با پول خسارت سیگار می‌توان …

با پول خسارت سیگار می‌توان … اعتیاد

وزیر بهداشت گفت: هر سال ۵۰ میلیارد نخ سیگار در ایران دود می‌شود، ۸۰ هزار نفر به خاطر سیگار کشیدن می‌میرند، ۱۶۰ هزار نفر بیمار می‌شوند و اگر هزینه خرید سیگار و درمان آن را جمع کنیم با پول آن می‌توان کل مشکل مسکن مردم را حل کرد. به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، کامران باقری […]

وزیر بهداشت گفت: هر سال ۵۰ میلیارد نخ سیگار در ایران دود می‌شود، ۸۰ هزار نفر به خاطر سیگار کشیدن می‌میرند، ۱۶۰ هزار نفر بیمار می‌شوند و اگر هزینه خرید سیگار و درمان آن را جمع کنیم با پول آن می‌توان کل مشکل مسکن مردم را حل کرد. به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، کامران باقری لنکرانی در حاشیه مراسم روز جهانی بدون دخانیات در جمع خبرنگاران با اعلام این مطالب، افزود: سالانه ۵۰ میلیارد نخ سیگار در ایران دود می‌شود. ۱۲ میلیارد نخ آن سیگار داخلی است و بقیه سیگارهای وارداتی و قاچاق است، مصرف این میزان سیگار که ۱۲درصد جمعیت کشور را معتاد کرده است، سالانه ۸۰ هزار نفر را مستقیماً به کام مرگ می‌برد و ۱۶۰ هزار نفر را دچار بیماریهای مزمن می‌کند.
وی بدون اعلام میزان برآورد مالی صدمه اقتصادی ناشی از مصرف سیگار در ایران گفت: ۵ برابر آنچه هر سال صرف خرید سیگار می‌شود، برای درمان بیماریها و عوارض ناشی از آن در کشور هزینه می‌شود. آرزوی ما این است، روزی هیچ کس در ایران سیگار نکشد، اگر همه سیگاری‌ها ، سیگار خود را خاموش کنند، با صرفه جویی ناشی از هزینه‌های خرید سیگار و هزینه‌های جانبی که برای درمان عوارض آن می‌شود، می توان به عنوان مثال کل مشکل مسکن مردم را حل کرد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: یکی از راههای کنترل و کاهش مصرف دخانیات در کشور افزایش قیمت و دسترسی آن است، از سال ۸۵ با تصویب مجلس هر سال عوارض سیگار معادل ۲۰ درصد قیمت سیگارهای خارجی و ۱۰درصد قیمت سیگارهای داخلی به قیمت آن اضافه می‌شود و درآمد آن در اختیار وزارت بهداشت و سازمان تربیت بدنی قرار می‌گیرد.
وی گفت: با اجرای این مصوبه تاکنون ۳ بار افزایش قیمت ۲۰ درصدی را برای سیگارهای خارجی و ۳ بار افزایش قیمت ۱۰درصدی را برای سیگارهای داخلی شاهد بودیم، گر چه در این سالها اعتبار پیش بینی شده ناشی از عوارض سیگار به طور ۱۰۰درصد محقق نشد اما سال گذشته ۷۰ میلیارد تومان از این محل درآمد داشتیم که صرف خرید تجهیزات بیمارستانی، ساختن مراکز بهداشتی- درمانی، خانه‌های بهداشت، توسعه شبکه بهداشت کشور و خرید نرم افزار در وزارت بهداشت شد.
باقری لنکرانی اضافه کرد: در مورد سیگارهای قاچاق هم که معمولاً به علت کنترل نشدن و اعمال نشدن مالیات بر آنها ارزانتر به دست سیگاریها می‌رسد، قرار است با فعالیتهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اقداماتی انجام شود که میزان این سیگارها که اکنون بیش از دو سوم سیگار مصرفی کشور است به حداقل برسد.
وی گفت: بر اساس قانون جامع مبارزه با دخانیات، عرضه سیگار به افراد زیر ۱۸ سال و فروش سیگار نخی به کلی ممنوع است و حتی در این قانون به صراحت آمده است که صدا و سیما نیز باید از هر گونه تبلیغ مستقیم و غیر مستقیم مواد دخانی مانند نمایش آن در فیلم‌ها و سریال‌ها بپرهیزد، نماینده صدا و سیما در ستاد کشوری اجرای این قانون حضور دارد و در این مورد تعامل داریم البته گاهی در برخی سریال‌ها شاهد نمایش سیگار کشیدن یا قلیان کشیدن هستیم که امیدواریم اصلاح شود زیرا لازم نیست که یک شاعر برای شاعر شدن حتماً قلیان بکشد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: متاسفانه در سالهای اخیر شاهد افزایش مصرف قلیان در جامعه به خصوص در بین جوانان هستیم، حدود ۴۰ درصد کسانی که سیگار را کنار گذشته‌اند به مصرف قلیان رو آورده‌اند، در حالی که عوارض مصرف هر بار قلیان معادل ۴۰ نخ سیگار است و این نگرانی جدی امروز ماست.
وی گفت: قانون، عرضه هر گونه مواد دخانی از جمله قلیان را در اماکن عمومی ممنوع کرده است، البته دولت برای اینکه نگرانی برخی صنوف را که تصور می‌کردند، با حذف قلیان درآمدشان کم می‌شود، فقط برای آن دسته که در مجوز صنفی شان عرضه قلیان آمده بود، برای مدت موقت اجازه داد فعلاً عرضه قلیان را ادامه دهند تا به مرور نسبت به جایگزین کردن آن با مواد دیگر اقدام کنند.
وی افزود: در این زمینه خوشبختانه همکاری نزدیک مجامع صنفی را با وزارت بهداشت شاهد بودیم، در همین تهران ۳۰۰ واحد صنفی که قبلاً مجوز عرضه قلیان داشتند به طور داوطلبانه مراجعه کردند و این عنوان را از مجوزشان حذف کردند.
باقری لنکرانی ادامه داد: بازرسی اماکن غیر مجاز عرضه کننده مواد دخانی با وزارت بهداشت است و ما امیدواریم که با همکاری نزدیک مجامع صنفی در این زمینه به وضع مناسبی در کشور برسیم.
وی گفت: مبارزه با مصرف دخانیات همیشه با داغ و درفش نمی‌شود و لازم نیست همیشه برخورد انضباطی و انتظامی داشته باشیم بلکه باید اطلاعات نسل جوان را در این زمینه بالا ببریم، به همین منظور متون آموزشی آماده شده که با همکاری وزارت آموزش و پرورش در کتب درسی برخی مقاطع تحصیلی چاپ می‌شود.

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-02 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد