بهترین راه کنترل رفتارزندانیان موادمخدر

بهترین راه کنترل رفتارزندانیان موادمخدر

یک عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است: «آزادی مشروط» بهترین راه کنترل رفتارهای زندانیان مواد مخدر در جامعه به شمار می‌رود. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا دکتر بهرام صالح صدق پور روز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی پژوهشگران در ستاد مبارزه با مواد مخدر، به بررسی روابط بین شاخصهای اثربخش در ارتقای سطح فرهنگی، افزایش بازتوانی، […]

یک عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است: «آزادی مشروط» بهترین راه کنترل رفتارهای زندانیان مواد مخدر در جامعه به شمار می‌رود. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا دکتر بهرام صالح صدق پور روز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی پژوهشگران در ستاد مبارزه با مواد مخدر، به بررسی روابط بین شاخصهای اثربخش در ارتقای سطح فرهنگی، افزایش بازتوانی، درآمد ، درمان، اصلاح رفتار و در نهایت عدم بازگشت زندانیان مواد مخدر و نتایج یک تحقیق در این باره اشاره کرد و گفت: مهمترین ملاک تاثیرگذار در توقف بازگشت معتادان به زندان، اشتغال آنها عنوان شده است. به گفته وی، در این تحقیق عملکرد سازمان زندانها طی سالهای مختلف مورد مطالعه قرار گرفته و تغییرات شاخص اشتغال نسبت به نداشتن بازگشت بررسی و مشخص شد در صورتی که نسبت اشتغال معتادان از حد معین ۱۳ درصد افزایش پیدا کند، شاهد کاهش بازگشت آنها به زندانها خواهیم بود .

دکتر صدق‌پور افزود: شاخص عدم بازگشت به زندانها در این تحقیق بین یک تا ۱۳ درصد تعیین شده و بدین ترتیب چنانچه این شاخص، کمتر از یک درصد باشد، شاهد بازگشت گسترده معتادان به زندانها خواهیم بود.

وی ادامه داد: همچنین حفظ نسبت برنگشتن معتادان به زندانها با اشتغال آنها سبب افزایش درآمدشان پس از خروج از زندان شده و آنها امکان پیدا کردن شغل و کسب مهارتهای زندگی را به می‌آورند و با افزایش درآمد و ارتقای جایگاه خود و خانواده ‌شان، شاهد کاهش آسیب ناشی از اعتیاد شده و معتادان دیگر گرایشی به سمت رفتار مجرمانه پیدا نمی‌کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه، شاخص اقدامات مناسب درمانی را در ادامه این تحقیق مورد بررسی قرار داد و گفت: این شاخص شامل تاسیس بیمارستان در زندان، ‌استفاده از پزشکان مجرب عمومی و روانپزشک، وجود آزمایشگاههای مختلف و نیز فعالیتهای بهداشتی مفصل می‌شود که بر روی عدم بازگشت زندانیان تا حدود ۸۵ درصد تاثیر داشته است.

وی توضیح داد : در صورتی که اقدامات درمانی نظیر سم‌زدایی، استفاده از روشهای پیشگیرانه، آزمایشهایی نظیر HIV و هپاتیت B در زندانها صورت گیرد، توقف بازگشت معتادان به زندانها تا حدود ۸۵ درصد، افزایش خواهد یافت و درصورتیکه شاخص کمتر از ۸۵ و در حدود ۴۵ درصد قرار گیرد، هیچ تاثیری بر عدم بازگشت نخواهد داشت.

دکتر صدق پور، در ادامه ارائه تحقیق خود خاطرنشان کرد: مقوله فعالیتهای فرهنگی و افزایش آن در زندانها نسبتی دیگر در شاخص عدم بازگشت به زندان بود که در این تحقیق، رابطه مثبتی را نشان داد. این شاخص توانسته است ۴۱ درصد از عدم بازگشت معتادان به زندان را پوشش و در عین حال مهارتهای زندانیان مواد مخدر را پس از بازگشت از زندان افزایش دهد.

وی گفت: درعین حال فعالیتهای فرهنگی در زندانها می‌تواند در افزایش سطح فرهنگ محکومین و تسهیلات آنها مؤثر باشد. درهمین راستا در این تحقیق مشخص شد که ۵۹ درصد زندانیان موادمخدر به دلیل شرکت در فعالیتهای فرهنگی هیچ بازگشتی به زندان نداشته‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه، اقدام برای آزادی مشروط زندانیان موادمخدر را عامل دیگری در راستای عدم بازگشت آنها به زندان عنوان کرد و گفت: امیدواری هر زندانی برای بیرون رفتن به دلیل رفتار مناسب و اخلاقی تأثیر زیادی در علل بازگشت آنها دارد که در این تحقیق ۶۲ درصد زندانیان مورد مطالعه، با امید به آزادی مشروط و ۹ دهم درصد این زندانیان نیز با امید عفو، به زندان بازگشت نداشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بازتوانی زندانیان موادمخدر با امید عفو یا آزادی مشروط نیاز به اقداماتی در زندانها دارد که باید افزایش یابد. از جمله به نظر می‌رسد باید به جای عفو کردن زندانیان آنها را با آزادی مشروط به خارج از زندان منتقل کنیم. زندانیان رفتارها و اقداماتی صحیح و غیرصحیح دارند و در صورتی که مطمئن باشند با انجام رفتارهای خاص می‌توانند از فرصت به وجود آمده برای خروج از زندان استفاده کنند، اقدام به رفتارهای تظاهری برای خروج از زندان می‌کنند.

دکتر صدق‌پور ادامه داد: به دلیل محدودیت سازمان زندانها در نگهداری زندانیان موادمخدر کافی است زندانیان از این محدودیتها مطلع و با یک رفتار موقت و ترفندی حرفه‌ای از زندان خارج شوند؛ اما در بیرون از زندان رفتارهای خود را ادامه دهند. بنابراین قطعا این نوع روش نمی‌تواند رفتار مجرمانه موادمخدر را اصلاح کند.

عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این که شاخص آزادی مشروط در مقایسه با شاخص افزایش کارایی در فعالیتهای فرهنگی اثرگذاری بیشتری داشته است، گفت: افزایش شاخص اقدام به آزادی مشروط در مورد ۵۴ درصد از زندانیان مؤثر بوده و آنها با شرط آزادی مشروط، نسبت به فعالیتهای فرهنگی و اصلاح رفتار خود نیز گرایش داشته‌اند.

وی تأکید کرد: درصورتیکه تعداد فعالیتهای فرهنگی سازمان زندانها در کل کشور سالانه به ۵ هزار فعالیت افزایش یابد میزان مشارکت زندانیان در اصلاح روند وضعیت خود نیز افزایش پیدا می‌کند و شاهد ارتقاء سطح فرهنگی و اجتماعی زندانیان می شویم؛ درغیر این صورت و با متوسط ماندن نرخ فعالیتهای فرهنگی این درصد مشارکت در حد صفر باقی می‌ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران دکتر صالح صدق‌پور خاطرنشان کرد: افزایش فعالیتهای فرهنگی سازمان زندانهای سراسر کشور به طور مستقیم در افزایش فرهنگ زندانها و اصلاح رفتارهای زندانیان موادمخدر و در نهایت بازتوانی آنها برای زندگی در جامعه مؤثر است.

این محقق، به مسوولان سازمان زندانها توصیه کرد: شاخص عفو را از دایره آزادی زندانیان موادمخدر به حداقل برسانند و یادآور شد: مشخص است که این توصیه‌ها و پیشنهادات شامل جرایم موادمخدر است.

وی ادامه داد: مجرمان جرایم موادمخدر، افرادی حرفه‌ای و سازمان یافته نیستند و اگر همان امکاناتی که در حال حاضر برای زندانیان در زندان فراهم می‌شود در جامعه فراهم می‌شد، آنها هیچگاه به این سمت کشیده نمی شدند.

وی تصریح کرد: چنانچه همان هزینه‌هایی که با زحمت و بودجه بالا در زندانها صرف امور زندانیان و نگهداری آنها می‌شود، خیلی پیشتر در جامعه، برای جوانان فراهم می‌شد، کنترل و حمایت از آنها آسانتر بود و از بروز رفتارهای مجرمانه نیز جلوگیری می‌شد.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-11-21
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز