اکثرمعتادان اروپایی هرویین مصرف می کنند

اکثرمعتادان اروپایی هرویین مصرف می کنند اعتیاد

ایسکانیوز: جانشین ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری با بیان اینکه از هر هزار نفر در اروپا هفت نفر هرویین مصرف می کنند گفت: ۸۳ درصد معتادان این کشور ها هرویینی هستند. دکترمحمدرضا جهانی در مراسم تجلیل از مدرسان و مربیان همزمان با بزرگداشت مقام معلم با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات به دست […]

ایسکانیوز: جانشین ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری با بیان اینکه از هر هزار نفر در اروپا هفت نفر هرویین مصرف می کنند گفت: ۸۳ درصد معتادان این کشور ها هرویینی هستند.
دکترمحمدرضا جهانی در مراسم تجلیل از مدرسان و مربیان همزمان با بزرگداشت مقام معلم با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات به دست آمده ۲۰۰ میلیون نفر سالانه یک بار و ۱۱۰ میلیون نفر ماهانه یک بار مصرف موادمخدر را تجربه کرده اند گفت: به این افراد عنوان معتاد به موادمخدر را نمی توان داد چرا که اعتیاد به مواد مخدر یک امر مستمر است.
وی با اعلام اینکه ۲۵ میلیون نفر، بالغ بر یک ششم از جمعیت دنیا معتاد هستند گفت: آسیا، اروپا و آمریکا به ترتیب بیشترین معتادان به مواد مخدر را به خود اختصاص داده اند.
دکتر جهانی با بیان اینکه با حضور کشورهای بیگانه در افغانستان تولید مواد مخدر در دو هزار تن در سال ۲۰۰۲ میلادی به هشت هزار تن در سال ۲۰۰۷ افزایش یافته است اظهار داشت: پیش بینی می شود این میزان در سال جدید به ۱۰ هزار تن برسد.
جانشین دبیرکل مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری همچنین از تولید ۹۳ درصدی موادمخدر دنیا در افغاسنان خبر داد و افزود: حاصلخیز بودن خاک افغانستان و قرار گرفتن در شرایط خاص سیاسی از مهمترین دلایل رشد چشمگیر کشت خشخاش در کشور است.
دکتر جهانی در ادامه خاطرنشان کرد: دو هفتم مصرف مواد روان گردان در دنیا به آمریکا اختصاص دارد.
وی اظهار داشت: بر اساس مطالعات به دست آمده و تحقیقات میدانی در ایران ۷/۲۵ درصد معتادان کراکی هستند.
جانشین دبیرکل مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری با اشاره به کشفیات موادمخدر در سال های گذشته گفت: در سال ۸۴، ۳۳۶ تن، سال ۸۵، ۴۱۸ تن و سال گذشته ۶۰۵ تن انواع موادمخدر در کشور کشف شد که بیانگر رشد ۴۴ درصدی کشفیات مواد مخدر در کشور است.
وی با تاکید بر اینکه ۹۴ درصد کشفیات مواد مخدر به ایران اختصاص دارد تصریح کرد: انسداد فیزیکی مرزها و برخورد قاطعانه در راستای مبارزه با قاچاق موادمخدر از مهمترین عوامل افزایش کشفیات بوده است.
وی همچنین از شهادت سه هزار و ۵۰۰ نفر و دو هزار و ۵۰۰ جانباز در مبارزه با معضل موادمخدر در کشورمان خبر داد.
جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با تاکید بر اینکه تولید موادمخدر در افغانستان با حضور آمریکا به هیچ وجه قطع نخواهد شد افزود: تنها راه مقابله با این پدیده شوم که کشورهای منطقه را درگیر کرده است اتخاذ سیاست های پیشگیرانه است.
دکتر جهانی با بیان ناینکه دو هزار تا دو هزار و ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر از کشور ما عبور می کند اظهار داشت: از این میزان ۷۰۰ تن آن در کشور ما سرازیر می شود که با اجرای طرح هایی چون نجات ملی این میزان مصرف به ۴۵۰ تن رسیده است.
وی افزود: با تاوجه به رویکرد پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر پیش بینی می شود که این رقم به ۲۰۰ تن کاهش یابد.
جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر به دو بعد مبارزه با موادمخدر اشاره کرد و اظهار داشت: مبارزه با عرضه و تلاش برای کاهش میزان تقاضا دو بال اصلی مبارزه با این پدیده شوم است.
دکتر جهانی با بیان اینکه اجرای طرح های پیشگیرانه در محیط های آموزشی گام بلندی در راستای مقابله با اعتیاد است گفت: قرار گرفتن ۱۴ میلیون دانش آموز در معرض آموزش نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند.
وی اجرای طرح مروج سلامت در مقاطع متوسطه، آموزش های مهارت های زندگی در راهنمایی و اجرای طرح مدرسه محور در مقطع ابتدایی را از جمله برنامه های آموزش و پرورش در راستای پیشگیری از معضل اعتیاد دانست.
وی در ادامه به تبلیغات ترک اعتیاد در مدت کوتاه اشاره کرد و افزود: درمان اعتیاد طولانی مدت است و نمی توان شاهد ترک اعتیاد در مدت کم آن هم در سه ساعت بود.
جهانی بازتوانی و حمایت اجتماعی معتادان برای درمان اعتیاد را موثرترین متد اعلام کرد و اظهار داشت: متاسفانه این امر در کشور ما بسیار کم مورد توجه قرار داده می شود.
وی به اعتبار ۱۳ میلیون تومانی ستاد در بخش پیشگیری اعتیاد اشاره کرد و خاطرنشان کرد: این رقم نسبت به سال گذشته پنج برابر شده است.
جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر به نقش دیگر سازمان ها و نهادها در بخش پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و گفت: تعامل و هماهنگی بین سازمان ها در این راستا بسیار تاثیرگذار است.
جهانی رسانه ها را مهمترین عامل تاثیرگذار در امر پیشگیری از اعتیاد دانست و خاطرنشان کرد: رسانه ملی به لحاظ بازتاب خبری بیشتر یک گام جلوتر از دیگر سازمان ها برای طرح پیشگیری از اعتیاد قرار دارد.
خبرگزاری ایسکانیوز ستاد مبارزه با مواد مخدر همزمان با ۱۲ اردیبهشت و روز بزرگداشت مقام معلم از تعداد کثیری از این قشر فرهنگی در تهران با تقدیم لوایح و جوایزی تقدیر و تشکر به عمل آورد./۰۱/۱۱۰

خبرنگار:۵۵۵

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامویدئودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری