تنباکو با هر نوع طعم و بو برای سلامت مضر است

تنباکو با هر نوع طعم و بو برای سلامت مضر است اعتیاد

تنباکو با هر نوع طعم و بو برای سلامت مضر استReviewed by Afshari on Oct 24Rating: ایرنا:به گفته معاون علمی و پژوهشی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران تنباکوی مورد استفاده در قلیان با هر نوع بسته‌بندی و طعم و رنگ و بو برای سلامت انسان مضر است. دکتر “هومن شریفی” روز دوشنبه در گفت […]

تنباكو با هر نوع طعم و بو براي سلامت مضر استReviewed by Afshari on Oct 24Rating:

ایرنا:به گفته معاون علمی و پژوهشی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران تنباکوی مورد استفاده در قلیان با هر نوع بسته‌بندی و طعم و رنگ و بو برای سلامت انسان مضر است.
دکتر “هومن شریفی” روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت تنباکوی مورد استفاده در قلیان‌ها غالبا با اسانس سیب، هلو، موز، توت فرنگی، پرتغال، انگور و سایر افزودنی‌ها طعم دار می‌شود و در بسته‌های مقوایی و یا در برخی کشورها در جام‌های شیشه‌ای تزیین می‌شود و به فروش می‌رسد که در هر شکل و بسته‌بندی که ارایه شوند برای سلامت انسان مضر خواهد بود.
وی در خصوص تنباکوی مورد مصرف در استعمال قلیان گفت وزن متوسط تنباکوی مصرفی در هر بار قلیان کشیدن تقریبا ‪ ۱۰‬تا‪ ۲۰‬گرم است که بیشترین نوع مصرفی آن در ایران بصورت فرم معسل (‪ (Muessel‬که شامل ‪ ۳۰‬درصد تنباکو و ‪ ۷۰‬درصد عسل است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نوع دیگر تنباکوی مورد استفاده در قلیان “تمبک” (‪ (Tumbak‬یا عجمی (‪ (Ajami‬است که در واقع نوع خالصتری از تنباکو محسوب می‌شود و بصورت خمیر تیره‌رنگی که حاوی تنباکو است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دکتر شریفی افزود نوع دیگر تنباکوی قلیان “جورک” (‪ (Jurak‬است که اصلیت هندی دارد و در واقع نوع بینابینی از دو نوع دیگر تنباکو به شمار می‌رود و غالبا حاوی عصاره میوه و یا روغن است.
معاون پژوهشی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران یادآور شد استعمال قلیان از دهه ‪ ۱۹۸۰‬شیوع دوباره‌ای یافته است و متعاقب آن تحقیقات بسیاری در مورد بیماری‌های ناشی از آن نیز انجام شده که نشانگر ارتباط استفاده از قلیان و ابتلا به بیماری‌ها و تاثیر منفی بر سلامت انسان است.

دکتر شریفی گفت مطالعات مختلف نشان می‌دهد استعمال قلیان کاهش کارکرد ریوی و بروز سرطان‌های ریه، سرطان مری، معده، مثانه و لب تحتانی را به دنبال دارد.

وی افزود بر اساس بررسی‌های مختلفی که تاکنون صورت گرفته استفاده از قلیان در بروز افزایش عفونت‌هایی مانند هلیکوباکترپیلوری و آسپرژیلوس ریوی، سل و سایر عفونت‌های تنفسی ویروسی تاثیر دارد.

تاریخ بروزرسانی : 2006-10-24 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد