تنباکو، خطرناک‌تر از اکستازی

تنباکو، خطرناک‌تر از اکستازی اعتیاد

تنباکو، خطرناک‌تر از اکستازیReviewed by Afshari on May 13Rating: سلامت-در تحقیقی جدید در کشور انگلستان مشخص شد که مصرف الکل و استعمال دخانیات از بسیاری از مواد غیرقانونی و خطرناک دیگر مانند اکستازی و ماری‌جوانا یا حشیش، خطرناک‌تر است و در طبقه‌بندی جدید مواد مضر برای جامعه، در میان ۱۰ ماده خطرناک، رتبه اول را […]

تنباكو، خطرناك‌تر از اكستازيReviewed by Afshari on May 13Rating:

سلامت-در تحقیقی جدید در کشور انگلستان مشخص شد که مصرف الکل و استعمال دخانیات از بسیاری از مواد غیرقانونی و خطرناک دیگر مانند اکستازی و ماری‌جوانا یا حشیش، خطرناک‌تر است و در طبقه‌بندی جدید مواد مضر برای جامعه، در میان ۱۰ ماده خطرناک، رتبه اول را دارد.
معیارهای برای میزان آسیب‌زایی مواد خطرناک‌ شامل این موارد است: آسیب فیزیکی برای مصرف‌کننده، قدرت اعتیادزایی ماده مورد مصرف و اثر استفاده از آن بر جامعه. روا‌ن‌پزشکان متخصص اعتیاد و نیروهای انتظامی و پلیس متخصص امور پزشکی به ۲۰ ماده گوناگون مانند هروئین، کوکایین، اکستازی، آمفتامین‌ها و ال اس دی نمره دادند.

خطرناک‌ترین مواد، هرویین و کوکایین است و پس از این دو، باربیتورات‌‌ها و متادون‌هایی که از مراکز مجاز و معتبر تهیه نشده است. الکل پنجمین ماده و تنباکو و توتون، نهمین ماده خطرناک است. حشیش یازدهمین و اکستازی آخرین ماده خطرناکی است که سوء مصرف می‌شود.

در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، الکل و دخانیات، مواد قانونی است اما متخصصان علوم پزشکی و به‌ویژه اعتیاد بر این باورند که قوانین مصرف مواد باید دوباره تنظیم شود و این دو ماده نیز جزو مواد غیرقانونی اعلام شود چون خطر بالقوه برای سلامت فرد و جامعه دارد.

استعمال دخانیات، علت ۴۰ درصد بیماری‌هایی است که به بستری‌شدن در بیمارستان می‌انجامد و مصرف الکل نیز عامل اصلی نیمی از مراجعه‌ها به بخش فوریت‌های بیمارستان‌هاست.

دانشمندان انگلیسی امیدوارند، این تحقیق و مطالعات دیگر موجب شود تا در این کشور و کشورهای دیگر، درباره موادی که در جامعه به‌صورت قانونی مصرف می‌شود، تجدید‌نظر شود.

بسیاری از داروسازان می‌گویند این تحقیق، برگه استاندارد و نشانه‌ای برای مسوولان بهداشتی است تا مواد آسیب‌زایی که به‌طور قانونی در جامعه تولید، خرید و فروش و مصرف می‌شود، جزو مواد غیرقانونی محسوب شود و حتی جریمه‌هایی برای مصرف‌کنندگان این مواد درنظر بگیرند.

پژوهشگران می‌گویند مردم برای آگاهی‌یافتن از خطر مواد مختلف شیمیایی که سوء مصرف می‌شود، باید آموزش ببینند و بدانند که همه مواد مانند الکل، توتون، سیگار و مانند آنها که سوء مصرف می‌شوند، خطرناک‌اند حتی اگر مردم آنها را دوست داشته باشند و مصرف کنند.

تاریخ بروزرسانی : 2007-05-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد