجود برای ترک سیگار گفت: اولین مرحله ترک سیگار اعتقاد داشتن به خود و اراده‌ قوی است. اراده‌ قوی اولین جرقه برای ترک است و این اراده سبب می‌شود که مراحل دیگر هم با موفقیت طی شود. در روند کاهش مصرف دخانیات کلینیک‌های ترک سیگار به صورت رایگان در سطح شهر ارایه خدمت می‌کنند.

وی گفت: تنها ۲۰ درصد از افراد سیگاری اراده ترک سیگار دارند و نگهداری افراد در موقعیت ترک، مقوله‌ دیگری را می‌طلبد. به طور کلی در راستای مبارزه با استعمال دخانیات باید تعداد مراکز ترک مواد دخانی افزایش یابد. همچنین در این راستا باید به طرق مختلف محسوس یا نامحسوس اطلاع‌رسانی‌هایی انجام شود.

ضرورت افزایش مراکز تفریحی – ورزشی به منظور جلوگیری از مصرف دخانیات در جوانان

دکتر معدنی، نبود تفریح در جوانان را از علل افزایش مصرف مواد دخانی دانست و گفت: اوقات فراغت جوانان باید به نحوی پر شود. می‌توان گفت تنها راه فرار از مواد دخانی ورزش است. امروزه و از محل قانون مالیات بر سیگار ورزشگاه‌هایی با عناوین گوناگون در سطح کشور احداث می‌شود. در این راستا سازمان تربیت بدنی می‌تواند از طریق مالیات بر سیگار مراکز ورزشی را گسترش داده و با اختصاص سوبسید و یارانه امکان استفاده از مراکز فرهنگی – اجتماعی را برای جوانان فراهم کند.

ممنوعیت هر نوع تبلیغ مستقیم یا غیرمستقیم درباره مواد دخانی

وی با بیان این که طبق ماده ۱۳ معاهده جهانی کنترل دخانیات و ماده ۳ قانون جامع کنترل دخانیات، هر نوع تبلیغ مستقیم و غیر مستقیم درباره مواد دخانی ممنوع است، افزود: متاسفانه امروزه مشاهده می‌شود که حتی بر روی بسته‌بندی برخی مواد غذایی به راحتی تبلیغات مواد دخانی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال بسته‌بندی برخی آدامس‌ها مانند بسته‌بندی سیگار بوده و بر روی آنها نام پرفروش‌ترین سیگار به چشم می‌خورد. کشورها و کمپانی‌های مواد دخانی برای ارایه مواد دخانی ابتدا بر روی جوانان کار کرده و سپس به مرور زمان سیگار و محصول خود را ارایه می‌دهند.

شرکت دخانیات با ذکر۲ تا ۳ مورد از عوارض سیگار بر روی بیلبوردها به تبلیغ خود می‌پردازد

شرکتهای دخانیات از سوی توسعه بانک جهانی موظف به جمع‌آوری کلیه این بیلبوردها هستند

نبود شرکت‌های دخانیاتی از جمله خواسته‌های کشورهای سراسر دنیاست

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: شرکت دخانیات متولی سلامت جامعه نیست اما متاسفانه مشاهده می‌شود با نصب بیلبوردهایی در سطح شهر و با نام شرکت دخانیات به دو تا سه مورد ازعوارض سیگار اشاره کرده و سپس به تبلیغ خود می‌پردازد. در این راستا کارشناسان توسعه بانک جهانی این مساله را در یکی از کنگره‌های بزرگ به رخ جامعه اسلامی کشیده و شرکت دخانیات را موظف به جمع‌آوری کلیه این بیلبوردها می‌کند.

دکتر معدنی در پایان گفت: نبود شرکت‌های دخانیاتی از جمله خواسته‌های کشورهای سراسر دنیاست؛ چرا که دخانیات چیزی جز بیماری و ناراحتی برای جوانان و نوجوانان به دنبال ندارد.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-21 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
ویدئو