تمایل به سیگاری شدن کاهش یافته

تمایل به سیگاری شدن کاهش یافته اعتیاد

جام جم آنلاین: وزیر بهداشت: تمایل به سیگاری شدن حدود ۴۰درصد کاهش یافته است، اما خبر بد این است که در بین سیگاری‌های جوان آن طور که باید و شاید و توقع داشتیم، نتوانستیم میزان مصرف سیگار را کاهش دهیم. کامران باقری لنکرانی در گفتگو با فارس، افزود:‌ نتایج آخرین بررسی از وضعیت فرهنگ‌سازی برای […]

جام جم آنلاین: وزیر بهداشت: تمایل به سیگاری شدن حدود ۴۰درصد کاهش یافته است، اما خبر بد این است که در بین سیگاری‌های جوان آن طور که باید و شاید و توقع داشتیم، نتوانستیم میزان مصرف سیگار را کاهش دهیم.
کامران باقری لنکرانی در گفتگو با فارس، افزود:‌ نتایج آخرین بررسی از وضعیت فرهنگ‌سازی برای مبارزه با دخانیات در کشور نشان داد، تعداد افراد غیر سیگاری که علاقه‌مند به سیگاری شدن هستند.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد باید برای فرهنگ سازی در نسل جوان بیشتر کار کنیم، به همین منظور اقداماتی را با وزارت آموزش و پرورش در حال پیگیری هستیم، اما رسانه ملی هم فعالیت‌هایی دارد که باید به آن توجه شود؛ از جمله این‌که در برخی فیلم‌ها و سریال‌ها صحنه استعمال سیگار و قلیان نشان داده می‌شود که شاید برخی تصور کنند با نشان دادن چنین تصاویری آسمان به زمین نمی‌آید، اما اینها نوعی فرهنگ‌سازی و تبلیغ مصرف مواد دخانی است.

وزیر بهداشت گفت:‌ باید دقت بیشتری در تهیه فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی داشته باشیم، البته ما در ستاد کشوری اجرای قانون جامع دخانیات، درحال طراحی برنامه ویژه‌ای برای فرهنگ سازی در نسل جوان هستیم تا در این زمینه بیشتر فعال شویم و لازم است در این زمینه اطلاعات بیشتری را در اختیار جوانان قرار دهیم.

وی افزود: بررسی‌های علمی نشان می‌دهد، حداقل۵۰ درصد سیگاری‌ها به علت عوارض سیگار جان خود را از دست می‌دهند و میانگین امید به زندگی در افراد سیگاری ۳ سال پس از مصرف دخانیات ۱۰ سال کاهش می‌یابد و اگر یک نفر ۳۰ سال دخانیات مصرف کند، به طور میانگین ۲۰ سال از طول عمر مفید و امید به زندگی‌اش نسبت به افراد همگن خود کم می‌شود.

باقری لنکرانی اضافه کرد: باید این مطالب را هر روز برای مردم تکرار کنیم و از تکرار آن ملول نشویم و این را هم بگوئیم که هر روزی که سیگار ترک شود، پس از مدتی فرد می‌تواند به زندگی عادی بر‌گردد، مثلا کسی که در سن ۳۰ سالگی سیگار را ترک کند، پس از ۲ یا ۳ سال میانگین امید به زندگی‌اش به حالت طبیعی بر می‌گردد، حتی افراد بالای ۶۰ سال نیز که سال‌ها سیگار کشیده‌اند در صورتی که سیگار و مواد دخانی را کنار بگذارند، امید به زندگی آنها تا ۳ سال بهبود پیدا می‌کند.

وزیر بهداشت گفت: این‌که برخی تصور می‌کنند عوارض قلیان کمتر از سیگار است نیز تصور غلطی است. تحقیقات ثابت کرده است عوارض یک‌بار قلیان کشیدن معادل ۴۰ نخ سیگار است و انتقال اعتیاد از سیگار به قلیان در واقع از چاله به چاه افتادن است، اما متاسفانه با تبلیغ این مفاهیم غلط طی ۵ سال گذشته شاهد افزایش و گسترش مصرف قلیان در کشور هستیم.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر حدود ۱۲درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور سیگاری هستند، این میزان در آقایان بیش از ۲۰ درصد و در خانم‌ها ۸/۲ درصد است که متاسفانه شاهد روند افزایش مصرف دخانیات در بین خانم‌های ایرانی هستیم.
حمله سیگار به زنان‌

کارشناس مسوول کنترل دخانیات وزارت بهداشت از تلاش کمپانی‌های تولید سیگار برای جذب مشتری از بین گروه زنان و دختران خبر داد.

خدیجه محصلی با اظهار خوشبینی از میزان مصرف مواد دخانی در بین زنان و دختران ایرانی در مقایسه با کشورهای منطقه و دنیا، به مهر گفت: گرچه افزایش مصرف سیگار در بین این گروه از جامعه زیاد نیست، ولی این نگرانی هست که جمعیت بیشتری از زنان و دختران به استفاده از مواد دخانی گرایش پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های تولید کننده سیگار در دنیا، به دنبال این هستند که مشتریان خودشان را از بین گروه‌های نوجوان و زنان و دختران انتخاب کنند، افزود: این‌گونه شرکت‌ها با استفاده از مسائل جاذبه دار در پی جلب مشتری از بین زنان و دختران هستند.

کارشناس مسوول کنترل دخانیات وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که وزارت بهداشت برای گروه‌های نوجوان، زنان و دختران برنامه دارد، گفت: در سال ۱۳۷۸، ۱۲ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال مصرف کننده مواد دخانی بوده‌اند که سهم مردان، ۹/۲۳ درصد و زنان ۷/۱ درصد بوده است.

محصلی این وضعیت را در سال ۱۳۸۴، ۲/۱۴ درصد اعلام کرد و افزود: سهم مردان ۱/۲۴ درصد و زنان ۳/۴ درصد بوده است.

وی همچنین به بررسی مصرف سیگار در بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله طی سال‌های ۸۲ تا ۸۶، اشاره کرد و گفت: در سال ۸۲، دو درصد از نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله مصرف کننده سیگار بوده‌اند که این آمار در سال ۸۶ به ۳ درصد افزایش یافته است.

محصلی، سهم پسران در این گروه سنی (۱۳ تا ۱۵ سال) را ۱/۵ درصد و دختران را ۹/۰ درصد اعلام کرد.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد