بازگشت ۵۰ درصدی معتادان درمان شده

بازگشت ۵۰ درصدی معتادان درمان شده

مشاور عالی وزیر رفاه و تامین اجتماعی گفت: با توجه به آنکه اعتیاد یک بیماری مزمن جسمی ، روانی است، متاسفانه درحال حاضر آنقدر که به سم زدایی و رفع اختلالات جسمی روانی توجه می شود، به بحث حمایت های اجتماعی آن توجه نمی‌شود. به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر افشار صبح امروز در نشست […]

مشاور عالی وزیر رفاه و تامین اجتماعی گفت: با توجه به آنکه اعتیاد یک بیماری مزمن جسمی ، روانی است، متاسفانه درحال حاضر آنقدر که به سم زدایی و رفع اختلالات جسمی روانی توجه می شود، به بحث حمایت های اجتماعی آن توجه نمی‌شود. به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر افشار صبح امروز در نشست علمی پژوهشی « ضرورت حمایت های اجتماعی در بحث درمان اعتیاد و پیشگیری از عود مجدد» که در مجتمع فرهنگی شقایق برگزار شد. تاکید کرد: مطمئنا اگر معتادان پس از دوره درمانی جسمی و روحی یعنی دوره سم زدایی به حال خود رها شوند تا دو سال بعد ۹۵ درصد از آنها عود مجدد می شوند که این مسئله نشان می‌دهد باید به بحث حمایت های اجتماعی توجه بسیاری شود.

مشاور عالی وزیر رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به اهمیت و برنامه ریزی جدید سازمان رفاه و تامین اجتماعی در این مورد گفت: درحال حاضر وزارت رفاه و تامین اجتماعی برنامه هایی را تدوین کرده است و پیش نویس آن انجام و در حال تصویب است.

وی افزود: یکی از این برنامه ها پایه گذاری یک سری درمانگاههای جامع است که علاوه بر داشتن مددکار روانشناس بالینی و پزشک، مددجویان را بعد از دوره درمان به مراکز فنی و حرفه ای مبتنی بر نیاز بازار وارد می‌کند. از طرفی سعی می‌شود حتی الامکان خدمات مشاوره حقوقی نیز برای رفع مشکلات قضائی این افراد فراهم شود.

افشار در ادامه افزود: یکی دیگر از برنامه هایی که سازمان شدیدا آن را پیگیری می کند – که در حوزه قوه قضائیه هم مورد بررسی قرار گرفته است – حذف سوء پیشینه از زندانیان و مجرمین بهبود یافته است. ما در تلاش هستیم بتوانیم در زمانی که فرد بعد از بهبود یافتن به دنبال شغل برود با مشکل سو پیشینه مواجه نشود.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه های سازمان رفاه بعد از توجه به زیر پوشش بردن معتادان در بیمه اجتماعی، تدوین یک بانک اطلاعاتی جامع برای تمام افراد است.

مشاور عالی وزیر رفاه و تامین اجتماعی اظهار داشت: پایه گذاری بانک اطلاعات جامع برای تمام افراد نیز در ارجحیت کارها قرار دارد تا بر اساس آن مطلع بشویم افراد جامعه به چه خدماتی نیاز دارند و تحت پوشش چه خدمات بیمه ای هستند. که با توجه به این مسئله از وضعیت معتادان مطلع می شویم.

وی با تاکید بر اشتغالزایی برای معتادین بعد از بهبود گفت: معتادین بعد از دوره درمان اولین مطالبه ای که از ما دارند اشتغال است چرا که بیکاری آنها عامل اصلی بازگشت به مواد مخدر است که البته با رویکرد موجود اقتصادی و نظام سنتی و میزان اعتبار نمی شود کار بزرگی انجام داد.

افشار اضافه کرد: ما باید مشاغلی را برای این افراد ایجاد کنیم که با نیاز بازار امروز همراه باشد، البته با وزارت کار مذاکراتی انجام شده است که در آینده مراکز درمانی بعد از چرخه پزشکی مددجو را وارد مراکز فنی و حرفه ای کند.

وی اشاره کرد: طرح حمایت از تشکل های ان جی او که به صورت علمی با تشخیص مراجع ذی ربط در حال فعالیت هستند نیز از برنامه های دیگر سازمان است که طرح اختصاص دادن سالن های اجتماعات در مراکز دولتی بعد از ساعات اداری به ان جی او از جمله این اقدامات است.

مشاور عالی وزیر رفاه و تامین اجتماعی در پایان افزود: اگر چرخه حمایت اجتماعی به خوبی در تمام سازمانهای مربوطه تحقق یابد میزان عود معتادین پایین خواهد آمد و تاثیر مثبت فوق العاده ای دارد. چراکه بسیاری از معتادین بعد از بهبود به دلیل عدم حمایت های اجتماعی دوباره به فضای قبل باز می گردند.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-10-18
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز