بیماری مرگبار ریوی ازهر چهار سیگاری یکی را مبتلا می‌کند

بیماری مرگبار ریوی ازهر چهار سیگاری یکی را مبتلا می‌کند اعتیاد

ایرنا:به گفته دانشمندان دانمارکی، از هر چهار سیگاری قهار که سابقه طولانی استعمال دخانیات دارند دستکم یک نفر به بیماری کشنده انسداد ریوی مبتلا می‌شود. به گزارش رویترز از لندن، بیماری مزمن انسداد ریوی که شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است مهمترین علت مرگ در سراسر جهان محسوب می‌شود. این بیماری با سرفه آغاز می‌شود […]

ایرنا:به گفته دانشمندان دانمارکی، از هر چهار سیگاری قهار که سابقه طولانی استعمال دخانیات دارند دستکم یک نفر به بیماری کشنده انسداد ریوی مبتلا می‌شود. به گزارش رویترز از لندن، بیماری مزمن انسداد ریوی که شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است مهمترین علت مرگ در سراسر جهان محسوب می‌شود. این بیماری با سرفه آغاز می‌شود و هم زمان با از بین رفتن ریه‌ها به خستگی، تنگی نفس و مشکلات تنفسی منجر می‌شود. دانشمندان بیمارستان “هویدووار” در دانمارک با بررسی وضع سلامت ‪۸‬ هزار تن در یک مطالعه ‪ ۲۵‬ساله دریافتند یک چهارم سیگاری‌ها به بیماری مزمن انسداد ریوی ‪ COPD‬مبتلا هستند.
دکتر “پیتر لانگ” یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی گفت: “خطر مطلق ابتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی در افرادی که بطور دایم سیگار می‌کشند دستکم ‪ ۲۵‬درصد است که بیشتر از برآورده‌های پیشین است.
در این مطالعه افراد سیگاری و غیر سیگاری مورد بررسی قرار گرفتند.
محققان کارایی ریه آنها در آغاز این مطالعه و بطور مرتب در مدت ‪۲۵‬ سال معاینه کردند.
این نتایج که در مجله “‪ “Thorax‬منتشر شده است نشان داد احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن ریوی در افرادی که بطور دایم سیگار می‌کشند شش برابر بیشتر است.
با این حال سیگاری‌هایی که این عادت را بلافاصله پس از آغاز این مطالعه ترک کردند، خطر ابتلا به این بیماری در آنها کاهش یافت.
در این مطالعه دیده شد، هیچ یک از سیگاری‌هایی که اقدام به ترک سیگار کردند به بیماری شدید انسداد ریوی مبتلا نشدند.

در این مطالعه ‪ ۲‬هزار و ‪ ۹۰۰‬تن جان خود را از دست دادند که علت مرگ ‪ ۱۰۹‬نفر آنها بیماری مزمن انسداد ریوی بوده است.

لانگ گفت: مطالعه ما نشان می‌دهد هر چه سابقه سیگار کشیدن افراد طولانی‌تر باشد خطر ابتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی بیشتر است.

موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری در بیشتر کشورها در حال افزایش است.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند تا سال ‪ ،۲۰۲۰‬بیماری مزمن انسداد ریوی سومین علت مرگ و میر در سراسر جهان باشد.

تاریخ بروزرسانی : 2006-10-18 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو