با توزیع شربت جایگزین تریاک…

با توزیع شربت جایگزین تریاک… اعتیاد

با توزیع شربت جایگزین تریاک…Reviewed by Afshari on Jul 5Rating: مشاور رییس جمهور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در سال ۲۰۰۱ و زمانی که آمریکا در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم وارد شد، تولید تریاک در این کشور ۲۰۰ تن بود، اما در پایان سال ۲۰۰۷ تولید مواد مخدر در […]

با توزيع شربت جايگزين ترياك...Reviewed by Afshari on Jul 5Rating:

مشاور رییس جمهور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در سال ۲۰۰۱ و زمانی که آمریکا در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم وارد شد، تولید تریاک در این کشور ۲۰۰ تن بود، اما در پایان سال ۲۰۰۷ تولید مواد مخدر در این کشور به هست هزار و ۲۰۰ تن رسید. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسماعیل احمدی مقدم در پیش خطبه‌های نماز جمعه امروز، به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر که به ارائه گزارشی از عملکرد ستاد پرداخت، تولید مواد مخدر در افغانستان را دارای رکورد در طول تاریخ اعلام کرد. و افزود: میزان مواد تولیدی افغانستان، ‌حدود دو برابر مصرف جهانی مواد مخدر است.

وی با بیان این که تولید مواد مخدر هر ساله در حال رشد است با استناد به آمارهای سازمان ملل متحد تصریح کرد: در سال جاری در افغانستان، تولید مواد مخدر به حدود ۱۰ هزار تن می‌رسد.

مشاور رییس جمهور با اذعان به این که شاید حقیقت تا حدی فراتر از این آمارها باشد، بیان کرد: به رغم سقوط ارزش دلار ، همه ساله شاهد کاهش قیمت مواد مخدر هستیم، به طوری که قیمت تریاک از ۱۳۰ دلار طی چند سال گذشته، به حدود ۷۰ دلار در افغانستان سقوط کرده که این برای بازارهای مصرف، بسیار خطرناک است.

وی با اشاره به تصویب سیاست‌های کلی نظام در امر مبارزه با مواد مخدر، خاطر نشان کرد: پس از تصویب سیاست‌های کلی نظام در مبارزه با مواد مخدر، یک تغییر اساسی در رویکرد مبارزه ایجاد شد و جمهوری اسلامی توانست در این راستا گام‌های بلندی را بر دارد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در گذشته تصور بر این بود که اگر جلوی عرضه مواد مخدر گرفته شود، ریشه اعتیاد خشک می‌شود و شاید این مسئله در ظاهر درست باشد، اما نه می‌توان، جلوی تولید و نه عرضه مواد مخدر را با توجه به سودآوری آن، گرفت.

وی با بیان این که امروزه یک کیلو هروئین در مرز افغانستان سه هزار یورو، در داخل افغانستان یک‌هزار یورو و در اروپا ۱۰۰ هزار یورو است، اظهار کرد: کالایی که از افغانستان تا اروپا ۱۰۰ برابر رشد قیمت دارد، طبیعتا باندها و تبهکاران و سودجویان را به دور خود جمع می‌کند.

احمدی مقدم با اشاره به وجود سه هزار و ۶۰۰ شهید و ۱۲ هزار مجروح و جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر اذعان کرد: با این وجود به نتایج دلخواه نرسیده‌ایم و همچنان اعتیاد در کشور رواج دارد و حتی در زندان‌ها، مواد مخدر به دست معتادان می‌رسد.

وی ادامه داد: اگر تصور بر این بود که با زندانی کردن معتادان مشکل حل می‌شود، اما دیده شد، با وجود زندانی کردن این افراد، مواد مخدر سخت‌تر و گران‌تر به دستشان می‌رسد. پس تغییر اساسی در این رویکرد، باعث شد که به کاهش تقاضا و درمان نیز توجه کنیم.

وی در ادامه سخنان خود با اذعان به این که باید ابزار و تسهیلات درمانی را ایجاد و تقاضا را کنترل کنیم، تصریح کرد: در مورد گروه‌هایی که امکان ترک برای آن‌ها وجود ندارد، نیز باید برنامه‌های کاهش آسیب داشته باشیم، یعنی مواد جایگزین کم خطری را که امروز دنیا، مصرف آن‌ها را پذیرفته، به این افراد تجویز کنیم تا ارتباط آن‌ها با فروشندگان مواد مخدر قطع شود.

مشاور رییس جمهور یادآورشد: روح کلی سیاست‌های نظام، یک راهبرد همه جانبه است و مبارزه با عرضه مواد مخدر همچنان با شدت ادامه دارد و مبارزه با تقاضا و گسترش درمان نیز به برنامه‌های ستاد اضافه شده است.

وی با بیان این که رویکرد پیشگیرانه برای کسانی که خارج از دایره اعتیاد اما در معرض آسیب هستند، باید با اقدامات فرهنگی و اجتماعی نیز ایجاد شود، توضیح داد: متاسفانه امروز در میان جوانان، تبلیغ می‌شود که کراک اعتیادآور نبوده و وسیله‌ای است برای لذت، در حالی که کراک، هروئین خالصی است که اگر کسی آن را یک‌بار مصرف کند، به احتمال ۵۰ درصد، وارد دایره اعتیاد می‌شود و با مصرف دو تا سه باره، این فرد قطعا، قدرت فرار از این ماده را نخواهد داشت.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی در مبارزه با مواد مخدر، اعلام کرد: رویکرد اصلی سال ۸۵، بستن مرز، تشکیل قرارگاه رسول اکرم (ص) و یگان‌های عملیاتی برای تعقیب باندهای حمل و توزیع مواد مخدر بود که توفیقات بسیاری در این راستا ایجاد شد.

وی ابراز کرد: در سال ۸۶ حدود ۹۰۰ تن معادل تریاک که معادل ۹۵ درصد کشفیات کل جهان را تشکیل می داد، کشف کردیم، یعنی ۹۵ درصد از مشتقات تریاک کل جهان را ایران کشف کرده، در حالی که کشفیات در مابقی کشورها و حتی در اروپا حداکثر پنج تا شش درصد است و این نشان از تلاش‌های اثر بخشی است که این مسیر ادامه داد.

احمدی مقدم کار مهم‌تر سال ۸۶ را رویکرد درمانی و کاهش آسیب خواند و در این باره، افزود: در پایان سال ۸۶، ۵۸۷ هزار معتاد تحت یکی از انواع برنامه درمان قرار گرفتند.

وی به یادآوری گسترش ایدز در جامعه معتادان با استفاده از سرنگ مشترک، تاکید کرد: گام اول در دایره درمان معتادان تزریقی، ارائه سرنگ استریل به آن‌هاست، همچنین ارائه متادون به ای افراد که به مرور زمان قابل کاهش و ترک است، گام بعدی است.

مشاور رییس جمهور آخرین برنامه کاهش و درمان اعتیاد در سال جاری را توزیع شربت جایگزین تریاک برای معتادان تریاکی اعلام کرد و گفت: به لحاظ آن که استفاده تریاک در جامعه به لحاظ سنتی دارای سابقه است، جایگزین کردن شربت برای معتادانی که اغلب در سنین بالا هستند و قدرت ترک ندارند، اقدام موثری است و به دلیل آن که زیر نظر پزشک تجویز می‌شود، می‌توان برنامه را به صورت کنترلی ارائه کرد. اگر این برنامه امسال فراگیر شود، ۷۰ تا ۸۰ درصد از معتادان کشور تحت کنترل درمان و کاهش آسیب قرار می‌گیرند.

وی اجرای برنامه پیشگیری از اعتیاد از دیگر برنامه‌های سال جاری ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام و با اذعان به شش برابر کردن اعتبارات برنامه پیشگیری، خاطر نشان کرد: همان گونه که اعتبارات بخش درمان در سال گذشته، سه برابر شد و در سال جاری نیز مقداری به این اعتبارات افزوده شد، اعتبارات پیشگیری نیز شش برابر شده است، چرا که جلوگیری از ورود به دایره اعتیاد، نیازمند کار آموزشی و فرهنگی است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: گام دیگر، آماده کردن جامعه برای پذیرش معتادانی است که ترک می‌کنند، چرا که یکی از دلایل بازگشت مجدد افراد ترک کرده به اعتیاد آن است که از سوی جامعه طرد ‌شده و نمی‌توانند بازدهی اقتصادی داشته باشند، لذا امسال تلاش می‌کنیم افراد جدیدی وارد دایره اعتیاد نشوند و افراد خارج شده از این دایره نیز از حمایت‌های اجتماعی،‌ کارآموزی و اشتغال برخوردار شوند.

وی با بیان این که امروز فرد معتاد، عنصری قابل بازگشت و درمان است که در این راستا توانسته‌ایم، ۶۰۰ هزار نفر را تحت درمان قرار دهیم، عنوان کرد: به اعتراف سازمان ملل متحد، ایران در امور مبارزه و کاهش تقاضا، مقام برتر و پیشرو را در دنیا دارد و این نشان دهنده آن است که می‌توان، بزرگ‌ترین معضل اجتماعی جامعه را رفع کرد.

احمدی‌مقدم گفت: امروز دیگر شاهد معتاد کارتن‌خواب، گدا، رهاشده و شیشه پاک‌کن نیستم و این دستاوردی که طی یک‌سال ایجاد‌ شد و موضوع کوچکی نیست، در حالی که کشورهای اروپایی ۱۰ تا ۱۵ سال طول کشید که به این مرحله رسیدند.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2008-07-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو