ترک آسان سیگار

ترک آسان سیگار اعتیاد

ایرنا-نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد سیگاری‌هایی که به یکی از مراکز لذت در مغز آنها آسیب رسیده است قادرند این عادت را به آسانی ترک کنند.این مطالعه می‌تواند به کشف درمان‌های جدیدی برای افرادی که در صدد غلبه بر اعتیاد به نیکوتین هستند کمک کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از شیکاگو، این مطالعه نشان داد […]

ایرنا-نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد سیگاری‌هایی که به یکی از مراکز لذت در مغز آنها آسیب رسیده است قادرند این عادت را به آسانی ترک کنند.این مطالعه می‌تواند به کشف درمان‌های جدیدی برای افرادی که در صدد غلبه بر اعتیاد به نیکوتین هستند کمک کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از شیکاگو، این مطالعه نشان داد بسیاری از سیگاری‌هایی که به بخشی از مغزی آنها آسیب رسیده است بطور ناگهانی میل خود را به سیگار از دست می‌دهند. این موضوع نشان می‌دهد این ناحیه از مغز احتمالا نقش حیاتی در فیزیولوژی اعتیاد دارد. این مطالعه که محققان دانشگاه “کالیفرنیای جنوبی” (‪ (USC‬و دانشگاه “آیووا” آن را نوشتند تاحدود زیادی الهام گرفته از مشاهده یک مورد بیمار ‪ ۳۸‬ساله‌ای است که پس از سکته مغزی تغییرات زیادی در او ایجاد شد.
این مرد یک سیگاری قهار بود و از ‪ ۱۴‬سالگی سیگار کشیدن را شروع کرده بود و تا قبل از سکته مغزی خود روزی ‪ ۴۰‬نخ سیگار بدون فیلتر می‌کشید.
این مرد تقریبا به طور یک شبه ، میل شدید خود به سیگار را از دست داد و حتی از بوی توتون نیز بیزار شد.

این بیمار می‌گوید کشیدن روزانه دو بسته سیگار، در بروز سکته موثر بوده است ، اما او این تغییر ناگهانی رفتاری خود را ناشی از سکته نمی‌داند.

محققان که از این موضوع متحیر شده بودند برای آنکه بفهمند آیا این مورد نادری است یا اینکه نوع آسیب مغزی در این بیمار موجب فرونشاندن میل به سیگار شده است، بیمارانی را که دچار آسیب مغزی شده بودند بررسی کردند.

آنها ‪ ۶۹‬بیمار مبتلا به آسیب مغزی را بررسی کردند، در ‪ ۱۹‬تن از آنها به ناحیه‌ای در اعماق مغز آنها به نام “اینسولا” آسیب وارد شده بود. در مورد بیمار ‪ ۳۸‬سال نیز همین ناحیه از مغز آسیب دیده بود.

از این ‪ ۱۹‬نفر، ‪ ۱۳‬نفر سیگار را ترک کردند که ‪ ۱۲‬تن از آنها گفتند سیگار را بلافاصله ترک کرده‌اند و هیچ گونه میل به سیگار در آنها ایجاد نشده است.

بر اساس این مطالعه که در مجله “ساینس” به چاپ رسیده است، برخی از بیماران دیگر نیز عادات خود را ترک کردند، اما در مجموع افرادی که به آسانی سیگار را ترک کردند احتمال بیشتری داشت که همین ناحیه از مغز آنها دچار آسیب شده باشد.

“هانا داماسیو” مدیر “موسسه مغز و خلاقیت” در ‪ USC‬می‌گوید: بروز اختلال در این ناحیه از مغز، احساس لذت از سیگار کشیدن را از بین می‌برد.

محققان گفتند: با توجه به تاثیرات گسترده نیکوتین بر روی دستگاه عصبی این کشف که ناحیه کوچکی از مغز می‌تواند نقطه ضعف اعتیاد به سیگار باشد، حیرت انگیز است.

این ناحیه از مغز تاکنون مورد توجه محققانی که در زمینه اعتیاد به مواد مخدر فعالیت می‌کنند قرار نگرفته است، اما احتمالا این موضوع تغییر خواهد کرد.

“آنتوان بیچارا” از ‪ USC‬که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت گفت:
“یکی از مشکل‌ترین مسائل در هر نوع اعتیادی، دشوار بودن توقف میل به دود یا مواد مخدر است، اما اکنون یک هدف مغزی برای تحقیقات بیشتر در این زمینه مشخص شده است.

تاریخ بروزرسانی : 2007-01-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو