افزایش نرخ سیگاری‌ها در کشورهای درحال توسعه

افزایش نرخ سیگاری‌ها در کشورهای درحال توسعه اعتیاد

کارشناسان و متخصصان جهانی سرطان در گزارشی با عنوان «اطلس جدید دخانیات» اعلام کردند: استعمال دخانیات در سال آینده ۶ میلیون نفر را به کام مرگ خواهد فرستاد. به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این گزارش که حاصل تلاش و بررسی های مشترک موسسه جهانی «ریه» و انجمن آمریکایی سرطان […]

کارشناسان و متخصصان جهانی سرطان در گزارشی با عنوان «اطلس جدید دخانیات» اعلام کردند: استعمال دخانیات در سال آینده ۶ میلیون نفر را به کام مرگ خواهد فرستاد.
به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این گزارش که حاصل تلاش و بررسی های مشترک موسسه جهانی «ریه» و انجمن آمریکایی سرطان است، محاسبه شده است که این شش میلیون نفر در پی ابتلا به بیماریهای سرطانی، قلبی و بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات خواهند مرد. بر اساس این گزارش مصرف دخانیات سالانه هزینه‌ای معادل ۵۰۰ میلیارد دلار را به اقتصاد جهانی تحمیل می‌کند که این رقم مربوط به هزینه‌های مستقیم پزشکی، کاهش تولید و آسیب به محیط زیست است.

همچنین محاسبات نشان می‌دهد که کل هزینه‌های اقتصادی ناشی از استعمال دخانیات باعث کاهش ثروت ملی به لحاظ تولید ناخالص داخلی تا بیش از ۶/۳ درصد می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: در جهان از هر ۱۰ مورد مرگ و میر یک مورد بر اثر استعمال دخانیات است و فقط در سال جاری و تا پایان سال جان ۵/۵ میلیون تن را خواهد گرفت.

به علاوه اگر این روند بدون کنترل ادامه یابد، شمار قربانیان تا سال ۲۰۲۰ به حدود هفت میلیون نفر خواهد رسید و تا سال ۲۰۳۰ بالغ بر هشت میلیون نفر خواهد شد.

گفتنی است، در هفته گذشته سازمان غذا و داروی آمریکا یک مرکز کنترل دخانیات را راه‌اندازی کرد که هدف از آن نظارت بر سیگار و سایر تولیدات مربوط به آن است.

این سازمان همچنین برای دریافت کمک و راهنمایی در این زمینه، هیاتی از مشاوران و متخصصان را تشکیل داده است.

بر اساس گزارش اطلس دخانیات، طی چهار هفته گذشته نرخ سیگار کشیدن در کشورهای ثروتمند مانند آمریکا، انگلیس و ژاپن کاهش یافته، در حالی که طبق آمار سازمان‌های تحقیقاتی و پژوهشی غیرانتفاعی روند استعمال دخانیات در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش است.

بر اساس گزارش اطلس دخانیات، در حال حاضر یک میلیارد مرد در دنیا سیگار می‌کشند که ۳۵ درصد از آنها در کشورهای ثروتمند و ۵۰ درصد در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

در این گزارش همچنین آمده است: روزانه حدود ۲۵۰ میلیون زن در جهان سیگار می‌کشند که ۲۲ درصد این زنان در کشورهای پیشرفته و ۹ درصد در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

لازم به ذکر است، نرخ استعمال سیگار در بین زنان در چندین کشور در جنوب، مرکز و شرق اروپا یا ثابت مانده و یا رو به رشد است.

به گفته کارشناسان خطر مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در بین مردان و زنان سیگاری به ترتیب ۲۳ و ۱۳ درصد بیشتر از مردان و زنان غیر سیگاری است.

دخانیات به طور کلی یک سوم تا یک دوم از کل افراد سیگاری را به کشتن می‌دهد و افراد سیگاری به طور متوسط ۱۵ سال کمتر از غیر سیگاری‌ها عمر می‌کنند.

همچنین در «اطلس دخانیات» آمده است: حدود ۶۰ درصد از مردان چینی سیگار می‌کشند و چین بیش از ۳۷ درصد از کل سیگار تولید شده در جهان را مصرف می‌کند.

بر همین اساس ۵۰ میلیون کودک چینی که عمدتا هم پسر هستند،‌ در سن پایین بر اثر بیماری‌های ناشی از دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

آمارها نشان می‌دهد که استعمال دخانیات در نهایت جان ۲۵۰ میلیون کودک و نوجوانان را در عصر حاضر می‌گیرد.

همچنین مطالعات حاکی از آن است که نزدیک به یک چهارم از جوانان سیگاری اولین نخ سیگار را قبل از رسیدن به سن ۱۰ سالگی کشیده اند.

این آمارها همچنین نشان می‌دهد: قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران در محیط‌های کاری سالانه ۲۰۰ هزار کارگر را به کام مرگ می‌فرستد.

در گزارش «اطلس جدید دخانیات» همچنین پیش‌بینی شده است: یکصد میلیون نفر در قرن بیستم در اثر استعمال دخانیات جان باختند و چنانچه اقدام موثری برای پیشگیری از این روند استعمال به ویژه در بین جوانان صورت نگیرد و به افراد سیگاری در ترک سیگار کمک نشود، در قرن بیست و یکم این دلبستگی مرگبار دست کم یک میلیارد نفر را به کام مرگ خواهد فرستاد.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2009-08-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو