ترک آني اعتياد يا ترک با متادون.. - اعتیاد

ترک آنی اعتیاد یا ترک با متادون..

ترک آنی اعتیاد یا ترک با متادون.. اعتیاد

ایرنا: گزارش از رحمت الله خدادای: بسیاری از مردم معتقندند معتادی که تمایل به ترک هرویین یا مواد افیونی دارد، بهتر است بلافاصله مصرف خویش را متوقف کند اما سوال این است آیا این دیدگاه صحیح است و کارشناسان حوزه ترک اعتیاد نیزآن را تایید می کنند؟ برخی کارشناسان می گویند اتخاد تصمیم مبنی بر […]

ایرنا: گزارش از رحمت الله خدادای: بسیاری از مردم معتقندند معتادی که تمایل به ترک هرویین یا مواد افیونی دارد، بهتر است بلافاصله مصرف خویش را متوقف کند اما سوال این است آیا این دیدگاه صحیح است و کارشناسان حوزه ترک اعتیاد نیزآن را تایید می کنند؟
برخی کارشناسان می گویند اتخاد تصمیم مبنی بر ترک آنی اعتیاد حلی هر چند سریع و پاسخگو برای برخی معتادان به هرویین بوده ، اما برای بسیاری ا زمعتادان با خطر عود مجدد مصرف هرویین یا مرگ توام شده است.
بررسی ها نشان می دهد درمان نگهدارنده با متادون اکنون در بسیاری از نقاط دنیا روش خوبی برای درمان وابستگی به مواد افیونی از جمله هرویین است.
این نوع درمان از دو سال پیش و با حمایت های ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی و تشکل های مردم نهاد در قالب طرحی برای جمع آوری معتادان پرخطر هرویینی به صورت گسترده اجرا شد، بطوری که تا پایان سال ۸۶ از یک میلیون و ۱۶۰ هزار معتاد کشور، ۱۳۰ هزار معتاد هرویینی تحت درمان نگهدارنده با متادون قرار گرفتند.
اما بی شک هنوز بسیاری دلایل استفاده از متادون و تاثیرات آن را روی معتادان نمی دانند.”متادون” دارویی شبه افیونی با اثراتی کاملا مشابه مواد افیونی چون تریاک، شیره، هرویین، مرفین و کدیین است.
این دارو به طور صناعی تولید می شود و به عنوان درمان جایگزین برای کسانی که به هرویین و سایر مواد افیونی معتاد هستند، بکار می رود.
مصرف دیگر متادون در صورت صلاحدید پزشکان برای درمان درد است.
طول مدت اثر این دارو بسیار طولانی تر از مدت اثر هرویین و تقریبا ۲۵ ساعت است و غالبا برای مصرف یا در آب حل یا به صورت شربت نوشیده می شود.
“محمد علی جعفری” مسوول فنی یک مرکز تخصصی درمان و بازتوانی در باره درمان از طریق داروی “متادون” به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت:‌ این دارو به دو روش برای درمان اعتیاد به کار می رود .
وی افزود:‌ برنامه درمان جایگزین طولانی مدت که می تواند چندین ماه یا حتی سال ها ادامه یابد و هدف آن کاهش آسیب ناشی از مصرف مواد و بهبود کیفیت زندگی فرد است.
این مسوول فنی روش دیگر سم زدایی کوتاه مدت برای پنج تا ۱۴ روز و گاهی تا شش ماه، برای کاهش علایم ناشی از ترک هرویین است.
“جعفری” تصریح کرد‌:‌ کسانی می توانند وارد برنامه جایگزین با متادون شوند که توسط پزشکی که مجاز به تجویز متادون است، ارزیابی شده باشند و معمولا افراد باید حداقل ۱۸ سال سن و وابسته به مواد افیونی باشند.
وی افزود: درمان “متادون” به مانند هر درمان دارویی دیگری به معنای شفای بیمار نیست، با این وجود این تحقیقات نشان داد که این شیوه درمان سلامت افراد وابسته به هرویین را به چند طریق افزایش می دهد.
این کارشناس افزود: معتادان هرویینی پس از استفاده از متادون، کمتر از هرویین که ممکن است به مواد دیگری نیز آلوده باشد،‌ استفاده می کنند، متادون به صورت خوراکی مصرف می شود و خطرات ناشی از تزریق مشترک و آلودگی ویروس هپاتیت و اچ.آی.وی – بیماری ایدز – را کاهش می دهد.
وی افزود:‌ استفاده منظم از این دارو، معتادان هرویینی را به سوی یک زندگی متعادل شامل تغذیه و خواب سالم هدایت می کند و استرس را کاهش می دهد و معتاد دیگر لازم نیست برای پیدا کردن هرویین نوبت بعدی خودش مدام نگرانی داشته باشد.
به گفته این متخصص، طول اثر متادون به حدی است که با یک بار مصرف روزانه، همان اثر مصرف مداوم هرویین در یک روز را به معتاد هرویینی می دهد و به کاهش علایم پس از ترک یاری می رساند، ضمن آنکه هزینه درمان با متادون به مراتب از مصرف هرویین ارزان تر است.
وی افزود: درمان نگهدارنده با متادون ملاحظاتی را می طلبد که غالبا به مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد گفته می شود.
“جعفری” اظهار داشت: غالبا به مراجعان توصیه می شود در کنار این درمان از مشاوره های تخصصی روانشناختی و روانپزشکی نیز استفاده کنند.
این متخصص افزود: باید به خاطر داشت که متادون همچون هرویین بسیار قوی است و می تواند در صورت استفاده نادرست خطر آفرین و حتی مرگ آور باشد.
بیماران در درمان نگهدارنده هنوز به مواد با خواص افیونی وابستگی جسمانی دارند، اگر چه مصرف متادون با “نشئگی” همراه نیست.
“جعفری” در باره عوارض درمان با متادون نیز گفت:‌ اگر دوز درمان پایین تر از میزان مورد نیاز باشد،‌ عوارضی چون آبریزش بینی و چشم، دل درد و دل پیچه، احساس ضعف بدنی، کاهش اشتها، لرزش، اسپاسم و گرفتگی عضلانی، سیخ شدن موهای بدن،‌ کاهش اشتها،‌ لرزش،‌ ‌ حالت تهوع، ‌استفراغ، ‌خمیازه، اسهال، ‌درد پشت و مفاصل،‌ درجه حرارت بالا همراه با احساس سرما، ‌تعریق، ناآرامی، ‌تحریک پذیری، خشونت، ‌اختلال خواب و ولع برای مصرف مواد به وجود می آورد.
وی تصریح کرد: ‌معتادان خواهان بهبودی نیز که به طور ناگهانی مصرف متادون خود را قطع می کنند، به این علایم دچار می شوند و این علایم یک تا سه روز پس از آخرین مصرف آغاز شده،‌ در روز ششم به اوج خود می رسد، اما می توانند زمانی طولانی تری ادامه یابد.
به گفته مسوول فنی این مرکز تخصصی درمان و بازتوانی،‌ مصرف بیش از اندازه متادون نیز عوارضی از جمله خواب آلودگی، ‌چرت زدن، تهوع و استفراغ، تنفس سطحی، مردمک های تنگ،‌ کاهش بیش از اندازه درجه حرارت بدن، کاهش ضربان قلب، افت فشار خون، طپش قلب،‌ سرگیجه، اختلال در توانایی جنسی و اختلال در گردش خون بدن دارد که این عوارض اغلب با مشورت پزشک و تنظیم دوز درمانی برطرف می شود.

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2008-06-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :