تماس نوزادان با دود سیگار…

تماس نوزادان با دود سیگار… اعتیاد

پژوهشهای جدید نشان داده است؛ نوزادانی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند با خطر بالای ابتلا به مننژیت مواجه هستند. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پژوهشگران درهمین رابطه اعلام کردند؛ یک سوم از نوزادان والدین سیگاری که در منزل عادت به کشیدن سیگار دارند پیش از رسیدن به نخستین سالگرد تولدشان […]

پژوهشهای جدید نشان داده است؛ نوزادانی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند با خطر بالای ابتلا به مننژیت مواجه هستند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پژوهشگران درهمین رابطه اعلام کردند؛ یک سوم از نوزادان والدین سیگاری که در منزل عادت به کشیدن سیگار دارند پیش از رسیدن به نخستین سالگرد تولدشان راهی بیمارستان می شوند. این پژوهشگران دریافتند که تماس با دود سیگار و استنشاق آن، سیستم ایمنی بدن نوزادان را ضعیف کرده و آنها را در معرض شدید خطر ابتلا به بیماریهای عفونی کشنده از جمله مسمومیت خونی و مننژیت قرار می دهد.

این پژوهشگران یادآورشدند: کودکان در ماه های نخست زندگی از این لحاظ بسیار آسیب پذیر هستند و این حساسیت و آسیب پذیری بویژه در کودکانی که با وزن کم و یا زودتر از موعد متولد می شوند به مراتب بیشتر است.

در این پژوهش ۷ هزار و ۴۰۲ کودک که در ماه های آوریل و مه سال ۱۹۹۷ متولد شدند، تحت مطالعه و بررسی قرار گرفتند. هم چنین نتایج این تحقیقات در وب سایت مجله کنترل تنباکو منتشر شده است.

در این تحقیقات؛ دانشمندان سابقه پزشکی کودکان شرکت کننده در مطالعه را به مدت هشت سال پیگیری کردند.

آنها پس از بررسی نتایج مطالعات خود دریافتند: نوزادانی که در تماس و در معرض دود سیگار بویژه در شش ماهه نخست زندگی هستند تا سن هشت سالگی ۴۵ درصد بیشتر از سایر کودکان به درمانهای بیمارستانی برای معالجه یک بیماری عفونی احتیاج پیدا کردند.

هم چنین یک سوم از کودکانی که در چند ماه اول پس از تولد در تماس با دود سیگار بودند، قبل از رسیدن به سن یکسالگی دچار یک بیماری عفونی شده و راهی بیمارستان شدند.

همچنین بخش دیگری از تحقیقات حاکیست؛ در کودکانی که پس از تولد وزن آنها کمتر از حد طبیعی بود، در صورت تماس با دود سیگار احتمال ابتلای آنها به بیماریهای مننژیت، مسمومیت خونی و تنفسی تا سن هشت سالگی، ۷۵ درصد افزایش پیدا کرد. این تحقیقات که از سوی دانشمندان دانشگاه هنگ کنگ انجام گرفته مدارک علمی بیشتری را ارائه می کند مبنی بر این که سیگار مشکلات بهداشتی جدی و خطرناکی برای کودکان در پی دارد.

آمارها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض دود سیگار هر ساله در انگلیس جان ۸۰ کودک را در خواب می گیرد. به علاوه این فاکتور می تواند عامل ابتلای کودکان به بیماریهای دیگری چون حملات آسم، برونشیت، ذات الریه و انواع آلرژیها شود.

یک متخصص در این باره می گوید: سیگار کشیدن در اطراف کودک در واقع نوعی از سوء رفتار با کودکان است.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد