بوی برخی حلالهای شیمیایی،سبب اعتیاد می‌شود

بوی برخی حلالهای شیمیایی،سبب اعتیاد می‌شود اعتیاد

بوی برخی حلالهای شیمیایی،سبب اعتیاد می‌شودReviewed by Afshari on Mar 2Rating: ایرنا-متخصصان می‌گویند تمایل به‌استنشاق مکرربوی برخی ازحلالهای شیمیایی ،امکان اعتیاد برخی از افراد به این بوها را در پی دارد. هر چند گفته می‌شود تمایل به بوی برخی مواد شیمیایی ، علاقه شخصی محسوب می شوداماپزشکان می‌گویند این تمایل آثار سوء همچون برخی موادمخدر […]

بوي برخي حلالهاي شيميايي،سبب اعتياد مي‌شودReviewed by Afshari on Mar 2Rating:

ایرنا-متخصصان می‌گویند تمایل به‌استنشاق مکرربوی برخی ازحلالهای شیمیایی ،امکان اعتیاد برخی از افراد به این بوها را در پی دارد. هر چند گفته می‌شود تمایل به بوی برخی مواد شیمیایی ، علاقه شخصی محسوب می شوداماپزشکان می‌گویند این تمایل آثار سوء همچون برخی موادمخدر بدنبال دارد. “چسب “، “اتر” ، “تینر “، “شیشه پاک کن”،”رنگهاو اسپری “، “مواد شوینده “، “واکس”،” لاک “، “غلط گیر” ، “بنزین “،”موادشیمیایی ظهور عکس”، “استون” و…از جمله حلال‌هایی هستند که برخی به استنشاق آن گرایش دارند.
دکتر” فرزاد قشلاقی ” متخصص مسمومیتهای پزشکی قانونی اصفهان در این مورد گفت :اعتیاد به حلال‌ها از جمله اعتیادهایی که از سال‌های گذشته در برخی از کشورهای غربی و ژاپن گسترش زیادی یافته و در ایران نیز وجود دارد.
وی با اشاره به این که در این موضوع فروشگاههایی جهت فروش حلال‌ها به شکل شیشه‌های عطر مشغول به‌فعالیت هستند، افزود :در بسیاری از کشورهاسوء مصرف مواد استنشاقی از ‪ ۱۲‬سالگی شروع می‌شود و در دوران جوانی اوج می‌گیرد وتا سن ‪ ۳۰‬سالگی کشیده می‌شود، که اگر فرد آن را ترک نکند، تبدیل به یک معتاد حرفه‌ای می‌شود.

وی گفت : بسیاری از این افراد برای استنشاق حلال‌ها دنبال نشانهای معتبر می روند و همچون معتادان مواد مخدر هر هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند.

دکتر “حسین افریچه “متخصص سم شناس پزشکی قانونی گفت: سابقه‌استشمام بخار مواد به یونان قدیم بر می‌گردد و آنها برای تسکین فشارهای روانی و دردهای خود از مواد مشابه به حلال‌های کنونی استفاده می‌کردند ، اما استنشاق بخار بنزین به سال ‪ ۱۹۵۰‬در آمریکا بر می‌گردد.

وی گفت:سوء مصرف حلال‌ها در برخی از کشورها از جمله استنشاق چسب و حلال‌ها از راه بینی به یکی از مشکلات نظام بهداشتی و درمانی تبدیل شده است.

وی با اشاره به این که برخی افراد،از جمله نقاشان و کارگران شرکت نفت و پمپ بنزین با این محلولها دائم در ارتباط هستند ، افزود : این ارتباط ، عادتهای شغلی است و سوء مصرف مواد محسوب نمی‌شود.

افریچه گفت : مصرف این دسته‌ازحلالها بیشتر از سوی کسانی است که هیچگونه ارتباط شغلی با آن ندارند.

وی با عنوان این که اغلب آنها دچار بیماری‌های روانی و از دست دادن حس بویایی می‌شوند، گفت : مصرف‌کنندگان ابتدا باریختن چسب و سایر حلال‌ها روی دستمال کاغذی ویامالیدن کف دست، استنشاق آن را آغاز می‌کنند و برخی برای استنشاق دائم محلول را تهیه و چون خوشبوکننده هاآن را در اتاق و یا ماشین قرار می‌دهند.

دکتر “شراره فرزدافر “متخصص اعصاب نیز در گفتگو با ایرنا اظهار داشت :
عده‌ای چسب و یا حلال‌هارا داخل نایلون پلاستیکی ریخته و آن را گرم می‌کنند تا بخار زیاد تولید شود و بخار گرم آن را با نفس عمیق می‌کشند.

وی گفت : این بخارگرم به همراتیرکشیدن سروخارش بینی سریع،از راه بینی بالا می‌رود، که در این حال ، فرد احساس سبکی و سرخوشی می‌کند و به شکل تلوتلو خوردن خود را ارضا می‌کند.

وی افزود : مصرف این مواد مانند مواد مخدرعلائمی همچون سرگیجه، حرکات غیر عادی چشم و اندام، اختلال درتکلم، خواب آلودگی، بی‌قراری، سرما خوردگی ، تحریکات پوستی و نواحی بینی دارد.

وی گفت : سوء مصرف حلال‌ها باعث تضعیف دستگاههای عصبی و اختلال در مغز می شود، که در صورت ترک نکردن و ادامه آن باعث تخریب مخچه ، بیماری‌های عصبی ، اختلال در فعالیت قلب ، کندی در راندن اکسیژن به دستگاههای هوازی و بروز بیماری ضریب هوشی می‌شود.

وی درباره گرایش به مصرف حلال‌ها گفت : حلال‌ها وقتی که استنشاق می‌شود سریع به ریه و مغز می‌رسد که‌این مواد در مغز برحساسیت غشایی سلولها تاثیر می گذارد و آن را افزایش می‌دهد.

این‌متخصص اعصاب در گفتگو با ایرنا، افزود:این فعل وانفعالات باعث آرامش و شورو شعف کاذب و تخلیه بدن می‌شود.

فرزادفر با بیان این که اعتیاد به حلال در کشور ما بسیار نادر است گفت :
اعتیاد به مواد مخدر از گرایش به اعتیادهای سبک شروع می‌شود ، بنابراین نبایداین دسته ازاعتیادها را نادیده گرفت و یاجزء عادتهای رفتاری دانست.

تاریخ بروزرسانی : 2007-03-02 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو