تنفراز اعتیاد با….

تنفراز اعتیاد با…. اعتیاد

ایرنا-عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در درمان اعتیاد با استفاده از روش بیهوشی فرد سریع به نقطه بیزاری و تنفر از مصرف مواد می‌رسد. دکتر “سید علی امامی” روز جمعه در حاشیه نهمین کنگره بیهوشی و احیاء در مشهد در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سم‌زدایی یکی از مراحل درمان اعتیاد است که […]

ایرنا-عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در درمان اعتیاد با استفاده از روش بیهوشی فرد سریع به نقطه بیزاری و تنفر از مصرف مواد می‌رسد.
دکتر “سید علی امامی” روز جمعه در حاشیه نهمین کنگره بیهوشی و احیاء در مشهد در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سم‌زدایی یکی از مراحل درمان اعتیاد است که به روشهای مختلفی انجام می‌شود. وی افزود: (‪ (UROD‬سم زدایی مواد مخدر به صورت فوق سریع با استفاده از بیهوشی است و این روش از یک دهه پیش در دنیا معمول شده اما کاربرد آن در کشور به پنج سال پیش بر می‌گردد.
این متخصص بیهوشی اظهار داشت: در این روش فرد معتاد در بیمارستان بستری شده و تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد و مواد مخدر از بدنش طی مدت بیهوشی سم‌زدایی می‌شود.
دکتر امامی تصریح کرد: در طول مدت بیهوشی که بین چهار تا شش ساعت است مواد مخدر که در طول سالها در بدن بیمار تجمع پیدا کرده و بروی گیرنده‌های مغزی نشسته، سم زدایی شده و از راه کلیه دفع می‌گردد.
او در ادامه افزود: در این روش داروهایی مانند (نالتراکسون) که اثرات ضد مخدر دارد، جایگزین مواد مخدر که در گذشته بروی گیرنده‌های مغز نشسته، می‌شود.
دکتر امامی گفت: در این بیماران بعد از سم‌زدایی به دلیل اینکه مواد مخدر دیگر در خونشان نیست و هم چنین از سوی دیگر داروهای ضد مخدر بروی گیرنده‌های مغزی آنها نشسته، نسبت به مواد مخدر ایجاد تنفر پیدا می‌کنند و و حتی اگر این مواد در دسترشان باشد، تمایلی به مصرف ندارند.
وی همچنین گفت: به همین جهت در این روش امکان وازدگی در حین درمان اعتیاد کاهش می‌یابد.
وی طول مصرف دارو ( نالتراکسون) در این بیماران را به طور میانگین شش ماه عنوان کرد و گفت: این دارو تنها ‪ ۲۴‬ساعت در روز اثر دارد، بدین جهت هر روز باید یک کپسول به بیمار خورانده شود.

دکتر امامی با اشاره به مزایای سم زدایی با استفاده از بیهوشی گفت: در این بیماران طول مدت محرومیت از مواد مخدر و عوارض جسمی و روانی این دوران خیلی کوتاه است.

وی تصریح کرد: روشهای دیگر سم زدایی بین ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬روز طول می‌کشد که در طی این مدت بیمار با عوارض و علائم مختلفی ناشی از محرومیت مصرف مواد روبروست.

این متخصص بیهوشی گفت: تمایل و اشتیاق بیمار در استفاده از روش بیهوشی جهت سم‌زدایی نکته مهمی است و این روش در بیمارانی توصیه می‌شود که از نظر سنی و بیماریهای قلبی و ریوی ( به سبب بیهوشی) مشکلی نداشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طی شش ماه درمان با “نالتراکسون” بیمار همچنین باید تحت درمانهای روان درمانی و مشاوره، ورزش درمانی، شرکت در کلاسها و کارگاههای فرهنگی و هنری قرار گیرد.

نهمین کنگره سراسری بیهوشی و احیاء از ‪ ۹‬تا ‪ ۱۲‬آبان ماه امسال در مشهد برگزار شد.

تاریخ بروزرسانی : 2006-11-04 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو