تکذیب وجود۳۰هزار دانش‌آموزمعتاد

تکذیب وجود۳۰هزار دانش‌آموزمعتاد

ایسنا-مدیرکل سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی آموزش و پرورش ضمن تکذیب وجود۳۰ هزار دانش‌آموز معتاد در کشور اذعان کرد: اعلام این آمار بدون انجام پژوهش جدی صورت گرفته است و این آمار را تنها بر اساس مراجعه هر فرد ۶ تا ۱۸ سال معتاد به مراکز درمانی اعلام کرده‌اند؛ درحالیکه هیچ مدرک موثقی در […]

ایسنا-مدیرکل سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی آموزش و پرورش ضمن تکذیب وجود۳۰ هزار دانش‌آموز معتاد در کشور اذعان کرد: اعلام این آمار بدون انجام پژوهش جدی صورت گرفته است و این آمار را تنها بر اساس مراجعه هر فرد ۶ تا ۱۸ سال معتاد به مراکز درمانی اعلام کرده‌اند؛ درحالیکه هیچ مدرک موثقی در دست نیست که همه این افراد محصل بوده‌اند. دکتر ضیاءالدینی صبح روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار اعلام شده از سوی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مبنی بر وجود ۳۰ هزار دانش‌آموز معتاد در کشور، اظهار کرد: هیچ مدرکی در دست نیست که همه افراد معتاد شده در سن تحصیل، در مدرسه معتاد شده باشند و از این طریق قصوری از جانب آموزش و پرورش رخ داده باشد.

وی با تأکید بر این که وظیفه آموزش‌وپرورش درمان نیست؛ بلکه آموزش‌وپرورش تنها وظیفه پیشگیری از اعتیاد در مدارس را بر عهده دارد، اعلام کرد: در سال گذشته حدود ۵ میلیون دانش‌آموز تحت پوشش آموزش مهارتهای زندگی در ۱۷ استان کشور قرار گرفتند که یکی از این مهارتهای مهم، پیشگیری از سوء‌مصرف موادمخدر است.

مدیرکل سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی آموزش‌وپرورش افزود: در راستای کاهش احتمال شیوع اعتیاد در مدارس تنها در تابستان امسال ۶۲ هزار و ۵۰۰ معلم در ۸ استان در معرض خطر اعتیاد آموزش پیشگیری از اعتیاد و ایدز دیدند که ارائه این آموزشها در کاهش گرایش دانش‌آموزان به آسیبهای اجتماعی چون اعتیاد بسیار مؤثر بوده است.

وی با تأکید بر این که ادبیات آموزش‌وپرورش با دستگاههای دیگر بسیار متفاوت است و باید متناسب با این ادبیات در مورد این دستگاه صحبت و قضاوت شود، اذعان کرد: برخی از دوستان برای این که کوتاهی در انجام وظایف خود را حتی با در اختیار قرار داشتن بودجه لازم برای پیشگیری از اعتیاد انکار کنند، این غفلت را به آموزش و پرورش نسبت می‌دهند.

بیش از ۵۰ درصد دانش‌آموزان کشور آموزش پیشگیری از اعتیاد و ایدز دیده‌اند

جزوات آموزشی پیشگیری از اعتیاد آماده چاپ ستاد مبارزه با مواد مخدر بدآموزی دارد

ضیاءالدینی در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر این که چرا آموزش و پرورش طبق اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر تنها ۵ درصد دانش‌آموزان را تحت پوشش آموزشهای پیشگیری از اعتیاد قرار داده است، تصریح کرد: ما به صراحت اعلام می‌کنیم که بیش از ۵۰ درصد دانش‌آموزان کشور آموزش پیشگیری از اعتیاد و ایدز دیده‌اند.

وی همچنین در پاسخ به علت اقدام نکردن آموزش و پرورش در چاپ جزوه‌های مهارتهای زندگی که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تهیه شده و آماده چاپ است، گفت: آموزش‌وپرورش فیلترهایی برای چاپ جزوات آموزشی و توزیع آنها در مدارس دارد و به اعتقاد ما این جزوات برای دانش‌آموزان بدآموزی دارد و علاوه بر این هر جزوه‌ای که قرار است در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد باید توسط سازمان تالیف کتب درسی تایید شود.

مدیرکل سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی آموزش‌وپرورش افزود: متأسفانه بسیاری از دستگاهها انتظار دارند که هر چه جزوه تهیه می‌کنند، توسط آموزش‌وپرورش چاپ شود و در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد، اما ما نمی‌توانیم اقدام به چاپ هر جزوه آموزشی کنیم؛ زیرا در این صورت بسیاری از والدین به ما اعتراض خواهند کرد.

وی در مورد اقداماتی که تا کنون آموزش‌وپرورش برای پیشگیری از اعتیاد در مدارس انجام داده است، عنوان کرد: امسال نیز همچون سالهای گذشته جزوات پیشگیری از ایدز همراه کتاب علوم زیستی سال اول متوسطه به چاپ رسید و در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفت.

آموزش و پرورش نمی‌تواند از همه ۱۴ میلیون دانش‌آموز کشور تست ایدز و اعتیاد بگیرد

ضیاءالدینی افزود: علاوه بر این در سال تحصیلی جاری تشکلهای دانش‌آموزی، پژوهشسراهای دانش‌آموزی، پیشگامان سلامت و مروجان سلامت نیز همچنان آموزش پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در مدارس انجام می‌دهند.

وی افزود: در سال تحصیلی جاری آموزش والدین نسبت به پیشگیری از آسیبهای اجتماعی به ویژه اعتیاد از طریق انجمنهای اولیا و مربیان نیز در دستو رکار قرار گرفته است و لذا آموزش و پرورش در صدد است پیشگیری از اعتیاد در مدارس را بیش از پیش فعال کند.

مدیرکل سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی آموزش‌وپرورش همچنین در مورد آمار حقیقی دانش‌آموزان معتاد و یا در معرض خطر اعتیاد اظهار کرد: آموزش و پرورش که نمی‌تواند همه ۱۴ میلیون دانش‌آموز کشور را نسبت به ایدز و اعتیاد مورد آزمایش قرار دهد؛ وظیفه آموزش و پرورش پیشگیری است و ما با قاطعیت اذعان می‌کنیم که این وظیفه را تاکنون به خوبی انجام داده‌ایم.

وی همچنین تصریح کرد: نباید فقط آمار آسیب دیدگان جمعیت دانش‌آموزی در جامعه ذکر شود زیرا دانش‌آموزان تنها ۶ ساعت روز را در مدرسه می‌گذرانند و لذا اکثر آسیبهای اجتماعی این جمعیت مربوط به خارج از محیط مدرسه می‌شود که البته وظیفه آموزش و پرورش نیز آگاهسازی هر چه بیشتر دانش‌آموزان نسبت به آسیبهای اجتماعی است.

سال گذشته حتی یک ریال اعتباربرای پیشگیری از اعتیاد در مدارس به آموزش و پرورش اختصاص داده نشد

به گزارش ایسنا، سید باقر پیشنمازی ــ معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش ــ نیز در ادامه در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر این که چرا با ۱۰ میلیارد تومان اعتباری که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختیار آموزش و پرورش برای پیشگیری از اعتیاد قرار گرفته تاکنون این امر به طور جدی محقق نشده است، گفت: این اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی در سال ۱۳۸۱ اختصاص یافته است و شما نیز باید از مسوولان همان دوره سؤال کنید که چرا این اعتبار را به طور ویژه برای پیشگیری از اعتیاد در مدارس صرف نکرده‌اند .

وی در ادامه تصریح کرد: ما با قاطعیت اعلام می‌کنیم که سال گذشته حتی یک ریال اعتبار نیز برای پیشگیری از اعتیاد در مدارس به آموزش و پرورش اختصاص داده نشده است. البته سال گذشته اعتبارات استانی توزیع شد اما ظاهرا امسال قرار است اعتبارات پیشگیری از اعتیاد دستگاهی توزیع شود.

پیشنمازی با تاکید بر این که ما هم اکنون هیچ اعتبار مشخصی برای پیشگیری از اعتیاد در مدارس نداریم، افزود: متاسفانه اعتباری هم که قرار شده به آموزش و پرورش داده شود به اسفندماه موکول شده است که در این زمان نیز هیچ فرصتی برای انجام برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در مدارس وجود ندارد و آن موقع به رسانه‌ها اعلام خواهند کرد که ما اعتبار دادیم آموزش و پرورش کاری نکرد.

وی با تاکید بر این که اعتبارات پیشگیری از اعتیاد باید حتما پیش از نیمه دوم سال در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد، تصریح کرد: کنترل و مهار آسیبهای اجتماعی در مدارس از وظایف آموزش و پرورش است و ما آن را انکار نمی‌کنیم .

معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش با اشاره به این که آمار دانش‌آموزان در معرض خطر موادمخدر در استانها به نسبت خطری که بزرگسالان را تهدید می‌کند متفاوت است، بیان کرد: اگر آموزش و پرورش قرار است پاسخگوی آسیبهای اجتماعی خارج از مدرسه باشد باید به همان اندازه نیز امکانات و اختیارات در آموزش و پرورش قرار گیرد.

وی با بیان این که هم اکنون بیش از ۲۵ دستگاه اعم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، راهنمایی و رانندگی و ستاد مبارزه با مواد مخدر توقع دارند که آموزش و پرورش به تحقق اهداف آنها کمک کند ، افزود: آموزش و پرورش آمادگی خود را برای همکاری کامل با تمام دستگاهها اعلام می‌کند اما باید در این زمینه اختیارات لازم نیز برای آموزش و پرورش فراهم شود.

انتهای پیام

کد خبر: ۸۶۰۷-۱۴۰۷۰

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-10-17
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز