بوی برخی حلالهای شیمیایی،سبب اعتیاد می‌شود

بوی برخی حلالهای شیمیایی،سبب اعتیاد می‌شود اعتیاد

ایرنا-متخصصان می‌گویند تمایل به‌استنشاق مکرربوی برخی ازحلالهای شیمیایی ،امکان اعتیاد برخی از افراد به این بوها را در پی دارد. هر چند گفته می‌شود تمایل به بوی برخی مواد شیمیایی ، علاقه شخصی محسوب می شوداماپزشکان می‌گویند این تمایل آثار سوء همچون برخی موادمخدر بدنبال دارد. “چسب “، “اتر” ، “تینر “، “شیشه پاک کن”،”رنگهاو […]

ایرنا-متخصصان می‌گویند تمایل به‌استنشاق مکرربوی برخی ازحلالهای شیمیایی ،امکان اعتیاد برخی از افراد به این بوها را در پی دارد. هر چند گفته می‌شود تمایل به بوی برخی مواد شیمیایی ، علاقه شخصی محسوب می شوداماپزشکان می‌گویند این تمایل آثار سوء همچون برخی موادمخدر بدنبال دارد. “چسب “، “اتر” ، “تینر “، “شیشه پاک کن”،”رنگهاو اسپری “، “مواد شوینده “، “واکس”،” لاک “، “غلط گیر” ، “بنزین “،”موادشیمیایی ظهور عکس”، “استون” و…از جمله حلال‌هایی هستند که برخی به استنشاق آن گرایش دارند.
دکتر” فرزاد قشلاقی ” متخصص مسمومیتهای پزشکی قانونی اصفهان در این مورد گفت :اعتیاد به حلال‌ها از جمله اعتیادهایی که از سال‌های گذشته در برخی از کشورهای غربی و ژاپن گسترش زیادی یافته و در ایران نیز وجود دارد.
وی با اشاره به این که در این موضوع فروشگاههایی جهت فروش حلال‌ها به شکل شیشه‌های عطر مشغول به‌فعالیت هستند، افزود :در بسیاری از کشورهاسوء مصرف مواد استنشاقی از ‪ ۱۲‬سالگی شروع می‌شود و در دوران جوانی اوج می‌گیرد وتا سن ‪ ۳۰‬سالگی کشیده می‌شود، که اگر فرد آن را ترک نکند، تبدیل به یک معتاد حرفه‌ای می‌شود.

وی گفت : بسیاری از این افراد برای استنشاق حلال‌ها دنبال نشانهای معتبر می روند و همچون معتادان مواد مخدر هر هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند.

دکتر “حسین افریچه “متخصص سم شناس پزشکی قانونی گفت: سابقه‌استشمام بخار مواد به یونان قدیم بر می‌گردد و آنها برای تسکین فشارهای روانی و دردهای خود از مواد مشابه به حلال‌های کنونی استفاده می‌کردند ، اما استنشاق بخار بنزین به سال ‪ ۱۹۵۰‬در آمریکا بر می‌گردد.

وی گفت:سوء مصرف حلال‌ها در برخی از کشورها از جمله استنشاق چسب و حلال‌ها از راه بینی به یکی از مشکلات نظام بهداشتی و درمانی تبدیل شده است.

وی با اشاره به این که برخی افراد،از جمله نقاشان و کارگران شرکت نفت و پمپ بنزین با این محلولها دائم در ارتباط هستند ، افزود : این ارتباط ، عادتهای شغلی است و سوء مصرف مواد محسوب نمی‌شود.

افریچه گفت : مصرف این دسته‌ازحلالها بیشتر از سوی کسانی است که هیچگونه ارتباط شغلی با آن ندارند.

وی با عنوان این که اغلب آنها دچار بیماری‌های روانی و از دست دادن حس بویایی می‌شوند، گفت : مصرف‌کنندگان ابتدا باریختن چسب و سایر حلال‌ها روی دستمال کاغذی ویامالیدن کف دست، استنشاق آن را آغاز می‌کنند و برخی برای استنشاق دائم محلول را تهیه و چون خوشبوکننده هاآن را در اتاق و یا ماشین قرار می‌دهند.

دکتر “شراره فرزدافر “متخصص اعصاب نیز در گفتگو با ایرنا اظهار داشت :
عده‌ای چسب و یا حلال‌هارا داخل نایلون پلاستیکی ریخته و آن را گرم می‌کنند تا بخار زیاد تولید شود و بخار گرم آن را با نفس عمیق می‌کشند.

وی گفت : این بخارگرم به همراتیرکشیدن سروخارش بینی سریع،از راه بینی بالا می‌رود، که در این حال ، فرد احساس سبکی و سرخوشی می‌کند و به شکل تلوتلو خوردن خود را ارضا می‌کند.

وی افزود : مصرف این مواد مانند مواد مخدرعلائمی همچون سرگیجه، حرکات غیر عادی چشم و اندام، اختلال درتکلم، خواب آلودگی، بی‌قراری، سرما خوردگی ، تحریکات پوستی و نواحی بینی دارد.

وی گفت : سوء مصرف حلال‌ها باعث تضعیف دستگاههای عصبی و اختلال در مغز می شود، که در صورت ترک نکردن و ادامه آن باعث تخریب مخچه ، بیماری‌های عصبی ، اختلال در فعالیت قلب ، کندی در راندن اکسیژن به دستگاههای هوازی و بروز بیماری ضریب هوشی می‌شود.

وی درباره گرایش به مصرف حلال‌ها گفت : حلال‌ها وقتی که استنشاق می‌شود سریع به ریه و مغز می‌رسد که‌این مواد در مغز برحساسیت غشایی سلولها تاثیر می گذارد و آن را افزایش می‌دهد.

این‌متخصص اعصاب در گفتگو با ایرنا، افزود:این فعل وانفعالات باعث آرامش و شورو شعف کاذب و تخلیه بدن می‌شود.

فرزادفر با بیان این که اعتیاد به حلال در کشور ما بسیار نادر است گفت :
اعتیاد به مواد مخدر از گرایش به اعتیادهای سبک شروع می‌شود ، بنابراین نبایداین دسته ازاعتیادها را نادیده گرفت و یاجزء عادتهای رفتاری دانست.

تاریخ بروزرسانی : 2007-03-02 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد