بررسی معتادان تزریقی

بررسی معتادان تزریقی اعتیاد

ایرنا-رئیس پانزدهمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران گفت برای مقابله با سل فوق مقاوم به دارو، جمع‌آوری و بررسی معتادان تزریقی از نظر ابتلا به سل و عفونت اچ‌آی‌وی ضروری است. دکتر “علی‌اکبر ولایتی” در افتتاحیه پانزدهمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان این مطلب افزود بر اساس یک بررسی، تقویت برنامه ملی […]

ایرنا-رئیس پانزدهمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران گفت برای مقابله با سل فوق مقاوم به دارو، جمع‌آوری و بررسی معتادان تزریقی از نظر ابتلا به سل و عفونت اچ‌آی‌وی ضروری است.
دکتر “علی‌اکبر ولایتی” در افتتاحیه پانزدهمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان این مطلب افزود بر اساس یک بررسی، تقویت برنامه ملی مبارزه با سل به منظور مقابله با “سل فوق مقاوم به دارو” در راس تمام کارهای مربوط به سل امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. وی گفت بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، سل مقاوم به دارو، علاوه بر مقاومت نسبت به حداقل دو داروی اصلی خط اول درمان سل، حداقل نسبت به یکی از سه داروی تزریقی خط دوم ضد سل نیز مقاومت نشان می‌دهد.
دو داروی اصلی خط اول درمان سل ایزونیازید و ریفامپین و سه داروی تزریقی خط دوم ضد سل شامل آمیکاسین، کانامایسین و کاپرئومایسین است.
دکتر ولایتی یادآور شد در یک بررسی دو ساله در کشور، آزمون حساسیت نسبت به داروهای خط اول بر روی ‪ ۱۲۸۴‬نمونه انجام شد که در نتیجه این بررسی ‪ ۱۲‬مورد یعنی ‪ ۱۰/۹‬درصد نسبت به تمام هشت داروی مورد استفاده در درمان سل مقاوم بودند.
بر اساس نتایج این بررسی از ‪ ۱۲‬بیمار مبتلا به سل مقاوم به دارو هشت مورد معتاد تزریقی و سه نفر اچ آی وی مثبت بودند.
رئیس پانزدهمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری افزود بر اساس نتایج این تحقیق می‌توان گفت که بین اچ آی وی مثبت و مقاومت نسبت به داروهای ضد سل ارتباط معنادار وجود دارد.

دکتر ولایتی افزود اخیرا همه‌گیری ‪ ۱۵‬ماهه سل در بیمارستانی واقع در کشور آفریقای جنوبی سبب ابتلای ‪ ۵۳‬بیمار به سل فوق مقاوم به دارو شد.

وی اضافه کرد میزان مرگ و میر در این ‪ ۵۳‬نفر به میزان بی‌سابقه یعنی ‪ ۹۸‬درصد (‪ ۵۲‬نفر) رسید که ‪ ۴۴‬نفر آنها اچ آی وی مثبت بودند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری اضافه کرد بطور کلی بنابر چنین تحقیقاتی می‌توان نتیجه گرفت که وجود عفونت اچ آی وی سبب افزایش میزان مرگ و میر در بیماران مبتلا به سل مقاوم به دارو می‌شود.

وی گفت از آنجایی که تجویز واکسن، تاثیری بر پیشگیری از سل ریوی بالغین ندارد نیاز به واکسنهای جدید با ظهور سل فوق مقاوم به دارو، بیشتر شده است.

دکتر ولایتی با اشاره به اینکه تشخیص زودرس در سل بسیار حساس و ضروری است افزود بکارگیری روشهای تشخیصی جدید در آزمایشگاهها، سرعت تشخیص سل را افزایش می‌دهد.

وی افزود ظرف چند سال آینده با همکاری مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری و انستیتو پاستور ایران امکان تشخیص بیماری سل ظرف ‪ ۲‬تا‪ ۳‬روز فراهم خواهد شد.

پانزدهمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران ‪ ۲۵‬تا‪ ۲۹‬آذرماه در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه برپا است.

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-17 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو