افزایش چشمگیرمراکز درمان اعتیاد

افزایش چشمگیرمراکز درمان اعتیاد

روز گذشته اولین سمینار سراسری پیشگیری و درمان اعتیاد با حضور جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری و جمعی از پزشکان عمومی در تالار غرضی بیمارستان میلاد آغاز به کار کرد. به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر جهانی جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری […]

روز گذشته اولین سمینار سراسری پیشگیری و درمان اعتیاد با حضور جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری و جمعی از پزشکان عمومی در تالار غرضی بیمارستان میلاد آغاز به کار کرد.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر جهانی جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری در این مراسم با اشاره به معضل اعتیاد در کشور خاطرنشان کرد: امروز معضل اعتیاد در کشور به اندازه‌ای مهم است که در کشور ستادی تحت عنوان ستاد مبارزه با مواد مخدر راه اندازی شده .که رییس ستاد شخص رییس جمهور و اعضای آن چندتن از وزرا و فرماندهان نظامی و انتظامی می‌باشند.
وی افزود: از سوی دیگر، به منظور انجام فعالیت‌های اجرایی ستاد، دبیرخانه ستاد مسئول پیگیری امور لازم می‌شود در واقع آنچه که مربوط به سیاستگذاری، نظارت، هماهنگی بین دستگاه‌ها، نوشتن دستورالعمل و غیره باشد باید توسط دبیرخانه هماهنگی و سپس میان دستگاه‌های مختلف توزیع و نظارت شود.
دکتر جهانی در ادامه گفت: از آنجایی که دشمنان ما پی برده‌اند که ایران در مقابل بمب، موشک و غیره مقاوم است و آسیبی نمی‌بینید لذا جوانان این نیروی مولد و فعال را مورد هدف گیری قرار داده‌اند تا ازاین طریق ضربه سنگینی به کشور وارد سازند. بنابراین ضروری است هر کس با توجه به مسئولیتی که دارد برای رسیدن به یک جامعه سالم تلاش کند.

وی در ادامه به سیاستهای مبارزه با مواد مخدر در کشور اشاره کرد و گفت: بطور کلی مقام معظم رهبری یازده سیاست اصلی کلیدی و راهگشا را ابلاغ نموده که در این میان می‌توان به مبارزه با عرضه، پیشگیری و درمان اشاره کرد.

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری ادامه داد: در بحث پیشگیری طرح های خوبی مدنظر است که با تنظیم آنها بحث پیشگیری در اولویت قرار خواهد گرفت این درحالی است که هماهنگی‌هایی با وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، اداره جات، کارخانه جات و به ویژه صدا و سیما صورت گرفته که در این میان صدا و سیما بهترین همکاری را داشته است .

به گفته وی، درمان معتاد اولویت اول سیاستگذاری است به طوری که مبارزه با تقاضا در کار درمان شکل می‌گیرد و در این بخش نیز برنامه‌هایی پیش بینی شده است.

دکتر جهانی هدف از اجرای طرح ملی درمان معتادان را ساماندهی آنها عنوان کرد و گفت:‌امروز در کشور از تعداد ۳۵۰ هزار نفر معتاد به هروئین، ۲۵۰ هزار نفر آنها تزریقی‌اند و حدود ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر های ریسک و کارتن خوابند.

وی همچنین اعتبار اختصاص یافته به درمان در سال جاری را ۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت:‌ اعتباری که برای درمان در نظر گرفته شده بود رقمی معادل ۸/۷ میلیارد تومان بود که با پیگیری‌های صورت گرفته خوشبختانه این میزان به ۲۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از اجرایی شدن طرح ملی درمان معتادان خبر داد و اظهار کرد: این طرح از روز سه شنبه آغاز شده و قرار است فرد معتاد پس از دستگیری در قرنطینه توسط متخصصان و روانشناسان مورد ارزیابی قرار گیرد و سپس به مراکز درمانی اعزام شود.

به گفته وی، فرد معتاد صاحب شناسنامه تاریخ دار است و باید در زمان مشخص شده به مراکز مربوطه درمانی مراجعه کند. در صورتی که فردی مخفی شود و مراجعه به مراکز نداشته باشد پلیس کار هدایت به سمت مراکز را انجام خواهد داد. این در حالی است که گروهی که در مقابل درمان از خود مقاومت نشان دهند به اردوگاه‌های تعیین شده در تهران و ۹ شهر دیگر که از اول تیرماه سال جاری آماده می‌شود انتقال می‌یابند. بنابراین هدف اصلی از این طرح صرفا جلب معتادین به سمت مراکز درمانی است و هیچ گونه آزار و اذیتی در کار نمی‌باشد.

دکتر جهانی تصریح کرد: هم اکنون تعداد ۲۹۳ مرکز درمانی در کشور موجود است که تا پایان امسال این میزان به ۵۹۰ مرکز می‌رسد. همچنین در سازمان بهزیستی نیز هم اکنون ۴۹۱ مرکز درمان وجود دارد و با اعتبار در نظر گرفته شده این تعداد به ۷۷۷ مرکز افزایش خواهد یافت.

به گفته وی، بر اساس توافق‌های صورت گرفته مراکز خصوصی برای درمان اعتیاد از این پس به راحتی واگذار می‌شود و احداث این مراکز با دستور وزارت بهداشت و درمان با جدیت پیگیری می‌شود.

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر رییس جمهوری اعلام کرد: مواد مخدر سالانه ۱۵۰۰ میلیارد دلار گردش مالی در جهان دارد که این مسئله یک فعالیت و همکاری همه جانبه جهت کنترل را می‌طلبد تا از این طریق آسیب‌های اجتماعی تقلیل یابد.

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-05-24
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز