تلفات ناشی از استعمال دخانیات

تلفات ناشی از استعمال دخانیات اعتیاد

ایرنا-بر اساس مطالعه “سازمان بهداشت جهانی”، در عرض ‪ ۲۵‬سال آینده میزان مرگ‌ومیرهای ناشی کشیدن سیگار ‪ ۵۳‬درصد افزایش می‌یابد و در سال ‪۲۰۳۰‬ استعمال دخانیات ‪ ۸/۳‬میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند.به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، دو تن از محققان سازمان بهداشت جهانی برای برآورد میزان جهانی بیماری‌ها و […]

ایرنا-بر اساس مطالعه “سازمان بهداشت جهانی”، در عرض ‪ ۲۵‬سال آینده میزان مرگ‌ومیرهای ناشی کشیدن سیگار ‪ ۵۳‬درصد افزایش می‌یابد و در سال ‪۲۰۳۰‬ استعمال دخانیات ‪ ۸/۳‬میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند.به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، دو تن از محققان سازمان بهداشت جهانی برای برآورد میزان جهانی بیماری‌ها و مرگ ناشی از یک سری دلایل، سه سناریو را بر اساس روندهای مختلف توسعه اجتماعی و اقتصادی دنبال کردند. طبق برآورد آنان میزان امید به زندگی در سراسر جهان افزایش خواهد یافت و مرگ و میر کودکان زیر پنج سال کمتر خواهد شد.
همزمان طبق این مطالعه که در مجله بین‌المللی “کتابخانه عمومی علوم پزشکی” منتشر شده است، برآورد شمار افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری‌های غیرمسری مانند بیماری قلبی و سرطان می‌میرند، افزایش خواهد یافت.
بر اساس این مطالعه، همچنین برآورد می‌شود با این فرض که تا سال ‪۲۰۱۲‬ داروهای ضد ویروسی به ‪ ۸۰‬درصد بیماران برسد، مرگ و میرهای ناشی از آلودگی به اچ.آی.وی /ایدز در سراسر جهان از ‪ ۲/۸‬میلیون نفر در سال ‪ ۲۰۰۲‬به ‪۶/۵‬ میلیون نفر در سال ‪ ۲۰۳۰‬افزایش یابد.
طبق اعلام آژانس سازمان ملل در رابطه با ایدز (‪ ،(UNAIDS‬در حال حاضر تنها ‪ ۲۴‬درصد از ‪ ۶/۸‬میلیون بیمار مبتلا به ایدز به درمان دارویی که می‌تواند زندگی آنها را طولانی‌تر کند، دسترسی دارند.
بر اساس یک سناریوی خوشبینانه بر پایه این فرض که اقدامات پیشگیرانه افزایش خواهد یافت، شمار مرگ و میرهای ناشی از آلودگی به اچ.آی.وی/ ایدز در سال ‪ ۲۰۳۰‬به ‪ ۳/۷‬میلیون نفر می‌رسد.
بر اساس این برآوردها، در سال ‪ ۲۰۱۵‬شمار افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با دخانیات جان خود را از دست می‌دهند ، ده درصد کل مرگ و میرها در جهان و ‪ ۵۰‬درصد بیشتر از افرادی خواهد بود که بر اثر ابتلا به اچ.آی.وی و ایدز می‌میرند.

پیش‌بینی افزایش مرگ و میرهای مرتبط با توتون از ‪ ۵/۴‬میلیون نفر در سال ‪ ۲۰۰۵‬به ‪ ۸/۳‬میلیون نفر در سال ‪ ۲۰۳۰‬مبتنی بر ادامه روندهای فعلی است.

در ضمن بر اساس این سناریو، تا سال ‪ ۲۰۳۰‬خطر مرگ کودکان زیر پنج سال حدود ‪ ۵۰‬درصد کاهش خواهد یافت.

همچنین بر اساس پیش‌بینی این مطالعه، نسبت مردمی که بر اثر ابتلا به بیماری‌های غیر مسری مانند بیماری قلبی و سرطان در سراسر جهان می‌میرند از ‪ ۵۹‬درصد در سال ‪ ۲۰۰۲‬به ‪ ۶۹‬درصد در سال ‪ ۲۰۳۰‬افزایش می‌یابد.

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-01 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو