تنباکو، خطرناک‌تر از اکستازی

تنباکو، خطرناک‌تر از اکستازی اعتیاد

سلامت-در تحقیقی جدید در کشور انگلستان مشخص شد که مصرف الکل و استعمال دخانیات از بسیاری از مواد غیرقانونی و خطرناک دیگر مانند اکستازی و ماری‌جوانا یا حشیش، خطرناک‌تر است و در طبقه‌بندی جدید مواد مضر برای جامعه، در میان ۱۰ ماده خطرناک، رتبه اول را دارد. معیارهای برای میزان آسیب‌زایی مواد خطرناک‌ شامل این […]

سلامت-در تحقیقی جدید در کشور انگلستان مشخص شد که مصرف الکل و استعمال دخانیات از بسیاری از مواد غیرقانونی و خطرناک دیگر مانند اکستازی و ماری‌جوانا یا حشیش، خطرناک‌تر است و در طبقه‌بندی جدید مواد مضر برای جامعه، در میان ۱۰ ماده خطرناک، رتبه اول را دارد.
معیارهای برای میزان آسیب‌زایی مواد خطرناک‌ شامل این موارد است: آسیب فیزیکی برای مصرف‌کننده، قدرت اعتیادزایی ماده مورد مصرف و اثر استفاده از آن بر جامعه. روا‌ن‌پزشکان متخصص اعتیاد و نیروهای انتظامی و پلیس متخصص امور پزشکی به ۲۰ ماده گوناگون مانند هروئین، کوکایین، اکستازی، آمفتامین‌ها و ال اس دی نمره دادند.

خطرناک‌ترین مواد، هرویین و کوکایین است و پس از این دو، باربیتورات‌‌ها و متادون‌هایی که از مراکز مجاز و معتبر تهیه نشده است. الکل پنجمین ماده و تنباکو و توتون، نهمین ماده خطرناک است. حشیش یازدهمین و اکستازی آخرین ماده خطرناکی است که سوء مصرف می‌شود.

در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، الکل و دخانیات، مواد قانونی است اما متخصصان علوم پزشکی و به‌ویژه اعتیاد بر این باورند که قوانین مصرف مواد باید دوباره تنظیم شود و این دو ماده نیز جزو مواد غیرقانونی اعلام شود چون خطر بالقوه برای سلامت فرد و جامعه دارد.

استعمال دخانیات، علت ۴۰ درصد بیماری‌هایی است که به بستری‌شدن در بیمارستان می‌انجامد و مصرف الکل نیز عامل اصلی نیمی از مراجعه‌ها به بخش فوریت‌های بیمارستان‌هاست.

دانشمندان انگلیسی امیدوارند، این تحقیق و مطالعات دیگر موجب شود تا در این کشور و کشورهای دیگر، درباره موادی که در جامعه به‌صورت قانونی مصرف می‌شود، تجدید‌نظر شود.

بسیاری از داروسازان می‌گویند این تحقیق، برگه استاندارد و نشانه‌ای برای مسوولان بهداشتی است تا مواد آسیب‌زایی که به‌طور قانونی در جامعه تولید، خرید و فروش و مصرف می‌شود، جزو مواد غیرقانونی محسوب شود و حتی جریمه‌هایی برای مصرف‌کنندگان این مواد درنظر بگیرند.

پژوهشگران می‌گویند مردم برای آگاهی‌یافتن از خطر مواد مختلف شیمیایی که سوء مصرف می‌شود، باید آموزش ببینند و بدانند که همه مواد مانند الکل، توتون، سیگار و مانند آنها که سوء مصرف می‌شوند، خطرناک‌اند حتی اگر مردم آنها را دوست داشته باشند و مصرف کنند.

تاریخ بروزرسانی : 2007-05-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو