بازگشت مجدد۱۹درصد معتادان به زندان

بازگشت مجدد۱۹درصد معتادان به زندان

مشاور عالی سلامت و آسیب‌های اجتماعی وزیر رفاه اعلام کرد: لایحه جایگزین‌های مجازات حبس و مجازات‌های اجتماعی در مجلس شورای اسلامی برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در دست تصویب قرار دارد. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، دکتر پرویز افشار در نشست اعضای کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با نمایندگان نهادهای مسوول درمان اعتیاد […]

مشاور عالی سلامت و آسیب‌های اجتماعی وزیر رفاه اعلام کرد: لایحه جایگزین‌های مجازات حبس و مجازات‌های اجتماعی در مجلس شورای اسلامی برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در دست تصویب قرار دارد. به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، دکتر پرویز افشار در نشست اعضای کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با نمایندگان نهادهای مسوول درمان اعتیاد از کشورهای لبنان، مصر و اردن در پاسخ به این که آیا ارائه متادون به معتادان زندانی باعث افزایش تمایل معتادان به ورود به زندان و رشد جمعیت زندانان نمی‌شود؟ گفت: یافته‌های ایران و سایر کشورها غیر از این را نشان می‌دهد. زیرا یک دهه پیش، یعنی پیش از شروع برنامه جامع آموزش، درمان، کاهش آسیب و حرفه آموزی به معتادان، میزان بازگشت به زندان در طول دو سال آزادی، ۳۸ تا ۴۰ درصد بود،‌ اما پس از آغاز این برنامه از سوی سازمان زندان‌ها که بخشی از آن متادون درمانی معتادان بود، این میزان به ۱۹ درصد رسید که این امر اثربخشی برنامه‌های کاهش آسیب برای جلوگیری از عود مجدد به زندان را نشان می‌دهد.

کاهش ۳۰ هزار نفری شمار معتادان زندانی

افشار شمار زندانیان قبل از شروع برنامه جامع کاهش آسیب زندانیان را ۱۷۵ تا ۱۸۰ هزار نفر و آهنگ رشد سالانه جمعیت زندانیان را هشت درصد عنوان و بیان کرد: با اجرای برنامه جامع آموزش، حرفه آموزی و کاهش آسیب زندانیان در حال حاضر شمار این افراد ۱۵۰ هزار نفر است، بنابراین متادون درمانی نه تنها باعث افزایش اعزام به زندان نشده، بلکه با توجه به افزایش این نوع خدمات در سطح جامعه، شمار معتادان متمایل به درمان افزایش یافته است.

مشاور عالی وزیر رفاه در ادامه خاطر نشان کرد: البته اگرچه متادون میل به تزریق مواد مخدر در معتادان را کاهش می‌دهد، اما این گرایش را صفر نمی‌کند، زیرا برخی معتادان با وجود قرار داشتن تحت متادون درمانی هنوز تزریق می‌کنند و لذا توزیع سرنگ و سایر لوازم استریل مورد نیاز به معتادان تحت این درمان نیز ضروری است.

پوشش ۱۵ هزار نفری معتادان کشور با متادون در برابر پوشش ۷۰ درصدی دنیا

۵/۳ درصدی زندانیان زیر ۱۸ سال هستند

وی همچنین بر کامل نبودن پوشش متادون برای کاهش تزریق مواد مخدر در معتادان تاکید کرد و گفت: متوسط پوشش معتادان تزریقی با متادون در دنیا ۷۰ درصد و این میزان در حال حاضر در ایران تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد است.

افشار همچنین به رده‌بندی سنی زندانیان کشور اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر ۵/۳ درصد زندانیان نوجوان زیر ۱۸ سال و ۷/۳ تا چهار درصد زن هستند که البته این گروه‌ها و همچنین گروه‌های ۱۸ تا ۲۵ سال و بالای ۲۵ سال هر کدام بند جدا در زندان دارند.

لایحه جایگزین‌ های مجازات حبس در دست تصویب است

تصویب ۷۰ نوع فعالیت در شورای عالی زندان‌ها برای کاهش جمعیت زندانیان

افشار در مورد اقدامات در حال اجرا در زمینه کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها نیز گفت: در حال حاضر لایحه جایگزین‌های مجازات حبس، سیر تصویبی خود را در مجلس می‌گذراند و علاوه بر این، کمیسیون قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز کمیته‌ای متشکل از حقوقدان برجسته و سه وزیر اسبق دادگستری را مامور کرده تا همه عناوین مجرمانه در قانون را استخراج کنند، شکل فعلی آن‌ها را بنویسند و شکل جایگزین مناسب برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها را نیز پیشنهاد دهند.

به گزارش ایسنا، مشاور عالی وزیر رفاه تشکیل یک شورا و دبیرخانه دائمی با عنوان شورای عالی کاهش استفاده از مجازات زندان را از دیگر اقدامات صورت گرفته در جهت کاهش شمار زندانیان برشمرد و افزود: این شورا تا کنون بیش از ۷۰ نوع فعالیت بلند و میان مدت را به تصویب شورای عالی زندان‌ها رسانده که یکی از این برنامه‌ها برگزاری همایش سالانه کاهش مجازات زندان است.

افشار در ادامه در پاسخ به چگونگی انتقال زندانیان به بیمارستان‌ها نیز اظهار کرد: اگر بیماران اورژانسی باشند، برای اعزام به بیمارستان‌ها نیاز به هماهنگی مرجع قضایی ندارند و برای انتقال آن ها تنها نامه اداره بهداشت زندان کافی است،‌ اما اگر بیماران غیراورژانسی باشند، باید برای انتقال آن‌ها به بیمارستان با مرجع قضایی هماهنگ شود.

شیوع سل در زندان‌ها ۸ تا ۱۰ برابر جامعه عادی است

۲ درصد زندانیان مبتلا به سل به ایدز مبتلا هستند

مشاور عالی وزیر رفاه همچنین اجرای برنامه کنترل سل در زندان‌های ایران از موفق‌ترین برنامه‌های اجرا شده در سطح دنیا خواند و افزود: طبق دو مطالعه در سال‌های ۱۹۹۴ و ۹۵ که یکی در زندان قصر تهران و دیگری در زندان مرکزی بندرعباس انجام شد، میزان شیوع سل در زندان‌های ایران ۱۵۰ تا ۵۰۰ برابر جامعه عادی ذکر شده است.

افشار تصریح کرد: اما پس از انعقاد تفاهم نامه بین سازمان زندان‌ها و وزارت بهداشت و اجرای دو استراتژی بیماریابی فعال بدو ورود به زندان، از ورود افراد مبتلا به سل در زندان‌های کشور جلوگیری شد.

وی تعداد اتاق‌های ایزوله زندان‌های کشور که زندانیان در آن‌ها تحت پوشش درمان‌های سه هفته‌ای قرار می‌گیرند را ۶۰ واحد دانست و یادآور شد: طبق آخرین آمار مربوط به شیوع سل در زندان‌های ایران در سال ۲۰۰۶، شیوع این بیماری در زندان‌ها در حال حاضر به هشت تا ۱۰ برابر جامعه عادی کاهش پیدا کرده و این میزان با کشورهای پیشرفته‌ای مانند فرانسه برابری می‌کند.

مشاور عالی وزیر رفاه سل را مهم‌ترین عفونت فرصت طلب در بیماران مبتلا به ایدز برشمرد و گفت: طبق آمار سال ۲۰۰۶، ۲۵ درصد از مبتلایان به سل در زندان‌ها عفونت توام HIV داشته‌اند و درصد مرگ و میر ناشی از سل در زندان‌ها نیز در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶، ۳ برابر جامعه عادی اعلام شده است.

در فقه برای ۶ جرم حکم زندان صادر می‌شود، ‌در قانون برای هزار جرم

اعطای مرخصی به زندانیان آسان می‌شود

به گزارش ایسنا، دکتر بهمن ابراهیمی ـ معاون اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها ـ نیز در این نشست در مورد برنامه‌های ایران در زمینه کاهش تراکم زندان‌ها بیان کرد: طبق گفته ریاست قوه قضاییه، در فقه اسلامی تنها در مورد شش جرم مجازات زندان وجود دارد اما این موارد در قانون به یک هزار جرم افزایش یافته، لذا قوه قضاییه مدتهاست که فعالیت‌هایی را برای کاهش تراکم زندان‌ها آغاز کرده است.

وی از تشکیل تعدادی گروه‌های کاری در سطح قوه قضاییه برای تعیین مجازات‌های جایگزین حبس خبر داد و افزود: تا زمان به نتیجه رسیدن تعیین مجازات‌های جایگزین زندان، افزایش تعداد مرخصی‌های زندانیان و سهل کردن شرایط اعطای مرخصی به زندان در دستور کار قرار گرفته است.

۷۰ درصد زندانیان ۱۹ تا ۴۰ ساله هستند

ابراهیمی آموزش قضات در جهت کاهش اعلام حکم مجازات زندان در موارد ممکن را از دیگر اقدامات در حال اجرا در این زمینه خواند و تاکید کرد: ‌در حال حاضر حدود ۷۰ درصد زندانیان در محدوده سنی ۱۹ تا ۴۰ سال قرار دارند که این گروه سنی با توجه به آسیب پذیری زیاد، بیش از سایر گروه‌های زندانیان نیازمند برنامه‌های کاهش آسیب هستند.

اجرای برنامه داتس برای کاهش سل در زندان‌ها

مجهز بودن همه زندان‌های کشور به درمانگاه

ابراهیمی افزود: در مورد کاهش ابتلا به سل در زندانها نیز به پیروی از سیاست‌های وزارت بهداشت، در حال حاضر برنامه «داتس» در سطح کشوری در حال اجراست به طوری که زندانیان در صورت نشان دادن علائم سل به بهداری زندان معرفی می‌شوند و تحت درمان با دارو قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، معاون اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها در مورد نحوه انتقال بیماران به بیمارستان‌ها نیز اظهار کرد: با توجه به تبعاتی که انتقال بیماران زندانی به بیمارستان‌های شهر دارد، تلاش می‌شود که همه نیازهای بهداشتی و درمانی آن‌ها در خود زندان رفع شود و در حال حاضر همه زندان‌های کشور به درمانگاه، شش زندان بزرگ به بیمارستان و بیش از ۲۰ زندان به کلینیک روزانه مجهز هستند.

وی افزود: در مورد درمان زندانیان مسلول تهرانی نیز با بیمارستان مسیح دانشوری مبنی بر انتقال زندانیان بیمار به این بیمارستان موافقت شده است.

انتهای پیام

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-11-30
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز