تلفات سیگار طی ۱۰ سال گذشته

تلفات سیگار طی ۱۰ سال گذشته اعتیاد

روزانه از هر ۱۰ نفر که در جهان می‌میرند یک نفر بر اثر سیگار جان خود را از دست می‌دهد و طی ۱۰ سال گذشته ۱۰۰ میلیون نفر به علت عوارض استعمال دخانیات در جهان جان باختند. به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از واشنگتن پست، متخصصان سرطان جهان دریافته‌اند در سال‌های آینده […]

روزانه از هر ۱۰ نفر که در جهان می‌میرند یک نفر بر اثر سیگار جان خود را از دست می‌دهد و طی ۱۰ سال گذشته ۱۰۰ میلیون نفر به علت عوارض استعمال دخانیات در جهان جان باختند.
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از واشنگتن پست، متخصصان سرطان جهان دریافته‌اند در سال‌های آینده بیش از ۶ میلیون انسان در جهان بر اثر استفاده از سیگار به علت بیماری‌های سرطانی و ناراحتی‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند.
اطلس جدید تنباکو که توسط بنیاد ریوی جهان و جامعه سرطانی آمریکا منتشر شده بیانگر این مطلب است که اقتصاد جهان بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار برای هزینه‌های مستقیم بهداشتی و درمانی متضرر شده است.
این گزارش اضافه کرد: روزانه از هر ۱۰ نفر که در جهان می‌میرند یک نفر بر اثر سیگار جان خود را از دست می‌دهد و می‌توان گفت در آینده ۵/۵میلیون نفر بر اثر فوت اعضای خانواده خود به تنهایی زندگی می‌کنند و در صورتی که تمایل افراد به استفاده از دخانیات تا سال ۲۰۲۰ افزایش یابد این آمار در سال ۲۰۳۰ به ۷ تا ۸ میلیون نفر نیز می‌رسد.
یک‌ میلیارد مرد در جهان سیگار می‌کشند که ۳۵ درصد از آنها در کشور‌های ثروتمند و ۵۰ درصد از آنها در کشور‌های در حال توسعه زندگی می‌کنند.
تقریباً۲۵۰ میلیون زن در طول روز سیگار می‌کشند که ۲۲ درصد از آنها در کشورهای توسعه یافته و ۹درصد از آنها در کشورهای در حال توسعه هستند.
مصرف سیگار در جنوب، مرکز و شرق کشورهای اروپایی در میان زنان در حال افزایش است. احتمال فوت مردان سیگاری در مقایسه با مردانی که سیگار نمی‌کشند بر اثر ابتلا به سرطان ریه ۲۳ درصد بیشتر است و برای زنان سیگاری ۱۳برابر است.
افراد سیگاری ۱۵ سال کمتر از کسانی که سیگار نمی‌کشند، عمر می‌کنند. ‌نزدیک ۶۰ درصد از مردم چین که بیشتر آنها مرد هستند بر اثر بیماری‌های ناشی از سیگار یا دود سیگار می‌میرند و این در حالی است که مصرف سیگار چین بیش از ۳۷ درصد آمار جهانی است.
نزدیک به یک سوم مردان جوان قبل از ۱۰ سالگی، نخستین تجربه سیگار کشیدن را دارند. ۲۰۰ هزار کارگر در جهان در طول هر سال در کارخانه‌ها در طی تولید سیگار می‌میرند.
طی۱۰ سال اخیر یکصد میلیون انسان به علت مصرف سیگار جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در حال افزایش است مگر اینکه ابزارهای موثری برای جلوگیری از استفاده نوجوانان و جوانان از سیگار ارائه شود و به افرادی که خواستار ترک سیگار هستند کمک‌هایی ارائه شود.
ژاپن بعد از ایالات متحده، روسیه و چین بزرگترین تولید کننده دخانیات در جهان است.
انتهای پیام/ش

تاریخ بروزرسانی : 2009-09-01 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو