اندازه گیری مواد مخدروموادمحرک در بدن

اندازه گیری مواد مخدروموادمحرک  در بدن اعتیاد

سایت اطلاع رسانی پلیس: روشهای اندازه گیری مواد مخدروموادمحرک در مایعات بیولوژیک بدن جستجوی مرفین در مایعات بیولوژیک دو هدف عمده را دنبال می کند: ۱- ارزیابی مقادیر در مانی در بیماران ۲- بررسی اعتیاد به هروئین و تریاک به منظور شناسائی معتادین ، مطالعات اپیدمیولوژیک ، تحقیق در مورد علل مسمومیت یا مرگ و […]

سایت اطلاع رسانی پلیس:
روشهای اندازه گیری مواد مخدروموادمحرک در مایعات بیولوژیک بدن

جستجوی مرفین در مایعات بیولوژیک دو هدف عمده را دنبال می کند:

۱- ارزیابی مقادیر در مانی در بیماران

۲- بررسی اعتیاد به هروئین و تریاک به منظور شناسائی معتادین ، مطالعات اپیدمیولوژیک ، تحقیق در مورد علل مسمومیت یا مرگ و یا موارد پاتولوژیک ، جنائی و غیره

جستجوی مواد مخدر در بدن

جستجوی مواد مخدر در قسمتهای مختلف بدن از جمله مو، خون ، ادرار و … انجام می گیرد.

مواد مخدر و محرک معمولا به مدت طولانی (تا چندین ماه ) در قسمت پیاز مو باقی مانده و در صورت نیاز می توان مرفین و سایر آلکالوئیدهای تریاک را از پیاز مو استخراج نمود .

در مورد ارزیابی اعتیاد، بعلت متابولیسم سریع مرفین ، حضور مرفین و گلوکورونیدهای آن در خون و ادرار نشانه مصرف اخیرا اپیوئید می باشد. در چنین مواردی بررسی ادرار نسبت به مایعات بیولوژیک روش مناسبتری است زیرا بر خلاف پلاسما فاقد چربی و پرتئین می باشد و احتمالا تداخل کمتری در آن وجود دارد و ضمنا بوسیله حلالهای آلی مستقیما میتوان آنرا استخراج کرد.

مهمترین مزیت ادرار اینست که غلظت دارو در ادرار ممکنست تا چندین برابر خون برسد و همچنین ادرار به آسانی و به مقادیر زیاد وبدون تجهیزات خاص قابل جمع آوری است.

روشهایی که برای تشخیص مواد مخدر بکار می روند عبارتند از:

۱ روشهای شیمیائی

مانند واکنش مانولین ، کلرورفریک، مارکی، فرود–کیفر

۲-روشهای کروماتوگرافی

مانند کروماتوگرافی روی کاغذ P.C – کروماتوگرافی روی لایه نازک T.L.C – کروماتوگرافی گازی G.C -کروماتوگرافی مایع H.P.L.C

۳-روشهای ایمونولوژیک

مانند : اشعه گاما – ممانعت از آگلوتیناسیون A.I –ایمنوکروماتوگرافی- آنزیم ایمونواسی (EMIT – ELISA)

از بین روشهای فوق T.L.C دارای مزایای بیشتری است . زیرا کاربرد ساده، نیاز به وسایل و لوازم اندک قابلیت جداسازی و شناسایی مقادیر کم ترکیبات ، کوتاه بودن زمان پاسخ دهی و آموزش راحت و سریع ، قابل دسترس بودن در تمام واحدهای نیروی انتظامی می باشد.

تاریخ بروزرسانی : 2005-10-27 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو