ال‌اس‌دی (LSD) چیست؟

همشهری آنلاین- دکتر زهرا عباسپور تميجاني ال‌اس‌دی(LSD) یا ليسرژيك اسيد دي اتيل آميد يك ماده توهم‌زاي قوي است. اصطلاح “توهم زا” به دارويي اطلاق مي شود كه مي‌تواند ادراك فرد را از واقعيت تغيير داده و حواس وي را به شكلي كاملاً مشخص، از مسير طبيعي منحرف كند.
LSD در ابتدا از “ارگوت” به دست آمد. ارگوت، قارچي است كه بر روي چاودار و ساير غلات مي رويد. اثر توهم زاي LSD براي اولين بار در سال ۱۹۴۳ توسط دكتر آلبرت هوفمن شيميدان پژوهشگر در يك شركت دارويي در سوئيس كشف شد. بررسي هاي اوليه براي جست و جوي كاربردهاي بالقوه دارو، در افزايش آگاهي ما نسبت به انواع خاصي از بيماري هاي روانی نقش داشت.

LSD موضوع پژوهش‌هاي متعددي در سال هاي ۱۹۵۰ و اوايل ۱۹۶۰ بوده است. در اين پژوهش ها نقش درماني تجربه ناشي از توهم زايي دارو در درمان الكليسم مزمن و بيماري‌های روانی و كمك به بيماران رو به مرگ در پذيرش آنچه در پيش رو دارند، مورد بررسي قرار گرفت. LSD، همچنين مورد توجه سازمان سیا قرار گرفت و اين سازمان كاربرد اين دارو را در جنگ رواني آزمايش کرد.

كاربرد LSD به صورت تفنني و براي سرگرمي در سال هاي ۱۹۶۰ در آمریکا فزوني گرفت يعني زماني كه توانايي دارو در انبساط ذهنيبه وسيله دانشمندي از هاروارد به نام تيموتي لوي و رمان نويس معروف كن كيي مورد تاكيد قرار گرفت.

بعدها نگراني هاي موجود درباره اثرات احتمالي مصرف طولاني مدت LSD، به وضع قوانين تازه‌اي براي محدودكردن استعمال آن در آمریکا منجر شد.

LSD، اكثراً در آزمايشگاه هاي غيرمجاز ساخته مي شود و توليد آن تنها در مقادير بسيار اندك براي اهداف تحقيقاتي، مجاز است.

LSD خالص، يك پودر بلوري سفيد است كه در آب حل مي شود. LSD بدون بو و اندكي تلخ مزه است. دوز موثر داروي خالص، كمتر از آني است كه قابل رويت باشد (۲۰ تا ۸۰ ميكروگرم). LSD

معمولاً در كاغذهاي مربعي شكلي كه در محلول حاوي LSD، خيسانده شده‌اند (خشك كن) قرص‌ها و حبه‌هاي پودري مينياتوري (ميكرودات) يا چيپس هاي ژلاتيني (شيشه پاك كن) بسته بندي مي‌شود. گاهي بر روي بسته بندي هاي خشك كن اشكالي از شخصيت‌هاي كارتوني را چاپ مي‌كنند.

مصرف LSD در سال هاي ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به اوج خود رسيد و اين امر رابطه تنگاتنگي با رواج هيپي‌گري در آن دوره داشت. ميزان مصرف LSD در سال هاي ۱۹۸۰ كاهش يافت و دوباره در سال هاي ۱۹۹۰ شروع به افزايش كرد.

LSD معمولاً از راه دهان بلعيده مي شود و يا بر روي زبان گذاشته مي شود. اما گزارش‌هايي در مورد استنشاق يا تزريق آن وجود دارد.

تاثيرات مخرب LSD بر فرد بستگي به چند چيز دارد:

سن فرد چقدر است؟
چقدر به دارو حساس است؟
چند وقت يك بار و هر بار چقدر دارو مصرف مي‌کند؟
براي چه مدتي است كه دارو را مصرف مي‌كند؟
از چه راهي دارو را مصرف مي كند؟
محيط فرد چگونه است؟
آيا به اختلالات و بيماري هاي رواني يا داخلي مبتلا است؟
اثرات جسماني LSD مي تواند شامل خواب رفتگي، افزايش سرعت ضربان قلب، كاهش قدرت تطابق دید، لرز، تهوع، لرزش، ضعف و گشادي مردمك‌ها باشد.

مصرف‌کنندگان LSD علائم روانپریشی‌های نسبتا درارمدت مانند اسکیزوفرنی یا افسردگی‌های شدید را نشان مي‌دهند.

LSD مانند مواد اعتیادآوری چون هروئین یا سایر شبه‌افیونی‌ها، نیکوتین، آمفتامین و .. خطرناک است.