اکس از ترکاندن تا ترکیدن

اکس از ترکاندن تا ترکیدن اعتیاد

سلامت:‌‌‌ دکتر مهشید چایچی می‌خواست در مهمانی آن شب بدرخشد. از جیب شلوارش چند عدد قرص که عکس‌های فانتزی روی آن حک شده بود، درآورد. به نظر بی‌ضرر می‌آمد، یا لااقل این‌طور شنیده بود. قلبش تند می‌زد، خیال کرد دچار حمله قلبی شده. به کمک دوستش وارد مجلس رقص شد، پاهایش از لرزش باز نمی‌ایستاد. […]

سلامت:‌‌‌ دکتر مهشید چایچی
می‌خواست در مهمانی آن شب بدرخشد. از جیب شلوارش چند عدد قرص که عکس‌های فانتزی روی آن حک شده بود، درآورد. به نظر بی‌ضرر می‌آمد، یا لااقل این‌طور شنیده بود. قلبش تند می‌زد، خیال کرد دچار حمله قلبی شده. به کمک دوستش وارد مجلس رقص شد، پاهایش از لرزش باز نمی‌ایستاد. از فرق سر تا نوک پایش می‌سوخت … اما مدتی بعد به اوج رسید. احساس عجیبی که درباره‌اش زیاد شنیده بود، چیزی مانند احساس ستاره یک فیلم شدن … دیگر احساس خستگی، گرسنگی و تشنگی نمی‌کرد. می‌توانست تا صبح دیوانه‌وار برقصد… مدتی بعد در منزل دوستش به گودالی از گیجی و افسردگی سقوط کرد. دو تا قرص دیگر بالا انداخت. شنیده بود که اکس هم آدم را معتاد می‌کند و این همان چیزی بود که برای او رخ داد: روی زمین دراز کشید و نتوانست حتی سرش را بلند کند. پاهایش به جلو و عقب تکان می‌خورد و…
تعطیلات آخر هفته بعد؛ قرص را خورد و به جمع پیوست. وقتی وارد غوغا می‌شد، بلند نعره می‌زد، و بقیه دور او جمع می‌شدند. این کار به او احساس قدرت می‌داد. دیگر احساس تنهایی نمی‌کرد. حرف مشترکی برای جلب دوستان داشت: اکس و همه آنچه که به آن مربوط بود.
وقتی پدرش شب کار بود، دوستانش در منزل آنها جمع می‌شدند و آنقدر می‌رقصیدند تا از خود بی‌خود می‌شدند. آنها برای جلوگیری از ساییده شدن دندان‌هایشان آدامس می‌جویدند.
هنوز چیزی نگذشته بود که مجبور شد ۵ تا ۶ قرص در روز مصرف کند. برای جلوگیری از سقوط به گودال افسردگی، مجبور بود پول بیشتری بدست آورد تا قرص بیشتری تهیه کند. لاغر شده بود، یک پوست و استخوان؛ رنگش مانند گچ، سفید شده بود. دندان‌هایش پوسیده و سیاه شده بود. هر چیزی که به دستش می‌رسید، می‌دزدید،حتی وسایل با ارزش پدرش را و هیچ‌کدام از کارهایی که می‌کرد به‌نظرش اشتباه نبود.

این قرص‌های لعنتی‌
اکستازی شما را آنقدر بالا می‌برد که فکر می‌کنید در راس جهان هستید اما وقتی که از اوج به پائین می‌افتید می‌بینید که به هیچ کجا تعلق ندارید و با همه چیز بیگانه‌اید. اکستازی که به نام‌های (Eای)، ایکس)X(، XTC، آدم، آغوش، حبه و قرص عشق هم معروف است برای اولین بار در سال ۲۱۹۱ توسط یک شرکت آلمانی به‌عنوان داروی اشتهاآور ساخته شد. در دهه ۰۷۹۱ توسط برخی روانشناسان آمریکایی برای تسهیل روان درمانی استفاده می‌شد. استفاده غیرقانونی از آن در دهه ۰۸۹۱ و ۰۹۹۱ در آمریکا رایج شد. اسم علمی آن MDMA مخفف <متیلن ‌دی ‌اکسی ‌مت ‌آمفتامین> است و اثری مشابه توهم‌زاها و محرک‌ها دارد. کلمه اکستازی به معنای وجد‌، ‌دیوانگی و خلسه است و به عنوان داروی رقص‌آور مهمانی‌های آخر شب و کلوپ‌های شبانه مصرف می‌شود تا اثرات احساسی و هیجانی را در رقص با موزیک تند برای چندین ساعت ایجاد کند. MDMA یک داروی صناعی است و مانند <ماری جوانا> که از گیاه تهیه می‌شود، نیست بلکه ماده‌ای شیمیایی است که در آزمایشگاه‌ها به‌طور مخفیانه تهیه می‌شود و معمولا مواد شیمیایی دیگری مانند کافئین‌، ‌دکسترومتورفان (شربت ضد سرفه)‌، آمفتامین‌ها و حتی کوکایین را در تهیه قرص به آن اضافه یا جایگزین می‌کنند. سازندگان اکس می‌توانند هر چیزی را که می‌خواهند به آن اضافه کنند و به همین دلیل قرص‌های اکس معمولا خالص نیستند.

اکس انواع و اقسام دارد
اکس معمولا به‌صورت قرص یا کپسول از راه خوراکی مصرف می‌شود. این قرص‌ها را در رنگ‌های مختلف و حتی با تصاویر کارتونی بر روی آن می‌توان یافت. بعضی مصرف کننده‌ها بیش از یک قرص را با هم مصرف می‌کنند.
قرص با اعتیاد اضافه
به نظر می‌رسد اکس هم مانند بقیه داروهای محرک، قدرت معتاد کردن دارد، چرا که با وجود عوارض جانبی آزار دهنده‌اش، فرد به مصرف آن ادامه می‌دهد. کسی نمی‌داند انسان قبل از معتاد شدن چه میزان و چه مدت می‌تواند دارو را مصرف کند یا اینکه چه کسی نسبت به اعتیاد آسیب ‌پذیرتر است. احتمالا ساختار ژنتیکی فرد، محیط زندگی و عوامل دیگر هر کدام می‌توانند نقشی در قابلیت اعتیاد دارا باشند.

سیل مصیبت بار
به‌طور کلی داروهایی که در کلو‌پ‌های شبانه مصرف می‌شوند می‌توانند مشکلات جدی در سلامت بوجود آورده و در مواردی منجر به مرگ‌شوند. ‌بسیاری ‌از ‌مصرف ‌کنندگان ترکیبی از داروها را مصرف می‌کنند که ممکن است خطر آن را زیادتر کند. در اغلب مصرف‌کنندگان ۳ تا ۶ ساعت اثر دارو باقی می‌ماند. بعد از بلع، تنها ۵۱ دقیقه طول می‌کشد که اکس به جریان خون راه پیدا کند و به مغز برسد. حدود ۵۴ دقیقه بعد MDMA اوج اثر خود را نشان می‌دهد. از این زمان به بعد افول اثر اکس آغاز می‌شود، مگر اینکه فرد یک قرص دیگر را بالا بیندازد! اما حتی اگر مصرف‌کننده فقط یک قرص خورده باشد، اثرات بعدی آن ممکن است روزها تا هفته‌ها طول بکشد. این اثرات بعدی عبارتند ‌از: ‌احساس ‌ناراحتی‌،‌ ‌‌اضطراب‌‌، ‌‌افسردگی و اختلالات حافظه.

رقص مرگ
در ابتدا فرد احساس هوشیاری و فوق‌العادگی پیدا می‌کند. می‌تواند ساعت‌ها پشت‌سر هم به رقص ادامه دهد. علاوه بر این فرد دچار اختلال در درک زمان می‌شود و سایر ادراکات او نیز مانند لمس دچار تغییراتی می‌شود و حس نزدیکی به دیگران پیدا می‌کند، هر چند بعضی دچار اضطراب و بی‌قراری می‌شوند. عرق کردن و احساس سرما نیز رخ می‌دهد و فرد ممکن است احساس غش یا سرگیجه داشته باشد. بدن مصرف کننده به‌دلیل فعالیت شدید در محیطی گرم و احساس عدم نیاز به خوردن و نوشیدن و خوابیدن،‌دچار بی‌آبی می‌شود. اکس می‌تواند در توانایی بدن در تنظیم دما اختلال ایجاد کند که این امر موجب افزایش دمای بدن تا حد خطرناکی می‌شود. این امر به نوبه خود موجب مشکلات جدی قلب، کلیه،‌کبد و به ندرت مرگ می‌شود. اکس اگر به میزان زیاد مصرف شود (یا در مدت کوتاهی چند عدد مصرف شود) می‌تواند شدیدا خطرناک باشد. سطح خونی بالای این دارو خطر هیپرترمی (افزایش دمای بدن) و سایر اثرات منفی آن را بیشتر می‌کند.
کمی بعد …
اکس موجب سفتی و تنش عضلات،‌قفل شدن و ساییدن دندان‌ها،‌تهوع،‌تاری دید، غش ‌کردن ‌لرز و تعریق نیز می‌شود. عوارض مغزی آن عبارتند از: گیجی،‌ افسردگی، ‌خواب، ‌ترس شدید،‌ نگرانی و اضطراب‌. بعضی از این اثرات ممکن است روزها و هفته‌ها طول بکشد.(در مصرف کنندگان همیشگی.)

اعصاب بی اعصاب
از آنجا که نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم چه کسانی مستعد عوارض خطرناک این دارو هستند، مصرف این مواد ممکن است خطرناک باشد. افزایش دمای بدن که با بی‌آبی بدن مربوط است می‌تواند موجب مشکلات قلبی،‌تشنج،نارسایی کبد و از کارافتادگی عضلات شود و در نهایت نارسایی کلیه ایجاد کند. بر اساس آزمایش‌هایی بر روی حیوانات، ‌اکس آسیب‌رسان به سیستم عصبی گزارش شده اما نمی‌دانیم در انسان هم این اثر ‌را دارد یا نه، چون هنوز بررسی کافی انجام نشده است.البته در مصرف‌کنندگان همیشگی از دست دادن حافظه مشاهده شده که این احتمالا به دلیل نابودی سلول‌های عصبی است که سروتونین آزاد می‌کنند و در تنظیم خواب و خلق و خوی افراد نیز نقش دارند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-03-15 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو